Ako by mohla teoreticky vyzerať zostava HK Poprad?

Poprad sa po katastrofálnej sezóne chce opäť intenzívnejšie zapojiť do bojov o titul, čomu nahovárajú aj posledné kroky vedenia. Ako by teoreticky mohol tím spod Tatier vstúpiť do novej sezóny? Pozrieme sa na možnú zostavu, v nej budú už podpísaní hráči a tiež hráči, o ktorých sa špekuluje cez web EliteProspects, ktorý sa v podstate nikdy nemýli a teda ak sa objaví niečo na ňom, nebude to náhoda.

1. ÚTOK

Ryan Dmowski-Tyler Coulter-Max Gerlach

Pod Tatrami sa vraví o čisto legionárskom prvom útoku, ten by mohol byť napríklad v tomto zložení.

Ryan Dmowski je všestranný 26 ročný útočník, ktorý aktuálnu sezónu hrá v ECHL. Rok predtým ešte strávil na farme Capitals v AHL, kde si za 23 zápasov svojho času pripísal 7 gólov a 3 asistencie. Ako som spomínal, sezóna mu ešte prebieha, jeho tím Idaho Steelheads prehráva vo finále ECHL 2:0 zápasy. V aktuálnom ročníku zatiaľ odohral 89 zápasov s bilanciou 39 gólov a 43 asistencií.

Tyler Coulter je jednou z už oznámených posíl pred novým ročníkom. Kanadský 26 ročný center neprichádza zo zámoria, ale z ICEHL, kde si za Innsbruck prišiel na rovných 22 gólov a 22 prihrávok na gól za 54 zápasov. Aj Coulter disponuje pomerne solídnou váhou, váži 94 kíl.

Max Gerlach. Meno, ktoré netreba nijak zvlášť predstavovať. Kométa uplynulej sezóny napokon pristála v Poprade, kde sa s promom novej akvizície naozaj vyhrali a za to jedine klobúk dolu, takto má vyzerať reklama. Netreba sa každopádne zmiasť jeho profilom na EliteProspects, kde je síce písaný ako center, avšak v Prešove hral na pravom krídle. Od najlepšieho strelca aj najproduktívnejšieho hráča uplynulej sezóny si určite pod Tatrami sľubujú veľa, čoho dôkazom sú aj slová riaditeľa klubu.

„Sme veľmi radi, že sme sa s Maxom dokázali dohodnúť. Má to pre nás veľký význam. Potrebovali sme produktívneho strelca, ktorý vie skórovať z rôznych situácií. Dokázal to aj minulý ročník, keď v Prešove dokázal vyhrať ligovú produktivitu. Budeme mať od neho veľké očakávania, čo sa týka gólov a bodov, či už v hre päť na päť, presilovkách a rozhodujúcich situáciách. Je to veľmi pracovitý a dobrý človek. Tešíme sa na neho. V neposlednom rade je to aj pekná symbolika, pretože Gerlach patrí pod Gerlach,“

Ľudovít Jurinyi pre stránku klubu
zdroj: HK Poprad

2. ÚTOK

Tomáš Záborský-Brent Beaudoin-Patrik Svitana

V druhom útoku taktiež nájdeme jedného zatiaľ nepotvrdeného hráča, ktorým je Brent Beaudoin. V tomto prípade som, priznám sa, trošku skeptický. Ľudovít Jurinyi totižto v nedávnom rozhovore tvrdil, že Poprad má podpísaného ešte jedného centra z Kanady. Beaudoin je však Američan, každopádne aj keby to nevyšlo (čomu stále veľmi neverím, keďže na EliteProspects sa dávajú podstate všetky potvrdené transfery), tak by prišiel center veľmi podobných kvalít.

Brent Beaudoin je každopádne 27 ročný center z ECHL, narozdiel od Dmowskeho mu ale sezóna už skončila. Rodák z Londonderry za 71 zápasov zaznamenal bilanciu 20+34, avšak hral za tím, ktorý sa ani len neprebojoval do play-off a bol najproduktívnejší hráč svojho Worcesteru. Zvolil som ho do druhej formácie hlavne preto, lebo od Coultera očakávam predovšetkým góly a Beaudoin by mohol servírovať puky pre Tomáša Záborského, čo Popradu aj podľa slov riaditeľa chýbalo.

Duo krídelníkov netreba nijak zvlášť predstavovať. Tomáš Záborský sa po dlhých sezónach v zahraničí vrátil a okamžite na seba prilákal veľkú pozornosť. Bol najproduktívnejším Slovákom Tipos Extraligy po základnej časti a zároveň jediným hráčom zo Slovenska, ktorý sa dostal do TOP 10 najproduktívnejších hráčov. Patrik Svitana je zas dlhoročná opora Kamzíkov a mimo iné aj kapitán mužstva, keď pred sezónou 2019/20 prebral žezlo po Štefanovi Fabiánovi. Rodák z Popradu zažil na jeho pomery pomerne nevydarený ročník, po 2 sezónach nemal viac ako bod na zápas a bolo z toho 41 (12+29) kanadských bodov za 51 zápasov.

3. ÚTOK

Dominik Jendek-Jakub Urbánek-Andrej Kukuča

Tretia útočná formácia bude v znamení silových útočníkov. Na ľavej strane by sa mal objaviť talentovaný forward, ktorý minulú sezónu debutoval za seniorskú reprezentáciu, Dominik Jendek. Dvadsaťdvaročný Dominik sa po sezóne v zámorí vrátil na Slovensko, kde sa upísal Banskej Bystrici. Tam nastupoval často na pravom krídle, avšak objavoval sa aj na ľavo, kde mi pasoval viac a preto som sa napokon rozhodol ho dať na ľavé krídlo. V uplynulej sezóne zaznamenal 9 gólov a 15 asistencií za 48 zápasov základnej časti, v play-off nebodoval. Na centra k Jendekovi som zvolil taktiež už predstavenú posilu v podobe Jakuba Urbánka. Center, prípadne pravé krídlo s pravým držaním hokejky a skvelými fyzickými parametrami (193cm, 91kg). Pre 23 ročného forwarda znamenala minulá sezóna obohatenie osobných štatistík o 54 zápasov a osem gólov plus osem asistencií. Zmluvu predĺžil pri “drafte“ HK Poprad aj veľmi podobný 23 ročný Andrej Kukuča. Od tohto hráča si pravdepodobne sľubovalo vedenie o čosi viac, každopádne v prvej sezóne za Poprad si prišiel na 7 gólov a 7 asistencií, čo síce znamenalo pohoršenie o 9 kanadských bodov oproti sezóne v Michalovciach, avšak na jeho obranu treba poznamenať, že sa trápilo v podstate celé mužstvo.

„Od Urbánka, Jendeka, ale aj Kukuču, ktorý už u nás odohral minulú sezónu, chcem, aby priniesli dravosť, agresívny štýl, nebáli sa ísť cez bolesť. Chcem, aby nabudili mužstvo mladosťou, rýchlosťou a dravosťou. Urbánek sa vie postaviť pred bránku a má aj tvrdú strelu. Rovnako Jendek je fyzicky veľmi dobre pripravený a výborný korčuliar, to isté Kukuča. Všetci traja majú na to, aby hrali veľký hokej.“

Ľudovít Jurinyi v rozhovore pre šport.sk
zdroj: HK Poprad

4. ÚTOK

Matej Paločko-Samuel Mlynarovič-Jozef Švec

Útočné formácie uzatvára dvojica Popradčanov a tiež Jozef Švec. Matej Paločko má za sebou svoju najproduktívnejšiu sezónu v Extralige, keď za 47 stretnutí 8-krát rozvlnil sieť súpera a 10-krát na gól prihrával. Aj pre 33 ročného srdciara Samuela Mlynaroviča znamenala predošlá sezóna značný progres. Skúsený útočník sa bodovo prebudil a zaznamenal svoju bodovo najlepšiu sezónu od ročníku 2018/19. Mlynarovič bol dôležitým hráčom pre Poprad a aj s pomerne nedoceneným časom na ľade zaznamenal bilanciu 18+11, čo mu stačilo na miesto 4. najproduktívnejšieho hráča Popradu. Poslednou možnou akvizíciou do útočných radov by mal byť starý známy Jozef Švec. Niekdajší asistent kapitána Dukly Trenčín odišiel pred minulou sezónou premiérovo do zahraničia keď si vyskúšal angažmán v poľskom Jastrzebie. Po sezóne nových poznatkov by sa však mohol vrátiť do rodnej krajiny a údajne práve pod Tatry. Odchovanec Dubnice zaznamenal v Poľsku 22 kanadských bodov (10+12) za 45 duelov.

1. OBRANA

Oldrich Kotvan-Garrett McFadden

Prvý obranný pár by mohol byť v znamení dvoch ľavých bekov. Oldrich Kotvan aj cez zlý začiatok a celkovo nie príliš vydarenú sezónu, kedy bol často terčom kritiky mal z mužstva najlepšie plus/mínus a bol najproduktívnejším slovenským obrancom minulej sezóny (9+16). Ku nemu by sa mohol hodiť Garrett McFadden, ktorý je pravdepodobne jediná legionárska posila do obrany pre tím spod Tatier. Kanaďan sám seba opisuje ako two-way obrancu, v minulej sezóne bol 25 ročný Garrett 8. (resp. 9.) najproduktívnejší bek ECHL s 50 kanadskými bodmi (7+43) za 82 zápasov.

zdroj: HK Poprad

2. OBRANA

Daniel Brejčák-Adam Drgoň

Druhú obranu by mohli tvoriť dve skúsené dlhoročné opory Popradu. Srdciar Daniel Brejčák začne svoju celkovo 12. seniorskú sezónu v rodnom meste, v tej minulej ale do zápasu Tipos Extraligy nenastúpil pre operáciu kolena, ktorého zranenie si privodil už v príprave. Daniel však vždy na ľade vydal zo seba maximum a tímu značne chýbal počas celej sezóny, čo často pripomínal aj Jurinyi. Jeho parťákom do obrany by mohol byť Adam Drgoň. Ak som spomínal, že Kotvan bol najproduktívnejším slovenským obrancom ligy, tak Drgoň bol druhým, v závese jedného kanadského bodu (7+17). Táto dvojica dáva zmysel aj z hľadiska toho, že v poslednej sezóne, kedy Brejčák nastupoval tvorili spolu prvý obranný pár.

3. OBRANA

Boris Češánek-Jakub Meliško

Po dlhšej dobe ďalší (zatiaľ) nepotvrdený hráč. Boris Češánek je však viac než jasný, spolu s tímom sa zúčastnil spoločného footgolfu, jeho prestup do Popradu potvrdili tiež vo Vsetíne. Tvrdý defenzívny ľavý obranca minulú sezónu stihol hneď štyri tímy, napokon zakotvil v Chance lige. Pre 22 ročného odchovanca by to bol návrat po dvoch sezónach, kedy bol kmeňovým hráčom rivala zo Spišskej Novej Vsi. Ku Borisovi by sa teoreticky mohol pripojiť Jakub Meliško. Ten bol 6. najproduktívnejším slovenským obrancom minulej sezóny, avšak ani to mu nestačilo na to, aby si neprešiel kritikou. V prípade 26 ročného beka by som to ale nevidel až tak negatívne, vo Zvolene bol kvalitný a jedna horšia sezóna by v jeho prípade nemusela znamenať veľa.

zdroj: HK Poprad

4. OBRANA

Boris Brincko-Oliver Turan

Poslednou dvojicou by mohli byť dvaja mladí odchovanci Popradu. Kým sa Brincko po trojročnej anabáze v Nice pred minulou sezónou vrátil, Oliver Turan skúsil zámorskú cestu a po návrate na slovenské klziská ho čaká 5. extraligová sezóna v rade. Rečou čísiel odohral Boris Brincko za Poprad 40 duelov, strelil dva góly a na tri prihral, Oliver Turan za Prešov odohral 42 stretnutí (1+8).

BRANKÁRSKE DUO

Ádám Vay-Roman Rychlík (?)

Do Tipos Extraligy by sa mohol vrátiť Ádám Vay. Pre 29 ročného rodáka z Budapešti by to bol štvrtý angažmán v našej najvyššej súťaži po DVTK, Banskej Bystrici a Košiciach. Posledné dve sezóny strávil v AlpsHL, kde bol tento rok 4. najlepším brankárom podľa percentuálnej úspešnosti. Otázkou je však brankárska dvojka, Valluš ani Rychlík zatiaľ oficiálne nepredĺžili a ak by aj, tak očakávam skôr ich zapadnutie do B tímu. Do hry tak prichádza príchod ešte jedného brankára, jedno meno sa už pomaly aj verejne spája s Popradom, no zatiaľ som ako dvojku predsalen zvolil Romana Rychlíka.

PREDPOKLADANÁ ZOSTAVA:

RYAN DMOWSKI – Tyler Coulter – Max Gerlach

Tomáš Záborský – BRENT BEAUDOIN – Patrik Svitana

Dominik Jendek – Jakub Urbánek – Andrej Kukuča

Matej Paločko – Samuel Mlynarovič – JOZEF ŠVEC

Oldrich Kotvan – Garrett McFadden

Daniel Brejčák – Adam Drgoň

BORIS ČESÁNEK – Jakub Meliško

Boris Brincko – Oliver Turan

ÁDÁM VAY

ROMAN RYCHLÍK

*VEĽKÝM písmom sú vyznačené zatiaľ nepotvrdené posily

**Ben Betker zmluvu podpísal, avšak nevedel som mu veľmi nájsť miesto. Každopádne, do zostavy sa ako legionár dostane určite, možno namiesto Daniela Brejčáka ak by mal ťažký štart.

***vzhľadom na pravidlá avšak bude tím potrebovať aspoň dvoch juniorov, keďže zatiaľ nikoho v tomto veku nepredstavili tak môžeme len polemizovať. Do úvahy tak napríklad ide talentovaný obranca Sebastian Náhalka za Olivera Turana, či Alex Šotek alebo Markus Suchý do útoku.

****zdroj fotky: HK Poprad

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *