Býci v charitatívnom zápase pod Urpínom s trojbodovým ziskom. Dávid Stránsky: Motiváciu máme určite, každý hrá o každý bod, chceme uhrať čo najviac.

V zápase štyridsiateho štvrtého kola sme sa pozreli na zápas pod Urpínom, kde domáci „Barani“ hostili „Býkov“ z Nových Zámkov. Pri príležitosti Medzinárodného dňa detskej rakoviny, ktorý pripadá na 15. februára, sa tento zápas odohral pre OZ Svetielko nádeje, ktoré podporuje a pomáha deťom a ich rodinám v boji s ich ťažkou chorobou. Počas tohto zápasu sa spojila nie len celá banskobystrická hokejová komunita, ale aj široká verejnosť, a spolu tak pomohli malým aj veľkým hrdinom.

Posunutá prvá tretina začala tlakom Banskej Bystrice. Prvý dvojminútový trest v tomto stretnutí si odsedel Mário Múčka. V prvých sekundách presilovky sa k strelám dostali „Barani,“ no Kantor úspešne zasiahol. Pri presilovej hre mali domáci problém usadiť sa v útočnom pásme a výrazné ohrozenie sme mohli vidieť až šesť sekúnd pred koncom Múčkovho trestu. Úvodný gól v stretnutí strelil len devätnásťročný Jakub Ružek. Pred polovicou prvej časti zápasu sme mohli vidieť snahu Banskej Bystrice o vyrovnanie skóre, avšak k výraznému ohrozeniu nedošlo. Najlepšia šanca nastala presne v polovici tretiny z hokejky Cartera Turnbulla, no Kantor strely úspešne kryl. Novozámčania sa z tlaku oslobodili a puk vystrelili až k bráne Slovinca Gašpera Krošelja. Wilkins si vytiahol Kantora až ku kraju brány a snažil sa zakončiť do vzdialenejšieho zadného rohu, avšak zákrok Leeho „Baranom“ šancu na vyrovnanie vyfúkol. Ku koncu tretiny fanúšikovia nevideli veľa akcie ani pri jednom z bránkovisk. Možnosť na druhý gól nastala z hokejky Alberta Michnáča. Gólman domácich puk podržal pod svojimi betónmi a súperovi nedovolil znova skórovať. V posledných dvoch minútach pred prestávkou sme videli hru zo strany na stranu. Posledných šesťdesiat sekúnd obrana horela najmä pred bránou hostí. Banskobystričania chceli odísť do šatne za vyrovnaného stavu, no ani skrumáž pred bránou zmenu skóre nepriniesla a koniec prvej časti hry skončil výsledkom 0:1.

Po zmene strán nenastala fanúšikmi očakávaná herná prevaha Baranov, tak ako ku koncu prvej tretiny. Pri hre hore-dole sme mohli sledovať skôr prevahu „Býkov.“ Ani jeden tím sa nevedel usadiť v útočnom pásme a veľa vyložených šancí nenastalo. Johnson dostával v dvadsiatej štvrtej minúte prihrávku presne pred bystrického brankára, no Slovinec si pripísal ďalší dôležitý zákrok. O pár sekúnd neskôr si na puk siahol aj Pavel Kantor a zlikvidoval šancu rútiaceho sa Stránskeho. Do Kantorovej siete puk nedoputoval ani po obrovskej šanci legionárskeho dua Vela-Hora v dvadsiatej piatej minúte zápasu. Vyrovnávajúci presný zásah mohol nastať znovu z hokejky Marcusa Velu po nahrávke Turnbulla, no český Gólman si udržal čisté konto. Troy Loggins chcel na Krošelja vyzrieť sám, strela mierila tesne nad bránu. Druhý dvojminútový trest v zápase vidíme taktiež na strane Novozámčanov. Na trestnú lavicu si šiel sadnúť bývalý zvolenský hráč, Václav Stupka. Presilovú hru Banskobystričania nevyužili podľa predstáv, no hneď pri hre 5 na 5 prišlo k ďalšiemu trestu pre „Býkov,“ Roberts Mamcics oslabil svoj tím na dve minúty a ponúkol tak „Baranom“  ďalšiu možnosť na vyrovnanie. Václav Stupka sa dostal vo svojom oslabení aj k prečísleniu, no bez šťastného konca. Nové Zámky ustáli dve oslabenia po sebe bez inkasovania a do konca tretiny vidíme iba rýchlu hru z jedného útočného pásma k druhému. Novajovský sa snažil zakončiť cez zahustený priestor pred bystrickou bránou. Za chrbát Gašpera Krošelja puk ani dve minúty pred druhou prestávkou nedoputoval. Rozhodcovia sa sedemnásť sekúnd pred koncom najskôr zhodli na verdikte malého trestu pre Patrika Lužu. Po ich spoločnej štvorčlennej krátkej porade sa zhodli na zrušení trestu a koniec druhej tretiny sa odohral pri hre 5 na 5.

Nové Zámky tak ako aj na začiatku druhej tretiny v hernej prevahe. Strelou na lapačku sa prezentoval Michnáč, no Krošelj si pripísal jednoduchý zákrok. Adam Stránsky sa snažil tečovať strelu pred Kantorom, avšak ten tiež strelu za seba nepustil a s ľahkosťou ju pokryl. Sedemnásť minút pred koncom zápasu sme mohli vidieť snahu Banskobystričanov niečo urobiť s nepriaznivým skóre. O niekoľko sekúnd neskôr sme sledovali odchod kapitána domácich, Ivana Ďatelinku, na trestnú lavicu a prvú presilovú hru hostí. „Barani“ vo svojej oslabovej hre zotrvali značnú časť na strane súpera a Novozámčania svoju početnú výhodu nevyužili. Stále viedli iba nebezpečným rozdielom 0:1. Banskobystrická presilová hra číslo štyri nadišla vďaka Benovi Johnsonovi. Ani nie po jednej minúte hry 5 na 4  na trestnú lavicu putoval Matt Wilkins a na ľade sa tak ocitajú oba tímy vo štvorici. K dorážke sa pred bránou dostal Carter Turnbull. Ten nemal pri strele potrebné šťastie a puk sa do brány nedostal. Posledná desaťminútovka nepriniesla vyložené šance. Nové Zámky hrali opatrne a snažili sa ustrážiť si jednogólový náskok. Naopak očakávaný tlak Banskobystričanov nenastal a „Býci“  sa dostali  do dvojgólového vedenia. Proti Krošeljovi sa presadil Albert Michnáč po asistencii Radka Prokeša a Bena Johnsona. Za hrubosť si išli vzájomný trest odsedieť päť minút pred koncom Matt Wilkins a Peter Novajovský. Bačík to chcel skúsiť individuálne a zmierniť tak dvojgólové manko, avšak jeho zámer sa mu nepodarilo uskutočniť. Na posledné dve minúty z brány odišiel gólman Banskej Bystrice. Šesťdesiattri sekúnd pred poslednou sirénou vyfúkol Carter Turnbull Kantorovi šancu na čisté konto. Jeden gól na výhru „Baranom“  nestačil a aj napriek skrumáži pred bránou a boji až do konca očakávaná výhra Stredoslovákov nenastala. 

Bol to ťažký zápas, súper hral v defenzíve rozumne a nám niečo chýbalo. Samozrejme, chceli sme dať viac ako jeden gól, ktorý prišiel až na konci tretej tretiny. Ako som však povedal, hostia dobre bránili a my očividne nemáme najlepšie obdobie. Musíme však pokračovať a vrátiť sa späť. Potrebujeme, aby sa všetci hráči zapájali viac do bránenia a aj do útočenia a s tým prídu aj zlepšené výsledky.

Povedal Raimo Helminen, hlavný tréner Banskej Bystrice

Súper využil dve naše chyby a berú tri body, zaslúžene. Myslím si, že nám chýba to, že sa netlačíme toľko do brány a nemáme pred bránou takú silu, ako sme mali v niektorých predošlých zápasoch a to musíme zmeniť, aby sme boli úspešní. Motiváciu máme určite, každý hrá o každý bod, chceme uhrať čo najviac bodov, aby sme mali čo najlepšiu pozíciu.

Povedal Dávid Stránsky

Autor: Veronika Mondeková

Zdroj titulnej fotografie: fb HC 05 Banská Bystrica

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *