Základná časť v slovenskej Tipos Extralige sa nám skončila a pred play-off si teda zhodnotíme, ktorí zahraniční hráči predvádzali v týchto 50 zápasoch najlepšie výkony. Tím bude zostavený z 2 brankárov, 8 obrancov a 12 útočníkov, podobná tradičnej zostave a len zo zahraničných hráčov, medzi ktorých sa budú počítať aj českí hokejisti.
Brankári: Adam Vay + Gašper Krošelj
Jasnou brankárskou jednotkou tímu zahraničných hviezd je brankár Popradu, Adam Vay. Adam Vay prišiel spolu s Eugenom Rabčanom pod Tatry pred sezónou a nevedelo sa, ktorý z týchto dvoch brankárov sa stane jednotkou. Po výkonoch v základnej časti je ale jasné, že brankárskou jednotkou „Kamzíkov“ je práve Vay. Celkovo sa zapojil do 44 zápasov s úspešnosťou zákrokov na úrovni 92,88%. Z toho vyplýva aj priemer 2,13 inkasovaných gólov na zápas. V štatistike úspešnosti zákrokov je na 3.mieste a v štatistike obdržaných gólov dokonca na druhom. Zo 44 zápasov, v ktorých stál Vay v popradskom bránkovisku sa Poprad tešil až 30x z výhry. Aj on je teda jasným dôvodom, prečo sa stal Poprad víťazom základnej časti.
Brankárskou dvojkou v tomto tíme by bol slovinský brankár Banskej Bystrice, Gašper Krošelj. Brankár so skúsenosťami aj z olympijských hier 2018 v kórejskom Pyeongchangu prišiel do Banskej Bystrice počas sezóny. Aj preto odchytal len 27 zápasov. Jeho úspešnosť je ale na úrovni 91,94%. Radí sa na druhé miesto v tejto štatistike. Priemerne za seba pustil len 2,86 gólu na zápas a v tejto štatistike je taktiež druhý. V 27 zápasoch získal aj 3 čisté kontá a 16 výhier. Tento skúsený už 37-ročný brankár teda ešte niečo v sebe má, ale o toto druhé miesto musel tuho bojovať.
Ďalší adepti: Connor Lacouvee (Dukla Trenčín), Pavel Kantor (HC Nové Zámky) alebo Alexei Krasikov (HK 32 Liptovský Mikuláš).
1.obranná dvojica: Cole Hults + Igor Merezhko
Prvým menom, ktoré si spomenieme v obrane je americký obranca Zvolena, Cole Hults. Hults je len jeden z 8 obrancov, ktorí odohrali v tejto sezóne všetkých 50 zápasov. Do Zvolena prišiel aj spolu so svojím bratom Mitchom. Cole ale zaznamenal 9 gólov a 27 asistencií. To je spolu 36 bodov. Až 52,7% z týchto bodov bolo v presilovke, na ktorú je Cole rodený špecialista. Zaujímavá je taktiež aj štatistika +/-, kde má Hults presnú nulu. S priemerom 0,72 bodu na zápas sa určite radí medzi najlepších ľavých obrancov v tomto ročníku Extraligy.
Pravým obrancom v tejto formácii je jednoznačne najlepší obranca tejto sezóny, Igor Merezhko. Merezhko prišiel do Spišskej Novej Vsi ako kapitán ukrajinskej reprezentácie z dánskeho Odense Bulldogs. Aj napriek svojim fyzickým proporciám to vyzerá, že Merezhko je o ligu vyššie. 49 zápasov a 48 bodov (10+38). V štatistike gólov mu patrí medzi obrancami 4.miesto, ale v štatistike asistencií dominuje s náskokom 10 asistencií pred Philom Pietronirom. Spomedzi všetkých hráčov je v štatistike asistencií na delenom treťom mieste. Tento obrovský obranca sa môže pýšiť aj skvelou štatistikou v +/- kategórii. Zaznamenal totiž až hodnotu +27. Lepšie číslo v tejto štatistike má len Ryan Dmowski z Popradu (+29).
2.obranná dvojica: Frank Hora + Alex Breton
Naľavo v druhej formácii by mohol operovať americký obranca Banskej Bystrice, Frank Hora. Hora prišiel pred sezónou priamo z AHL z tímu San Diego Gulls. Na Slovensku môžeme povedať, že mu základná časť vyšla. 50 zápasov a 11 gólov + 22 asistencií. Podobne ako Cole Hults teda patrí medzi obrancov, ktorí nevynechali ani jeden zápas základnej časti. Koniec základnej časti odohral vo formácii najmä s Borisom Žabkom alebo Andrewom Nielsenom. Jeho typická tvrdá zámorská hra sa mu ale často nevyplatila, keďže v 50 zápasoch mu bolo udelených až 79 trestných minút, čo ho radí na piate miesto medzi najtrestanejšími obrancami.
Druhým menom v tejto dvojici je kanadský obranca Alex Breton. Breton prišiel na Slovensko už v sezóne 2020/21, keď obliekal dres Banskej Bystrice. Z Banskej Bystrice sa presťahoval do Bratislavy, kde sa mu ale až tak nedarilo. Vrátil sa teda do ECHL a AHL, skade si ho zobrali Košice, v ktorých hrá už druhú sezónu. A v tejto sezóne to parádne rozbalil. 49 zápasov a 40 bodov za 13 gólov a 27 asistencií. Z obrancov je dokonca najlepším strelcom celej ligy. Jeden z týchto gólov mu priniesol aj cenu „Krištáľový puk“ za najkrajší gól mesiaca január. Navyše priemer 0,82 bodu na zápas ukazuje, akým kľúčovým hráčom po boku najmä Jensa Olssona a Shawna Lalonda je.
3.obranná dvojica: Mike Lee + Sena Acolatse
Aj jedenásty tím z Nových Zámkov dostal do tohto zoznamu jedného z hráčov. Je ním Mike Lee. Lee hrá na Slovensku už druhú sezónu. V prvej zaznamenal v 45 zápasoch 36 bodov. V tejto sezóne je to trošku slabšie, keďže zaznamenal v 49 zápasoch 28 bodov za 8 gólov a 20 asistencií. Tento útočne ladený americký obranca mal veľkú formu hlavne zo začiatku sezóny. Na konci už nehral totiž najlepší hokej. O tom hovorí aj jeho štatistika +/- bodov, kde má až -22. V tejto štatistike je dokonca najhorším obrancom celej ligy. Okrem toho ale zaznamenal 0,57 bodu na zápas a spolu s Lotyšom Robertsom Mamčičsom tvorili veľmi silnú obrannú dvojku.
Veľmi kvalitným obrancom vo formácii s Mikeom Leem bude ďalší Američan, Sena Acolatse. Acolatse má obrovské skúsenosti z AHL a nemeckej DEL. Čakalo sa od neho teda veľa a on to aj potvrdil. Hoci odohral len 36 zápasov, stihol v nich zaznamenať 33 bodov za 11 gólov a 22 asistencií. V štatistike gólov mu medzi obrancami patrí delené 2.miesto. Charakteristický je hlavne svojimi neskutočne silnými strelami z príklepu. Dokonca má presne rovnakú bilanciu kanadských bodov, ako už spomínaný Frank Hora. Zaznamenal to ale len v 36 zápasoch, a preto má bodový priemer až 0,92 bodu na zápas, čo ho radí na tretie miesto medzi hráčmi, ktorí odohrali aspoň 15 zápasov. Podobne ako Hora hrá veľmi tvrdo a to mu prinieslo až 81 trestných minút.
4.obranná dvojica: Nerijus Ališauskas + Mitchell Miller
Najdefenzívnejším obrancom v tomto zozname je určite kapitán litovskej reprezentácie, Nerijus Ališauskas. Ališauskas nepatrí medzi produktívnych obrancov, práve naopak. Vyniká v obrannej činnosti, čo potvrdzuje už 2 sezóny skvelými výkonmi v drese Spišiakov. Je to veľmi tvrdý obranca, ktorý taktiež odohral všetkých 50 zápasov v základnej časti. Aj napriek tomu, že je to defenzívny obranca zaznamenal v tejto základnej časti bilanciu 2 gólov a 12 asistencií. Tvoril vynikajúcu obrannú dvojicu s lídrom obrany Igorom Merezhkom. Aj vďaka Ališauskasovým výkonom sa Spišská Nová Ves držala dlho na prvej pozícii v tabuľke.
V tomto zozname nesmie chýbať ani fenomén začiatku sezóny. Je ním americký obranca Mitchell Miller. Od Millera sa nevedelo čo čakať, keďže kvôli osobným problémom neodohral predchádzajúcu sezónu. Na Liptove ale ukázal, že prerástol našu ligu. V 19 zápasoch zaznamenal 29 bodov (6+23). Ak by takým tempom odohral celú sezónu, skončil by s bodovou bilanciou 15+61 a jasne by dominoval tabuľkám. Dosiahol totiž až 1,53 bodu na zápas, čím v tejto štatistike odskočil druhému najlepšiemu obrancovi Merezhkovi až o 0,55 bodu priemerne na zápas. Miller totiž podobne ako Cole Hults získaval kanadské body hlavne v presilovkách. Aj vďaka nemu sa Liptáci po 15 rokoch pozrú do play-off.
Ďalší adepti: Phil Pietroniro (HK Dukla Trenčín), Roberts Mamčics (HC Nové Zámky), Alec Rauhauser (HKM Zvolen) alebo Alex Cotton (HK Nitra).
1.útočná formácia: Olivier Archambault + Brent Gates + Carter Turnbull
V prvej útočnej formácii určite nesmie chýbať najproduktívnejší hráč základnej časti, Olivier Archambault. Kanadský hokejista, ktorý prišiel pred sezónou z talianskej Val Pusterie ukázal, prečo si ho tam tak cenili. 45 zápasov a v nich až 59 bodov. Archambault ovládol aj tabuľku v asistenciách s počtom 45. V celej sezóne zaznamenal teda priemer až 1,31 bodu na zápas, čo ho radí na tretiu pozíciu v tejto štatistike. Vďaka nemu fungovala vynikajúco aj formácia s Anthonym Nellisom (25+17) a Toddom Burgessom (19+18). Uvidíme teda, či si Archambault udrží prvé miesto v produktivite aj na konci sezóny.
Štatisticky najlepším centrom základnej časti sa stal americký útočník Nitry, Brent Gates. Gates prišiel na slovenské ľade pred sezónou z tímu AHL San Diego Gulls. Na začiatku sezóny sa mu vôbec nedarilo a Nitra bola v jednej chvíli aj na poslednom zostupovom mieste. Príchodom Robbyho Jacksona sa ale zdvihli aj hlavné hviezdy tímu. V 48 zápasoch zaznamenal Gates 14 gólov a až 38 prihrávok. V štatistike asistencii sa nachádza na treťom mieste spolu s Igorom Merezhkom. Jeho strelecká úspešnosť je 10,52% a aj to mu vynieslo priemer 1,08 bodu na zápas. Kvality ukázal hlavne na konci základnej časti, keď v posledných 10 zápasoch zaznamenal bilanciu 3+11.
Na pozícii pravého útočníka sa objaví aj tretí zámorský hráč, Carter Turnbull. Po nevýrazných výkonoch vo Zvolene si ale Banská Bystrica vybrala výborne. Turnbull totiž odohral len 41 zápasov, ale zaznamenal v nich až 56 bodov. Z toho bolo až 25 gólov, čo je 4.najvyšší počet gólov hráča v tohtoročnej základnej časti. Tieto skvelé štatistiky mu vyniesli priemer až 1,37 bodu na zápas, čo je druhý najlepší za Mitchellom Millerom. Vo formácii s ďalšími Kanaďanmi Marcusom Velom a Mattom Wilkinsom tvoril jednu z najnebezpečnejších trojíc v celej Extralige. Turnbull strieľa veľmi často, keď v 41 odohraných zápasoch vystrelil na bránu až 180x.
2.útočná formácia: Ryan Dmowski + Sahir Gill + Kaspars Daugavins
Obrovským menom základnej časti je aj útočník Popradu, Ryan Dmowski. Dmowski vynechal prvé zápasy sezóny kvôli zraneniu a Popradu sa nedarilo. Keď ale Dmowski prišiel, tak by sa dalo povedať, že aj videl a zvíťazil. V 44 zápasoch totiž zaznamenal 57 bodov za 30 gólov a 27 asistencií. Stal sa jasne najlepším strelcom celej ligy s náskokom 4 gólov pred Samuelom Bučekom z Nitry. Taktiež sa stal najčastejšie strieľajúcim hráčom celej ligy s 227 strelami. Pred druhým Turnbullom má náskok až 47 striel. Najlepší je aj v štatistike +/-, kde zaznamenal až famóznych +29. Svojím priemerom 1,30 bodov na zápas sa postaral o mnoho gólov Popradu a vytiahol Poprad z hlbokých pozícii v tabuľke až ku víťazstvu v základnej časti.
K Dmowskému sa najviac hodia hráči so skvelou prihrávkou. Jedným z nich je určite aj ďalší center Nitry, Sahir Gill. Gill nastúpil v tejto sezóne v 47 zápasoch, v ktorých získal až 46 bodov za 12 gólov a 34 asistencii. Jeho výkony sa pozdvihli rovnako ako výkony Gatesa, Bučeka či obrancu Cottona s príchodom Robbyho Jacksona a Stephena Harpera. Gill pôsobil najmä vo formácii so Samuelom Bučekom a Robbym Jacksonom. Aj vďaka týmto hviezdam Nitry sa vyšplhal jeho priemer na 0,98 bodu za zápas. V minulej sezóne mal bodový priemer 0,76 bodu, a tak môžeme sledovať veľký výkonnostný posun.
Na pravom krídle druhej formácie sa nachádza jedno z najväčších mien celej Extraligy. Je ním kapitán bronzovej lotyšskej reprezentácie z MS, Kaspars Daugavinš. Príchod Daugavinša vyvolal veľký rozruch a hneď pridal Michalovce medzi tímy, ktoré budú bojovať o titul. Daugavinš zaznamenal v 47 zápasoch 54 bodov. Z týchto 54 bodov bolo až 43 asistencií. Len tesne nestačil v tejto štatistike na Oliviera Archambaulta. V Michalovciach sa stal rovnako ako v reprezentácii kapitánom a predstavil sa aj na Kaufland Cupe za reprezentáciu Lotyšska aj so spoluhráčom Bindulisom. S priemerom 1,15 bodov na zápas mu patrí 7.miesto v celkovej tabuľke.
3.útočná formácia: Matt Wilkins + Marcus Vela + Liam Pecararo
Druhým členom nebezpečného bystrického trojlístka je kanadský ľavý útočník Matt Wilkins. Matt Wilkins prišiel na Slovensko pred začiatkom sezóny z druhej švajčiarskej ligy. Na Slovensku svoje kvality potvrdil, keď zaznamenal v 49 zápasoch 52 bodov. Vynímal sa hlavne v asistenciách, ktorých nazbieral až 33. Na druhej strane je to ale Kanaďan s typickým kanadským temperamentom, čiže ak sa mu niečo nepáčilo, bol veľmi rozhnevaný. Aj to je jeden z dôvodov, prečo v tejto sezóne celkovo dostal až 87 trestných minút. Spolupráca s Velom a Turnbullom ale fungovala na jednotku a táto trojica bude určite nebezpečná už v prvej play-off sérii proti Spišskej Novej Vsi.
Trojicu Banskobystričanov pochádzajúcich spoza Atlantiku zavŕši kanadský center Marcus Vela. Vela ukončil základnú časť ako tretí najlepší center. Odohral 47 zápasov a v nich zaznamenal 45 bodov. Sezónu začal hlavne presnými zásahmi, neskôr sa preladil viac na asistencie. Nakoniec z toho vznikla bilancia 19 gólov a 26 asistencií. Podobne ako už spomínaný Wilkins, aj Vela si nenechá skákať po nose a dokonca zaznamenal viac trestných minút ako Wilkins, až 90. Vykompenzoval to svojím bodovým priemerom, keď ukončil základnú časť s priemerom 0,96 bodu na zápas.
Pravým krídlom v tejto formácii je jasný tohtoročný líder útoku Bratislavy, Liam Pecararo. Pecararo prišiel prvýkrát na európsky ľad pred sezónou 2022/23 a ukazuje svoje veľké kvality, ale aj to, že Slovanu táto kúpa vyšla. V tejto sezóne odohral 46 zápasov a zaznamenal v nich až 48 bodov. Strelil 17 gólov a k tomu pridal 31 asistencii. Pecararo mal vynikajúci hlavne koniec základnej časti, keď v posledných 10 zápasoch zaznamenal až 19 bodov (8+11), čo je priemer 1,9 bodu na zápas. V celej základnej časti sa ale jeho priemer pohyboval na úrovni 1,04 bodu, čo je stále znakom veľkej kvality. Najviac si rozumel v útoku so svojimi zámorskými kolegami Brettom Findlaym (11+26) a Emilom Poirierom (14+13).
4.útočná formácia: Robby Jackson + Anthony Nellis + Tor Immo
Svoju kvalitu opäť ukázal aj Američan Robby Jackson. Po dvoch skvelých sezónach v Nových Zámkoch odišiel do tímu La Chaux De Fonds v druhej švajčiarskej lige. Tam si ho po 7 zápasoch našla Nitra. Jackson bol teda späť v Extralige a začala sa jeho show. 26 gólov a 20 asistencií v 44 zápasoch z neho urobili druhého najlepšieho strelca celej ligy. Tento rýchly a pohyblivý korčuliar vyslal na bránu súperov až 158 striel. Jeho úspešnosť teda stála na čísle 16,46%. Vo formácii so Samuelom Bučekom tvoria neskutočne silnú dvojicu, s ktorou majú všetky tímy v Extralige problém a bude ho zaujímavé sledovať v play-off.
Centrom tejto štvrtej formácie je zaslúžene ostrostrelec Spišskej Novej Vsi, Anthony Nellis. Nellis tvoril trojicu v tejto sezóne najmä s Olivierom Archambaultom a Toddom Burgessom. Práve Archambault mu prihral na veľkú časť z jeho 25 gólov, ku ktorým pridal aj 17 asistencií. Odohral všetkých 50 zápasov a jeho bodový priemer na jeden zápas je na úrovni 0,84 bodu. Nellis bol prvým hráčom základnej časti, ktorý zaznamenal 2 hattricky, keď to stihol už v prvých 12 kolách. Aj to je jeden z faktorov, ktoré ho zaraďujú do tohto tímu najlepších legionárov.
Posledným hráčom na tomto zozname je jediný Švéd a len druhý útočník z Európy. Je ním Tor Immo. Immo, ktorý prišiel do Trenčína z druholigového nemeckého tímu Freiburg sa hneď svojimi výkonmi zapáčil fanúšikom. V 49 zápasoch zaznamenal 40 bodov, z toho bolo 19 gólov a 21 asistencií. Tor Immo už mal aj pred pôsobením v Trenčíne skúsenosti so slovenským ľadom, keďže pôsobil v tíme Bratislava Capitals. Tento vynikajúco fyzicky stavaný útočník je nebezpečný hlavne svojou silnou strelou zo zápästia. Vo formácii hral spolu aj napríklad s Filipom Ahlom, s ktorým už hrá v štvrtom rovnakom tíme.
Ďalší adepti: Hunter Fejes (HC Košice), Mitch Hults (HKM Zvolen), Brett Pollock (HC Košice), Scott Conway (HK Dukla Trenčín), Haralds Egle (HK 32 Liptovský Mikuláš) alebo Marc-Olivier Roy (HC Nové Zámky).
zdroj titulnej fotografie: TASR
Autor článku: Michal Bruňo