Keď sa ľadová plocha premení na boxerský ring, alebo príbeh najtrestanejšieho zápasu v histórii Extraligy.

Obdivuhodná štvrťfinálová jazda Dukly Trenčín zo sezóny 2007/08 je známy príbeh v ktorom Trenčín otočil meranie proti Martinčanom z 0:3 na 4:3 a napokon postúpili zverenci Antonína Stavjaňu do semifinále, kde nestačili „Vojaci“ v sedemzápasovej bitke na víťaza základnej časti, Slovan Bratislava. To sú všetko známe veci, ktoré sa už niekoľkokrát spomínali, no málokto vie, že práve v tejto sérii sa prekonal rekord v trestných minútach udelených v jednom zápase.

Písal sa dátum 5.3.2008, kedy sa domáci Trenčín predstavil v treťom zápase štvrťfinálovej série proti dobre naladenému Martinu, ktorý viedol 2:0 na zápasy. Boli to práve domáci hráči, ktorí nechceli pred zaplneným zimákom dopustiť pohodlný mečbal pre Martin. Pravdepodobne si nikto z 5750 ohlásených priaznivcov neuvedomil, že si zakúpil vstupenku na zápas, na ktorý tak skoro nezabudnú. A nie len oni, pamätné jazvy či vybité zuby majú nie len z tohto zápasu ale z celkovo veľmi vyostrenej série aj viacerí hráči. O tom, že tretí zápas nebol jediným vyhroteným svedčí napríklad až 300 trestných minút hráčov spod Turca z tejto série.

zdroj fotky: Igor Pĺž

Martin počas prvého dejstva dvakrát prekonal Miroslava Hálu

Hostia už od úvodného hvizdu vedeli, čo by mohlo na domácich platiť – prehusťovanie stredného pásma podporené výborným korčuľovaním. Práve týmto spôsobom Martin udrel prvýkrát, keď v 6. minúte prekonal skúseného gólmana Miroslava Hálu forward Michal Beran. Trenčín sa dostával ťažko do tempa a keď už to vyzeralo, že by mohlo byť vyrovnanie na dosah, tak v 14. minúte v oslabení udrel hosťujúci Lukáš Říha. Domáca Dukla bola najbližšie prekonania brankára Vlastimila Lakosila v 16. minúte, kedy Peter Húževka nastrelil žŕdku.

V druhej perióde prišli prvé väčšie tresty

Už prvá tretina fanúšikom ukázala, že prišli na tvrdý hokej a nie na balet. Hlavní arbitri (Vladimír Baluška, Juraj Konc, pozn.) počas úvodných dvadsiatich minút rozdali osem dvojminútových trestov, z toho štyri počas potýčky pri konci prvej tretiny. Druhá tretina pokračovala v rýchlom tempe a už v celkovo 22. minúte zápasu spoza bránky Hálu udrel nenápadný Ivan Koložváry. V čase 27:01 prišla prvá hromadná bitka, kedy sa rozdalo až 106 trestných minút! Do šatne odišla dokopy štvorica hráčov, z domáceho celku to bol kapitán Ján Pardavý a Ján Homer, z druhej strany zas Slavomír Hriňa a Albín Podstavek. Načo ale atmosféru tohto momentu opisovať, keď sa zachovalo aj jedno video?

Tesne za tým v čase 27:49 prišlo vylúčenie Miroslava Vantrobu a o pár sekúnd na to aj Jaroslava Töröka, teda dvoch martinských korčuliarov. Početnú výhodu štyroch proti trom využil Andrej Kollár, ktorý vyslal projektil od modrej čiary. Nasledovalo klasicky veľké množstvo trestov, v čase 39:04 dostal vyšší, 10 minútový trest za nešportové správanie sa Michal Beran. Práve v tom čase totižto strelil Jíři Malinský kontaktný gól na 2:3. Zvyčajne by sme gól 56 sekúnd do konca tretiny označili ako gól do šatne, no v tomto prípade to neplatí, keďže posledný výrazný moment druhej tretiny nastal v čase 39:23, kedy prišiel okrem dvojminútového trestu Petra Mikuša aj desaťminútový, ktorý mal na svedomí hosťujúci Guntis Dzerins.

foto: Igor Pĺž
zdroj fotky: Igor Pĺž

Tretia tretina priniesla 170 trestných minút

Poriadne sa zapotila dvojica Vladimír Baluška a Juraj Konc počas tretej tretiny, počas ktorej hlavní rozhodcovia rozdali až 170 trestných minút. Prvý trest prišiel v čase 43:33, kedy si Jaroslav Markovič odniesol za nešportové správanie rovno 10 minút na trestnej lavici. Nasledovali 2 dvojminútové tresty a prišiel čas aj na gól. V 46. minúte Trenčín zaváhal pri presilovke o dvoch hráčov, prv Fatyka opečiatkoval žrď, no onedlho puk do brány upratal Török. Po tomto celkovo 6. góle v zápase sa dej pomaly ukľudnil, keď si domáca Dukla uvedomila skoro istú prehru. Aj počas tohto času však prišlo množstvo trestov, no vyšší len jeden a to Andrej Kollár (10+2, čas 52:27. napadnutie zozadu). Následne ale prišla v čase 59:16 veľký bitka, ktorej výsledkom bolo rozdaných 138 trestných minút. Vzhľadom na to, že sa zábery zohnať nepodarilo tak nepamätníci môžu čítať len zo zápisu HockeySlovakia, Marcel Hanzal z Dukly si napríklad odniesol nie len trest 20+5 ale aj dvojku a 10 minútový trest. S vyšším trestom vyviazol aj domáci Aleš Křetinský (20+5, 10), z hostí spod Turca zas Vladimír Dvořák (20+5) a Boris Majeský (20+5, 10).

Ohlasy po stretnutí

„O výsledku sa rozhodlo prakticky už na začiatku stretnutia, keď sme chceli dostať súpera pod tlak, aby zneistel. To sa nám však nepodarilo a dostali sme rýchlo dva góly – prvý po sérii prehraných buly, druhý potom dokonca v našej vlastnej presilovke. Po treťom úspešnom zásahu Martina sme sa síce dostali naspäť do zápasu, mali sme veľmi veľa vyložených šancí, nedokázali sme ich však využívať. Po tejto tretej prehre sa naše šance na postup znížili, ešte sa však nevzdávame a budeme bojovať až do konca,“

povedal vtedajší asistent trénera Stavjaňu, Július Pénzeš.

„My sme do Trenčína prišli v dobrom psychickom stave po dvoch domácich víťazstvách. Máme Trenčanov prečítaných, hrali sme si svoju hru, dobre sme pokrývali stredné pásmo a v hre s plným počtom hráčov na ľade nemal súper proti nám šancu,“

prezradil hlavný tréner Martina, Ladislav Spišiak.

Kompletný výpis trestov

Vylúčení: 15:17 na 2 min, navyše: Pardavý, Homer na 5 min+DKZ za hrubosť, A. Kollár na 10 min za napadnutie zozadu, Křetinský, Hanzal na 5+10+DKZ za hrubosť – Hriňa, Podstavek, Dvořák na 5 min+DKZ za hrubosť, M. Beran, Džerinš, Markovič na 10 min za nešportové správanie, B. Majeský na 5+10+DKZ za hrubosť.

Zostavy

Trenčín: Hála – Malinský, P. Mikuš, Fatyka, Urban, Homer, Křetinský, J. Mikuš – Hanzal, Kóňa, V. Nemec – V. Kútny, Húževka, Čacho – Pardavý, A. Kollár, V. Král – S. Saliji, Trochta, Marek Haščák

Martin: Lakosil – Vantroba, Polák, Kolba, I. Ďatelinka, B. Majeský, Hriňa, od 30. min V. Dvořák – Török, M. Beran, Podstavek – Džerinš, M. Macho, L. Říha – Trokan, Koložváry, Markovič – od 30. min Mahdalík

Výber fotiek zo spomínaného zápasu

Celý článok sprevádzala fotodokumentácia Igora Pĺžu, no niekoľko fotiek by sa oplatilo pridať aj na koniec.

zdroj fotky: Igor Pĺž
zdroj fotky: Igor Pĺž
zdroj fotky: Igor Pĺž
zdroj fotky: Igor Pĺž
zdroj fotky: Igor Pĺž

zdroj titulnej fotky: Igor Pĺž

autor článku: Štefan Špak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *