Kto vzíde ako víťaz? Prvé duely play-off Tipos extraligy

Tipos extraliga prešla do fázy play-off a tímy sa už usadili v dobre známom pavúkovi. Všetci však budú čeliť mnohým prekážkam na ceste za majstrovským titulom. Ktorý tím má najväčšiu šancu prebojovať sa do finále a zdvihnúť nad hlavu majstrovský pohár?

Osemfinálové zápasy

HKM Zvolen – HK 32 Liptovský Mikuláš

Pomaly sa dostávame do osemfinálových súbojov play-off, kde sa rozhoduje o tom, kto sa kvalifikuje do štvrťfinále a stretne sa s lídrami tabuľky. Hráči Liptovského Mikuláša sa dostali Pomaly sa dostávame do osemfinálových súbojov play-off, kde sa rozhoduje, kto sa kvalifikuje do štvrťfinále a stretne sa s lídrami tabuľky. Hráči Liptovského Mikuláša sa dostali do play-off ako posledný tím v tabuľke, ktorému sa podarilo postúpiť. Ich protivníkom bude Zvolen, ktorý je v tabuľke umiestnený omnoho lepšie. Ešte nedávno bojoval o šieste miesto s Banskou Bystricou, ktorá z tohto súboja vzišla ako víťaz. Zvolen sa teda do tohto súboja dostal zo siedmeho miesta. Pohľad na tabuľku by naznačoval jasný výsledok tohto duelu, zdanie však môže klamať. Zvolen a Liptovský Mikuláš sa už v základnej časti stretli štyrikrát a v každom zápase hrali veľmi vyrovnaný súboj. Bránky oboch tímov budú chrániť rovnako schopní muži, Kraslikov na strane Mikuláša a Kupský na strane Zvolena, pričom títo brankári majú úspešnosť zákrokov tesne nad 90 %. Podobný prípad je aj so strelcami tabuľky, Zuzin sa drží v tesnom závese za Quinceom z Liptovského Mikuláša, pričom obaja do teraz dosiahli rovnaký počet, dvadsať golov za päťdesiat zápasov a bojujú o ôsme miesto v rebríčku najlepších strelcov ligy. Zvolenu bude určite veľmi nápomocný aj Mitchell David Hults, ten je do dnešného dňa ich najproduktívnejším hráčom. Celkovo štyridsať jeden bodov za päťdesiat zápasov predčil svojho súpera z Liptovského Mikuláša, Haralds Egle obdržal za štyridsať deväť zápasov „len“ tridsať deväť bodov so strlenými jedenástimi gólmi a dvadsiatimi ôsmimi asistenciami. Celkovo má podľa tabuľky, aj podľa súpisky Zvolen prevahu nad svojimi súpermi z „Liptova“. Avšak odhadnúť presný výsledok je nemožné a oba tímy sú si vyrovnanými súpermi, preto bude ich súboj určite napínavý.

Dukla Trenčín – HK Nitra

O súboj s Michalovcami sa pobije Dukla Trenčín a Nitra. Dukla má v tomto súboji miernu výhodu. Na konci základnej časti sa umiestnila na deviatom mieste so ziskom sedemdesiatich piatich bodov, len jeden bod za Nitrou. Trenčania zvíťazili v piatich zápasoch za sebou a do tohto duelu vstupujú so zvýšenou morálkou, čo im môže v prvých zápasoch výrazne pomôcť. Na druhej strane je Nitra, ktorá z posledných piatich zápasov zvíťazila iba raz. Nitra sa nachádza v nepriaznivej situácii, keďže prehrávanie zápasov môže negatívne ovplyvniť vstup hráčov do osemfinále. Oporu v bráne Dukly tvorí s úspešnosťou zákrokov 91,52 %  a s priemerom 2,89 golu na zápas Connor James Lacouvée, ktorý značne predčil brankára z Nitry. Liborovi Kašíkovi patrí predposledné miesto v percentuálnej úspešnosti všetkých brankárov ligy. S úspešnosťou zákrokov 90,13 % a priemerom 3,19 gólu na zápas je jasné že Trenčín bude mať oproti Nitre v bráne spoľahlivejšiu oporu. Nie len brankárovi ale určite aj celému tímu Nitry nepomohli tresty, ktorým sa nevyvarovali. Celkovo 609 trestných minút ich radí do rebríčku jedného z najvylučovaniejších tímov ligy. Oproti Trenčínu, ktorý doteraz nazbieral 517 trestných minút to je citeľný rozdiel. Ak si Dukla udrží svoju hernú stratégiu a hráči nebudú robiť zbytočné chyby, je pravdepodobné, že vyjdú z tohto súboja víťazne. Trenčín síce skončil v tabuľke pred play-off za Nitrou, tá však získala väčšiu časť svojich víťazstiev na začiatku sezóny. Z posledných dvanástich zápasov prehrala Nitra osem. Ak hráči Nitry výrazne nezmenia svoj štýl hry, môžu očakávať veľmi ťažký vstup do play-off.

Štvrťfinálové zápasy

HK Spišská Nová Ves – HC ’05 Banská Bystrica

Spišiakov čaká boj o postup do semifinále proti Banskej Bystrici. Barani sa prebojovali do tohto súboja z šiesteho miesta so ziskom sedemdesiatich šiestich bodov, zatiaľ čo Spišská Nová Ves držala celkové tretie miesto so sedemdesiatimi siedmimi bodmi. Tieto tímy sa už v tejto sezóne stretli viackrát a v týchto zápasoch sa javili ako rovnocenní súperi. Oba tímy zvíťazili dvakrát vo štyroch vzájomných zápasoch. Bodovo najlepší hráč Banskej Bystrice je pravý krídelník Turnbull, ten dokázal v štyridsiatich jedna zápasoch nastrielať dvadsať päť golov do bránky svojho súpera, popri skvelých streleckých výkonoch si na svoje konto pripísal aj tridsať jedna asistencií a s celkovým počtom päťdesiat jeden bodov je veľkou oporou Bystrického útoku. Druhým najproduktívnejším hráčom „Baranov“ je Turnbullov spoluhráč, a ľavý krídeľník v prvej päťke Mathew Wilkins, títo hráči majú medzi sebou skvelú chémiu a dokážu súpera nepriemne potrápiť. Tím Spišskej Novej Vsi má v tíme tiež výrazné mená. Oliver Archambault so ziskom päťdesiatich deviatich bodov, a štyridsiatich piatich asistencií, kraľuje v Spišskej tabuľke produktivity a patrí medzi vysoko kvalitných hráčov celej ligy. Čo sa týka opori v bráne je už viditeľný veľký rozdiel. Do brány „Spišiakov“ nastúpi Melicherčik, ktorý inkasoval sedemdesiat jeden golov. Stále sa však s 90,65 percentnou úspešnosťou zákrokov radí medzi desať najlepších brankárov ligy. Bystricu však určite lepšie podrží Krošelj, ten síce odchytal v bráne „Baranov“ menší počet dvadsiatich siedmich zápasov oproti Melicherčíkovym tridsiatim. Krošelj však s úspešnosťou zákrokov 91,94 % a priemerom 2,8 gólu na zápas je jedným z najlepších brankárov ligy. Oba tímy majú svoje kvalitné kádre a ich vzájomné súboje budú určite viac než vyrovnané.

HC Košice – Slovan Bratislava

Súboje medzi Bratislavou a Košicami budú súbojom dvoch veľmi silných tímov. Košice sa umiestnili na celkovom štvrtom mieste, zatiaľ čo Bratislava je tesne za nimi na piatom mieste. Zdá sa, že hráči Slovana majú väčšiu šancu na výhru vo štvrťfinále. Útok prvej pätice hráčov Slovana si plní svoje povinnosti podľa predstáv trénera. Pravý krídelník Pecararo je spomedzi všetkých hráčov Slovana najužitočnejší hráč, za štyridsaťšesť zápasov nazbieral dokopy 48 bodov, z ktorých 31 tvoria asistencie. V útoku ho podporí center Findlay a ľavý krídelník Takáč, pri čom druhý menovaný je najzdatnejším strelcom tímu, so ziskom 17 gólov za 49 zápasov. Košice však kvalitou nestoja ďaleko za svojím súperom. Ich tím zdobí najmä útok, ktorý tvorí obzvlášť schopná dvojica útočníkov Fejes a Pollock pri čom obaja sú rovnako kvalitnými útočníkmi. Fajes nazbieral za 45 zápasov 41 bodov a o dva roky mladší Pollock za ním zaostáva len o bod, pričom má na svojom konte odohratých presne päťdesiat zápasov. Košice majú aj silnú obranu, menovite stojí za zmienku Alex Breton, ktorý odohral na ľade takmer tisíc minút v 49 zápasoch nazbieral štyridsať bodov, z ktorých trinásť krát rozvlnil súperovu sieť. Treba však ešte zdôrazniť fakt, že Bratislava má za sebou sériu štyroch víťazných zápasov, čo im dodáva väčšiu motiváciu. Košice v tejto sezóne ešte ani raz nepodľahli Slovanu a vyhrali vo všetkých piatich zápasoch. Skrz všetko oba tímy disponujú svojimi nepopierateľnými kvalitami, a preto bude tento duel určite patriť k tým zaujímavejším.

Autor: Robert Zachar

Zdroj titulnej fotografie: šport.sk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *