Najlepší hráči sezóny 2023/2024 odchádzajú!

Sezóna 2023/2024 v slovenskej Tipos Extralige sa skončila presne pred týždňom a tímy, ako obvykle, hneď pri prvých možnostiach získať nové kvalitné posily. Doposiaľ sme mohli sledovať zmeny dresov len v tímoch Extraligy. Viac bolo ale odchodov z ligy a spolu s predĺženiami kontraktov sa na tieto odchody pozrieme.

Prvým hráčom, ktorý predĺžil kontrakt v celej Extralige je ruský gólový stroj z Liptova, Alexander Avtsin. Ikonické číslo 71 nastúpilo na celkovo 49 zápasov základnej časti, v ktorých presne skóroval až 17x a pridal aj 19 asistencií (v play-off v 4 zápasoch 3+3).

Druhým hráčom, ktorý ostáva pod Barancom je predsezónna posila z britskej hokejovej ligy, Marly Quince. Quince nemal najlepší začiatok sezóny, ale v druhej polovici sa rozbehol a nakoniec je z toho bilancia 20+13 v 50 zápasoch (v play-off 5 zápasov 3+2). Špecialista na rýchle góly sa v tejto štatistike nachádza medzi piatimi najrýchlejšími strelcami až dvakrát, keď presne trafil v štrnástej a devätnástej sekunde zápasu.

Liptáci sú aktívni na prestupovom trhu už dlhšie, keďže sa im podarilo podpísať odchovanca Vladimíra Vybirala, zo Skalice tiež prichádza útočník Peter Šandor a do obrany 17-ročný talent z juniorky Trenčína, Jakub Štrbáň.

zdroj: HK 32 Liptovský Mikuláš/Facebook

Prvým odchodom z našej ligy bol oznámený odchod americkej opory Liptovského Mikuláša, Matthewa Berryho. Berry v základnej časti odohral 48 zápasov so ziskom 34 kanadských bodov (15+19). V play-off sérii so Zvolenom si pripísal v 5 zápasoch 4 body. Po americkom útočníkovi siahol švédsky tím Nybro, ktorý pôsobí v druhej švédskej lige. V novom tíme sa stretne aj napríklad s mládežníckym slovenským reprezentantom a číslom 120 na drafte 2023, Alexom Čiernikom.

Druhým útočníkom, ktorý by mal podľa viacerých zdrojov opustiť Liptovský Mikuláš je Aurel Nauš. Nauš prišiel na Liptov z Prešova. V 42 zápasoch počas celej sezóny namieril presne 16x a na 7 gólov prihral. Jeho novou destináciou by sa mal stať víťaz základnej časti zo sezóny 2023/2024, HK Poprad.

Na fotografii hráč s č.19, Matt Berry. zdroj: HK 32 Liptovský Mikuláš

Prvým odchodom Banskej Bystrice je odchod elitného amerického beka, Franka Horu. Hora ako člen prvej presilovkovej formácie zaznamenal v celkovo 54 zápasoch až 37 kanadských bodov (12+25). Hráč so skúsenosťami aj zo zámorskej AHL si vyskúša po Slovensku aj ďalšiu európsku ligu, keď prestupuje do rakúskeho tímu z mesta Graz.

27-ročného Američana zrejme bude na západ nasledovať aj slovenský reprezentant Patrik Bačík. V médiách sa veľmi často objavujú špekulácie, že by Patrik Bačík mal po výbornej sezóne v drese Baranov zamieriť do Slovana Bratislava, ale nič ešte nie je oficiálne potvrdené. Sociálne siete Bratislavčanov naznačujú, že už dnes 1. mája by sa mali zverejňovať prvé mená pre sezónu 2024/2025, a tak budeme sledovať, či medzi nimi bude aj spomínaný Patrik Bačík.

Na fotografii obranca s č.3, Frank Hora. zdroj: HC 05 Banská Bystrica

Suverénne najlepším hráčom Popradu v sezóne 2023/2024 bol Ryan Dmowski. Dmowski prišiel na Slovensko zo zámorskej ECHL. Do prvého zápasu nastúpil presne v momente, keď sa Poprad trápil a dotiahol ich až k víťazstvu v základnej časti. 44 zápasov v základnej časti a 57 kanadských bodov (30+27). V play-off Popradu napomohol v 6 zápasoch, kde zaznamenal 4 góly a 1 asistenciu. Aj vďaka týmto výkonom smeruje po sezóne do najvyššej českej ligy. Jeho novým tímom je totiž Hradec Králové. Práve Dmowski by mohol byť skvelou náhradou za odchádzajúceho Olivera Okuliara. Poprad bude musieť hľadať veľké mená do tímu, keďže sa uvažuje taktiež o odchodoch mien ako Peter Bates, Tyler Coulter alebo Tomáš Záborský.

zdroj fotografie: HK Poprad/Facebook

Prvým slovenským hráčom, ktorý opúšťa Extraligu je Dávid Mudrák. Mudrák po vynikajúcich dvoch sezónach v drese Zvolena opúšťa slovenskú ligu. Zaujal totiž český Hradec Králové. Celkovo odohral 51 zápasov na slovenských ľadoch so ziskom 3 gólov a 19 asistencií, čo je dokonca jeho najproduktívnejšia sezóna v seniorskej kariére. Práve vďaka týmto výkonom sa stane novým spoluhráčom mien ako Jordann Perret, Alex Tamáši alebo novej posily Ryana Dmowského.

Smerom pod Pustý hrad smeruje jeden z najlepších brankárov slovenskej ligy z posledných sezón, Pavol Kantor. Kantor sa prvýkrát na slovenské ľady postavil začiatkom sezóny 2022/2023, keď sa ihneď stal oporou Nových Zámkov. Počas dvoch sezón odohral celkovo 103 zápasov v zelenom drese s úspešnosťou zákrokov na úrovni 91,1%.

Dávid Mudrák v bielom drese. zdroj: podpolianskysport.eu

Michalovce ukázali v tejto sezóne obrovskú silu. Či už Slováci ako Stanislav Škorvánek, Martin Bodák alebo Radovan Puliš. Kľúčoví boli najmä hráči zo zahraničia, ktorí jednoznačne ťahali tím. Sena Acolatse, Mitch Heard, Chase Pearson, Matt Santos alebo Kaspars Daugavinš. Jedno meno, ktoré nebolo spomenuté, je Max Newton, ktorý prestupuje do nemeckého Krefeldu. Newton musel počas základnej časti vynechať až polovinu zápasov základnej časti kvôli zraneniu. Celkovo ale odohral 36 zápasov s bilanciou 8+25. Kanadský center si ale vyskúša v sezóne 2024/2025 druhú nemeckú ligu.

zdroj: HK DUKLA Ingema Michalovce/Facebook

Posledný aprílový deň zverejnili Spišiaci zoznam legionárov, ktorí opustia klub pred novou sezónou. Prvým menom je kanadský miláčik fanúšikov, Kale Kerbashian. Po neskutočnej sezóne 2022/2023 so ziskom 58 kanadských bodov dosiahol v tejto sezóne o 10 kanadských bodov menej. Celkovo odohral 59 zápasov so ziskom 12 gólov a 36 asistencií. Po dvoch sezónach v drese Rysov je nové pôsobisko Kerbashiana prekvapením. Prestupuje totiž do slovinskej Ľubľany, ktorá pôsobí v lige ICEHL.

Ďalším lídrom Spišiakov počas posledných 2 sezón bol aj Anthony Nellis. Vydarila sa mu najmä sezóna 2023/2024, keď v 65 zápasoch trafil do čierneho až 32x a k tomu prihral na 22 gólov. Po sezóne v ECHL prišiel na Slovensko a v prvej sezóne dosiahol 34 bodov. Druhá sezóna bola omnoho lepšia a aj mu vybojovala kontrakt pre novú sezónu v českých Vítkoviciach, kde bude pôsobiť pod novým trénerom Vlastimilom Wojnarom.

zdroj: TASR

Spišskú Novú Ves opúšťa aj najproduktívnejší hráč základnej časti, Olivier Archambault. Na Spiš prišiel tento 31-ročný Kanaďan z talianskej Val Pusterie, kde mal priemer 1,07 kanadského bodu na zápas. Na Slovensku predviedol ešte lepšie výkony. 58 zápasov a celkovo 70 kanadských bodov (15+55). To mu pripisuje priemer až 1,20 kanadských bodov na jeden zápas. Konečné pôsobisko Archambaulta ešte nie je na 100% určené, ale už od januárových dní sa špekuluje o tímu z Plzne.

Sezónu začal v anglickej lige, ukončil ale v Spišskej Novej Vsi. To je cesta švédskeho obrancu Viktora Bjorkunga, ktorý nahradil zraneného Jeremyho Beaudryho. Vynikal najmä v defenzíve, ale podarilo sa mu zaznamenať aj 10 kanadských bodov za 3 góly a 7 asistencií. Podobne, ako pri Archambaultovi a pri dvoch ďalších menách sa ešte nevie presné pôsobisko pre sezónu 2024/2025.

Na fotografii s č.93 Olivier Archambault. zdroj: HK Spišská Nová Ves/Facebook

Jedným z lídrov útoku Rysov bol jediný Američan v spišskonovoveskom drese, Todd Burgess. Po kratšej sezóne v ECHL prestúpil do Spišskej Novej Vsi. Celkovo odohral 58 zápasov so ziskom 45 kanadských bodov (23+22). Horšie výkony podával najmä v posledných zápasoch finálovej série, kde bol veľmi často vylučovaný. Práve Burgess bol jedným z hráčov, ktorí boli blízko k predĺženiu kontraktu. Nakoniec aj on odchádza doposiaľ do neznámeho pôsobiska.

Posledným menom a jedným z najväčších odchodov celej ligy je odchod kapitána ukrajinskej reprezentácie, Igora Merezhka. Jedna z najväčších senzácií tejto sezóny prišla na Slovensko z dánskej najvyššej súťaže. Celkovo odohral Merezhko 64 zápasov a v nich zaznamenal 11 gólov a 46 asistencií. Práve vďaka týmto výkonom sa o neho začala taktiež zaujímať Plzeň. Posledné správy ale opisujú niečo iné. Igor Merezhko by mal vraj prestúpiť do zámoria, čo je pre tohto masívneho Ukrajinca obrovský úspech.

zdroj titulnej fotografie: hkpoprad.sk

Autor článku: Michal Bruňo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *