Extraliga navyšuje svoju kvalitu! Prichádzajú veľké zámorské mená.

Prestupy v slovenskej Tipos Extralige sú v plnom prúde. Prvé prestupy boli obvykle len medzi klubmi, teraz sa už ale dostávajú na povrch aj príchody hráčov zo zahraničných líg. Viaceré tímy si vybrali cestu kanadských a amerických hráčov.

Prvou zámorskou posilou tímu spod Pustého hradu je bývalý útočník švajčiarskeho tímu La Chaux de Fonds, Kyle Olson. Číslo 122 na drafte do NHL z roku 2017 odohral vo svojej kariére celkovo 155 zápasov v zámorskej AHL. Vo svojej draftovej sezóne sa mu podarilo prebojovať sa do kanadskej nominácie na svetový šampionát do 18 rokov, na ktorom hrali aj mená ako Quinn Hughes, Brady Tkachuk alebo Fabian Zetterlund.

zdroj: chl.ca

Jedným z prvých prestupov počas letného prestupového okna bol odchod Pavla Kantora do Zvolena. Nové Zámky tak museli hľadať kvalitu do bránkoviska. Pomocou indícií na ich sociálnych sieťach fanúšikovia zistili, že novým menom v tíme je americký brankár Jason Grande. 25-ročný brankár so skúsenosťami najmä z NCAA predvádzal v univerzitnej lige vynikajúce výkony. V celkovo 56 zápasoch si držal úspešnosť zákrokov na hranici 91,7%. Mal by teda patriť medzi to lepšie v slovenských bránkoviskách pre sezónu 2024/2025.

zdroj: hcnovezamky.eu

Prvou zahraničnou posilou Trenčína pre novú sezónu je 25-ročný kanadský center Brett Stapley. Stapley začínal svoju seniorskú kariéru na univerzite v Denveri. NCAA prerástol a stiahli si ho do ECHL. V ECHL odohral celkovo 2 sezóny. Zahviezdil najmä v sezóne 2023/2024, kde v 67 zápasoch zaznamenal 71 kanadských bodov (24+47). To sú dokonca lepšie štatistiky ako mala hviezda našej ligy v minulej sezóne, Ryan Dmowski. Stapley spojí svoje sily aj s takými skúsenými hráčmi ako Tomáš Starosta, Tomáš Záborský alebo vynikajúco hrajúci Jozef Baláž.

zdroj: IMAGO

Po príchode Bretta Stapleyho oznámil Trenčín aj príchod ďalšieho kanadského útočníka, Luku Burzana. Burzan má v 24 rokoch už skúsenosti z AHL, ale aj 24 zápasov v Švédsku. Na európske ľady je teda zvyknutý. Podobne ako Stapley, aj Burzan si pripísal v zámorskej ECHL viac ako bod na zápas. Po skončení kontraktu v švédskom Kalmare ale prichádza na Slovensko a práve vo formácii so Stapleym môžu robiť obrovské problémy každému tímu Extraligy.

zdroj: phantomshockey.com

Ani Zvolen sa nechce nechať zahanbiť a po podpísaní Kylea Olsona si brúsia zuby aj na ďalšie kvalitné kanadské meno. Je ním Danick Martel. Martel pôsobil od sezóny 2014/2015 na striedačku v AHL aj NHL. V NHL celkovo odohral 13 zápasov s bilanciou 0+2. V AHL ale odohral až 417 zápasov v bilanciou 129 gólov a 114 asistencií. To je viac ako 0,58 kanadského bodu na zápas v zámorskej AHL. Minulú sezónu si prvýkrát vyskúšal európske ľady. V najvyššej fínskej lige odohral 39 zápasov so ziskom 23 bodov. Na play-off sa presunul do najvyššej švédskej ligy, kde sa mu už tak nedarilo. Ak ale Zvolenu vyjde podpis tejto hviezdy, Martel sa zaradí medzi najlepších hráčov ligy.

zdroj: hpk.fi

Autor: Michal Bruňo

Zdroj titulnej fotografie: hockey30.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *