Kapitán Poszgai ostal verný, Langkow ostal na Slovensku. Kde sú lídri MAC Budapešť z Extraligových sezón?

V júni 2018 sa potvrdili dlhšie špekulácie – naša najvyššia súťaž privítala hneď dvojičku tímov z Maďarska. Toho času boli ohlasy všelijaké, kým napríklad Róbert Pukalovič nebol vôbec spokojný, taký Boris Valábik to videl pozitívne a dokonca tímy z Maďarska predikoval do prvej polovice tabuľky. Napokon stopa týchto celkov mala pomerne krátke trvanie, v našej lige ostali len dve sezóny – 2018/19 a 2019/20, aj keď prvotné zmluvy mali trvanie jednej sezóny. Do budúcna sa mali pripojiť aj tímy z Poľska, vravelo sa o tímoch GSK Tychy a GKS Katowice, napokon sa plány Richarda Lintnera nenaplnili, čomu pravdepodobne dopomohol aj Covid. Kde sú ale po tých sezónach lídri MAC Budapešť? Kto z nich ostal v našej lige, kto ostal verný aj po návrate do Erste Ligy a kto sa už dal na kariéru trénera?

Sezóna 2018/19

Už prvotnú sezónu ukázal tím z hlavného mesta Maďarska niekoľko zaujímavých hráčov, tím z väčšej časti ťahali skôr legionári, no našlo sa aj niekoľko kvalitných Maďarov a koniec-koncov, svoje tam stihol odohrať aj slovenský Tomáš Klempa.

Bence Bálizs (brankár, 33 rokov)

Je potrebné povedať, že MAC v prvej sezóne brankárov striedalo pomerom jedna ku jednej, kým Bence Bálizs odchytal 37 stretnutí, jeho kolega Miklós Rajna 36 zápasov. Bence Bálisz bol brankárom MAC obe Extraligové sezóny a v oboch odchytal z brankárov najviac duelov. Po konci maďarských tímov v našej lige ostal verný Budapešti aj v Erste Lige. Po konci sezóny 2021/22 sa vôbec prvýkrát rozhodol podpísať s klubom mimo rodnej krajiny a stal sa posilou poľského Jastrzebie, kde mal nahradiť toho času končiaceho Patrika Nechvátala. V sezóne 2022/23 sa prezentoval v Poľsku kvalitnými výkonmi a peknou priemernou úspešnosťou 92,3%. Tento ročník sa posunul o čosi ďalej a nastupuje za nórsky celok Sparta Sarpsborg.

Jesse Dudas (obranca, 35 rokov)

Naturalizovaný maďarský reprezentant s kanadským pôvodom bol v sezóne 2018/19 na svojom Extraligovom vrchole, čoho dôkazom bola aj bilancia 11+28 za 51 zápasov. Práve týchto 39 kanadských bodov z neho spravili vtedy druhého najproduktívnejšieho obrancu po Benovi Marshallovi. Rodák z Alberty po produktívnej sezóne zamieril do druhého maďarského tímu v našej najvyššej súťaži, do DVTK. V Miškovci sa ohrial ani nie sezónu, keď v jej priebehu využil záujem českých Vítkovic. Ročník 2020/21 vynechal, potom sa ešte pokúsil o reštart kariéry v Poľsku, no sezónu 2021/22 dohral v tretej nemeckej lige, čo bola pre pamätného tvrdého aj posledná zastávka. Aktuálne sa však najkrajšiemu športu na svete stále venuje, keď je asistentom trénera Northern Alberta Xtreme U17 Prep, teda tímu z Alberty, ktorý nastupuje v lige CSSHL 15.

Tamás Pozsgai (obranca, 35 rokov)

Jednoznačne jedna z najväčších osobností v histórii maďarského klubu. Tamás s ním spája svoju hokejovú kariéru už od sezóny 2015/16, za ten čas s ním vyhral raz Erste Ligu (zhodou okolností sezónu pred vstupom MAC do našej súťaže). V jeho prvotnej sezóne, kedy prvýkrát hral ligový hokej aj mimo rodného Maďarska si pripísal 11 kanadských bodov za 3 góly a 8 asistencií. V play-off, v ktorom tím z hlavného mesta Maďarska odohral 8 zápasov Pozsgai nebodoval. Vraví sa, že kapitán svoju loď neopúšťa, to sa dá povedať aj o skúsenom zadákovi, ktorý odohral tiež druhú sezónu v slovenskej lige (48 zápasov, 1+8). Aktuálne stále patrí nie len k pevným základom zostavy tímu, ale rovnako nastupuje aj v reprezentácii. Za seniorskú reprezentáciu nastupuje nepretržite od sezóny 2009/10.

Tomáš Klempa (útočník, 39 rokov)

Niekdajší juniorský reprezentant Slovenska bol jediným Slovákom v tíme MAC Budapešť. Práve Klempa bol teoreticky takým najvýraznejším hráčom tímu, na koho sa upierala najväčšia pozornosť. Za obe sezóny sa prezentoval rodák z Piešťan peknou disciplinovanosťou, keď za 57 zápasov sezóny 2018/19 zaznamenal len 20 trestných minút a v tej ďalšej taktiež slušných 44. V prvej z dvoch sezón sa prezentoval bilanciou 25+19 za 57 stretnutí, zatiaľ čo sezónu na to nastúpil do 55 duelov v ktorých strelil v nich 15 gólov a na ďalších 26 asistoval. Po konci v Extralige sa vrátil do Erste Ligy, no nie v drese tímu z hlavného mesta Maďarska, Klempa zvolil návrat do rumunského celku Corona Brašov. Po sezóne v Rumunsku sa ale vrátil už v tú dobu ostrieľaný veterán na Slovensko, keď sa stal cennou posilou výrazne omladeného tímu Nových Zámkov, kde vtedy skončilo niekoľko skúsených hráčov ako napríklad Petr Obdržálek, Marcel Holovič, či Filip Bajtek a nahradili ich výrazne mladší hráči. Po dvoch sezónach napokon tím opustil, no s hokejom nakoniec neskončil! Aktuálne 39-ročný útočník sa len pár dní dozadu stal výraznou posilou Martinu z tretej ligy.

foto: Stefan Macsadi, HC Nové Zámky

Christopher Bodó (útočník, 32 rokov)

Maďar narodený v Kanade, Christopher Bodó patril k oporám MAC, koniec-koncov bol to práve on, kto ovládol klubové bodovanie v premiérovej extraligovej sezóne. Na ľade súperi často pociťovali jeho hokejovú inteligenciu, ktorú korunovalo hneď 32 asistencií, čo bolo najviac z tímu MAC. Zároveň mal často aj strelecké chúťky, predsa len, v sezóne 2019/20 to už bola bilancia 13+16 za 53 duelov, z jeho pohľadu však šlo o výrazný prepad v kanadských bodoch. Po konci maďarských tímov v našej lige ostal ešte sezónu verný Maďarsku, keď nastupoval za UTE. Následne vymenil štát, no nie ligu, keď už treťou sezónou nastupuje za rumunský Gyergyói v Erste Lige.

Chris Langkow (útočník, 34 rokov)

Dnes už pre fanúšikov Extraligy veľmi známe meno, ktoré do našej ligy priniesol práve tím pod vedením Gergelyho Majorossa. Chris je jeden z mála legionárov, ktorí v tíme ostali aj na ďalší ročník. Celkovo za dve sezóny odohral za MAC 95 zápasov (40+39). Následne sa presunul do kvalitnejšej TELH, angažmán vo Verve Litvínov bol ale veľmi smolný, keď stihol len debut a následne už viac nenastúpil. Nasledujúcu sezónu dokonca celú vynechal, až sa vrátil do našej ligy v drese Nových Zámkoch. Lige ostal verný doteraz, keď necelé dve sezóny nastupoval za Zvolen. Práve počas tejto sezóny napokon opäť menil tím a opäť ostal v Extralige, keď posilnil rivala z Banskej Bystrice, kde nahradil krajana Luka Adama, pre ktorého sezóna skončila. Zaujímavosťou je, že Langkow je s 171 kanadskými bodmi druhým najproduktívnejším Kanaďanom v histórii našej ligy, pred ním je len Judd Blackwater.

Jared Brown (útočník, 37 rokov)

Nevysoký, no za to veľmi protivný dokázal byť center Jared Brown. Aj keď merial nenápadných 180 centimetrov, vážil 90 kíl a stihol za 57 zápasov hneď 122 trestných minút, čo ho vtedy zaradilo na 4. miesto v tejto nie príliš pozitívnej štatistike. Na druhej strane sa mu ale nemôžu odoprieť jeho hokejové kvality, keď z pozície stredného útočníka viedol druhú formáciu, kde pravidelne nastupoval s krídlami Tomášom Klempom a Keeganom Dansereauom. Táto úderná trojica vtedy zaznamenala spolu 101 kanadských bodov. Brown ukončil ligový ročník s bilanciou 57 zápasov, 20 gólov a 24 prihrávok na gól. V play-off nastúpil následne do siedmich zápasov (1+2). Brown ale následne zvolil návrat do Erste Ligy, kde po sezóne rozdelenej medzi UTE a Corona Brašov ukončil aktívnu hráčsku kariéru. Od hokeja ale neupustil, momentálne je asistent ténera Western Michigan University z univerzitnej NCAA.

foto: MAC Budapešť, Mudra László

Sezóna 2019/20

Tím vtedy opustilo množstvo legionárov, z vyššie spomínaných ostal z importov len Chris Langkow. Sezónu ukončenú Covidom skončil tím na 10. mieste s 51 bodmi po konci základnej časti. Stále sa sústredili na kanadsko-americký trh a maďarských hráčov, keď prišli do ligy mená ako C.J. Strech, či Josh Pitt. Túto sezónu napokon však prerušil Covid.

Andreas Bernard (33 rokov, brankár)

Pravidelný taliansky reprezentant prišiel až v priebehu sezóny, keď začiatkom januára musel tím reagovať na absenciu Benceho Bálizsa. Nutno povedať, že na januárové angažovanie išlo o skutočne nadštandardnú posilu, keď Bernard ako v podstate odchovanec fínskeho hokeja mal za sebou 10 sezón v Liige. Bernard neostal svojemu životopisu nič dlžný, odchytal síce 16 zápasov, za čo môže hlavne jeho neskorší podpis, no zaznamenal úspešnosť 91,9% a patril k najlepším brankárom ligy. Po konci v MAC sa po dlhej dobe vrátil do rodnej krajiny, keď sa upísal Bolzanu, no neskôr zamieril do švédskej HockeyAllsvenskan. Aktuálne chytá v Pustertalu v nadnárodnej ICEHL a doteraz ide o stálicu talianskej reprezentácie.

Patrick McNally (32 rokov, obranca)

Prvým bekom tímu sa stal šikovný Patrick McNally, ktorý tvoril prvú obrannú dvojicu s defenzívne ladeným kapitánom Tamásom Pozsgaiom. Za 44 duelov síce zaznamenal len 2 presné zásahy, no svojou rozohrávkou od modrej pridal hneď 30 asistencií. Napokon však pravdepodobne zatúžil po ambicióznejšom zamestnávateľovi, keď ho pomerne nečakane zlanárila Nitra ešte v priebehu sezóny. Za “corgoňov“ nastúpil do 11 duelov, v ktorých paradoxne strelil taktiež 2 góly a pridal aj 3 asistencie. McNally play-off napokon nestihol, keď sa ligová sezóna skončila pre pandémiu Covid-19. Následne Patrick odohral dve sezóny v zámorí, kde sa motal medzi ECHL a AHL. Po sezóne 2021/22 ukončil hráčsku kariéru.

István Sofron (útočník, 35 rokov)

Sofron bol predsezónnou posilou tímu, keď prišiel z maďarského Feherváru. V tú dobu pravidelný reprezentant Maďarska sa ihneď chytil, od začiatku boli od neho vysoké očakávania, čoho dôkazom je aj áčko pre asistenta kapitána, ktoré dostal hneď v prvej sezóne. Sofron narozdiel od McNallyho ukazoval jeho presnosť, keď stihol 24 presných zásahov. Sezónu 2019/20 ukončil so ziskom 48 kanadských bodov za 54 zápasov. Aktuálne stále reprezentuje Maďarsko na medzinárodnej úrovni, už tretím rokom nastupuje za tím Csíkszereda v Erste Lige, kde patrí medzi lídrov. V sezóne 2021/22 sa tešil z výhry Erste Ligy.

C.J. Stretch (útočník, 34 rokov)

Stretch prišiel pred sezónou z českého Znojma, ktoré vtedy hralo v EBEL lige (momentálne ICEHL). Svoje predpoklady na produktívneho hráča naplnil a odohral všetkých 55 zápasov. Center povestný svojimi fúzami skončil ligovú sezónu s bilanciou 23+25. Po sezóne sa sťahoval do nemeckého Bietingheimu, ktorý vtedy pôsobil v druhej lige. Práve Stretch s priemerom viac ako bod na zápas bol jedným z faktorov postupu do prestížnej DEL, kde spolu s Bietigheimom strávil 2 sezóny. Obdobie pre tímové umiestnenie to podarené nebolo, naopak Stretch sa rázom ocitol medzi lídrami tímu z DEL a radil sa medzi najvýraznejšie tváre Steelers. Pred aktuálnou sezónou sa rozhodol pre zmenu zamestnávateľa, keď jeho tím spadol späť do DEL2, v ktorej síce aktuálne pôsobí, no už v drese Rosenheimu.

foto: citypress

Koniec a stopa MAC Budapešť v slovenskej lige

V máji 2020 oznámil tím koniec v našej najvyššej súťaži, „Zo známych dôvodov, epidémia a jej ekonomické a sociálne dopady, je finančná situácia klubu neistá a po protichodných informáciách o slovenskej súťaži sa majitelia klubu rozhodli odhlásiť z nasledujúcej sezóny Tipsport Ligy,“ stalo vtedy vo vyhlásení klubu na oficiálnej stránke. V tú dobu ešte Richard Lintner veril v zotrvaní DVTK Miškovec, čo sa však napokon neuskutočnilo. „Nemáme si prečo myslieť, že by DVTK nemal záujem pôsobiť a hlásiť sa na nasledujúcu sezónu do ligy. Ale nechcem predbiehať rokovania. Máme aj výrazné skúsenosti s ďalšími maďarskými klubmi, ktoré pôsobili v našom Vyšehradskom pohári,“ povedal vtedy šéf Pro-Hokeja pre TASR, čím narážal aj na fakt, že zmluva, ktorá mala platiť ešte rok bola nastavená tak, že maďarský zväz mal dve garantované miesta v našej lige, čiže namiesto MAC sa mohol hlásiť iný klub z Maďarska, nič také sa však napokon neuskutočnilo. Slovenská liga v Budapešti príliš priaznivcov neočarila, čoho dôkazom je napríklad priemerná návštevnosť tímu zo sezóny 2018/19. Vtedy bola priemerná percentuálna naplnenosť štadióna len 26,6%, najviac ľudí zlákalo derby s DVTK (1670 divákov), naopak, hneď 5 zápasov malo návštevnosť len 450 divákov.

zdroj titulnej fotky: teraz.sk

autor článku: Štefan Špak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *