Namiesto NHL zahviezdil v Tipos Extralige

V piatok 22.9. sme videli jeden unikát, ktorý sa často opakovať nebude. V Titan Aréne v Liptovskom Mikuláši sa v treťom kole slovenskej Extraligy stretli domáci Liptáci proti tímu HK Nitra. Aj keď sa to nezdalo, tento zápas bol nakoniec veľmi vyhrotený. Celkovo rozhodcovská dvojica Goga, Štefík udelila až 21 vylúčení za tento zápas.

My sa ale dnes pozrieme na inú zaujímavosť, ktorá sa udiala v tomto zápase. Jednou z predsezónnych posíl klubu z Liptovského Mikuláša bol aj americký obranca Mitchell Miller. Ten mal v minulosti dokonca aj podpísať nováčikovský kontrakt s tímom Boston Bruins. Jeho minulosť mu ale šancu v NHL zobrala. Miller bol bez klubu, až pokým sa neozval Liptovský Mikuláš s lukratívnou ponukou, ktorú ihneď prijal. V príprave mu to nešlo najlepšie, ale teraz ukázal jeho nesporné kvality.

Zápas začal vo veľkom tempe, keď už v dvanástej sekunde mal zaujímavú šancu Matt Berry, ale brankár Nitry Libor Kašík pohodovo zakročil. Podobne nebezpečná bola aj nenápadná strela po ľade od nitrianskeho útočníka Miloša Bubelu, po ktorej mikulášsky brankár Alexei Krasikov nevedel, kde má puk. Ako už bolo spomenuté, tento zápas sprevádzalo veľké množstvo vylúčení. V hre 4 na 3 ale prvý gól strelili domáci, keď z modrej čiary nahral Mitch Miller Martinovi Réwayovi a on pomedzi celú obranu na voľného Alexandra Avtsina, ktorý už len zakončil príklepom do otvorenej brány. Väčšinou vylúčenia v tomto zápase sa dali brať ako zbytočné a jedno z nich prišlo aj na konci prvej tretiny, keď sa na ľade objavili 6 Nitrania. A práve za túto zbytočnosť pykali na začiatku druhej tretiny.

Alexander Avtsin napravo vedľa Filipa Mezovského

zdroj: HK 32 Liptovský Mikuláš/Facebook

Už po 37 sekundách druhej tretiny sa opäť presadil Alexander Avtsin a opäť príklepom z ľavého kruhu. Liptáci urobili úplne to isté ako pri prvom góle. Rýchla prihrávka Millera na Réwaya a ešte rýchlejšia na Avtsina, ktorý aj s kúskom šťastia zasunul puk do brány a zvýšil na 2:0. O necelé 2 minúty už ale bolo 2:1, keď skóroval Lincoln Griffin, ktorý si našiel puk pred Krasikovom a dorazil. Domáce tribúny ale ihneď začali pískať, keď väčšina fanúšikov ukazovala, že puk, ktorý bol na modrej čiare vyšiel minimálne o 10cm z obranného pásma Liptákov. Liptáci ale challenge nepodali a pokračovalo sa v hre. Zvyšok druhej tretiny už sprevádzali len vylúčenia a tvrdá hra. Za zvyšných 16 minút sme videli až 9 vylúčení.

Nitriansky útočník Lincoln Griffin s číslom 94

zdroj: HK 32 Liptovský Mikuláš/Facebook

Začiatok tretej tretiny opäť vyšiel domácim na jednotku. Opäť bol jedným z hlavných strojcov gólu Mitch Miller, ktorý potiahol puk do útočného pásma. Po hite práve na neho si zobral puk lotyšský útočník Haralds Egle, ktorý krásne oklamal brankára Kašíka a vymietol šibenicu nitrianskej brány. O necelú minútu sme videli konflikt, keď Marly Quince zhodil prilbu Marekovi Slovákovi a ten najprv slovne zaútočil na tohto kanadského hráča domácich a neskôr aj na hlavného rozhodcu, za čo si vyslúžil dvojminútový trest za nešportové správanie. A bol to práve Marly Quince, ktorý využil túto presilovú hru po hádajte koho prihrávke. Áno, bol to opäť Mitch Miller, ktorý mal v tento moment už bilanciu 0+4. Liptáci viedli už 4:1. Miller fauloval a na 4:2 znížil Filip Bajtek, ktorý sa dostal k puku po odraze od korčule domáceho Jakuba Žilku a už len zakončil. Obrannej chyby sa neskôr dopustil aj najskúsenejší hráč našej ligy, Branislav Mezei, ktorý fauloval úplne zbytočne. A neboli by to Liptáci, keď by túto presilovku nevyužili. Opäť udrela kombinácia Réway Miller Avtsin a posledný menovaný skompletizoval hattrick príklepov z ľavého kruhu. Stav bol 5:2 a už bolo jasné, kto sa stane víťazom tohoto zápasu. Neskôr ešte prišlo k ďalšiemu vylúčeniu za nešportové správanie, keď to až veľmi prehnal Miloš Bubela a dostal dokonca trest 2+2. Po jeho návrate sa ešte stihol dočkať aj gólu, keď 5 sekúnd pred koncom zavesil pod hornú tyč.

Marly Quince pri obraňovaní jednej z oslaboviek v strede fotografie

Zápas teda skončil 5:3 pre domáci Liptovský Mikuláš, ktorý ukázal, že s nimi bude treba počítať v tomto ročníku. Ukázali nesmiernu silu na presilovkách a Nitrania práve môžu brať oslabenia ako svoju najväčšiu slabinu. V tomto zápase sme teda videli, že obranca domácich Mitchell Miller mal podiel na každom góle, keď ukončil zápas s bilanciou 0+5. Výborne sa ukázali aj Martin Réway (0+3) alebo Alexander Avtsin (3+0). Avtsin sa teda pridal do trojice hráčov, ktorá v tomto kole strelila hattrick. Okrem neho to dokázali aj zvolenský útočník Peter Zuzin a veľmi prekvapivo aj obranca Nových Zámkov, Roberts Mamčics, ktorý v 39 zápasoch minulej sezóny strelil len 1 gól.

Liptákov najbližšie čaká zápas už zajtra 24.9., keď sa predstavia na ľade Dukly Trenčín, ktorá prehrala práve s novými Zámkami 2:7.

zdroj titulnej fotografie: HK 32 Liptovský Mikuláš/Facebook

Autor: Michal Bruňo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *