O výhre „Baranov“ rozhodol začiatok hry. Hrdinom zápasu Gašper Krošelj a dvojgólový Matt Wilkins. Gašper Krošelj: Náš dobrý štart bol kľúčom k dnešnej výhre.

V štyridsiatom šiestom kole sa bližšie pozrieme na zápas domácich, banskobystrických „Baranov“ a michalovských „Líšok.“ Tieto tímy nie sú tabuľkovými susedmi. Pri mužstve z východu je už viac-menej známe, že predkolo play off hrať nebudú, avšak mužstvo spod Urpína musí v posledných dueloch základnej časti dokázať, že do prvej šestky zaslúžene patrí. Zabojovať o čo najlepšie umiestnenie a priamy postup do vyraďovacej časti je ich hlavným cieľom tak, ako to uviedol aj ich generálny manažér Ľuboš Pisár v rozhovore pre klubový web. 

Pocta kapitánovi Ivanovi Ďatelinkovi za 500 odohratých zápasov za klub HC 05 Banská Bystrica (zdroj: fb HC 05 BB)

Začiatok zápasu v prevahe Banskej Bystrice. Prvým nahodením na bránu sa prezentoval tím domácich. Hneď v úvodných sekundách mali na hokejkách šancu skórovať, avšak Škorvánek puk hokejkou vyrazil. Prvé ohrozenie brány Gašpera Krošelja nastalo len minútu po začiatku prvej tretiny. Na ľade to vyzeralo skôr na hernú prevahu „Baranov,“ no ani jedna zo šancí nemala prívlastok gólová. V šiestej minúte zápasu sa naskytla kontroverzná šanca na skórovanie „Baranov“ do prázdnej brány. Škorvánek sa snažil puk odohrať za jeho bránou, no nešťastne a šanca sa objavila na strane domáceho tímu. Michalovského gólmana však tesne zachránila konštrukcia brány. Dvere na trestnej lavici sa otvorili až vo ôsmej minúte.  Rozhodcovia zákrok Kanaďana Mathewa Santosa išli skúmať aj na videu. Narazený Boris Žabka po tvrdom zákroku odišiel rovno do šatne, no nie na dlho. O pár minút sa vrátil, avšak v drese číslo dvadsaťdva. Po video analýze sa rozhodcovia rozhodli na udelení minimálneho, dvojminútového trestu, ktorý Banskobystričania využiť nedokázali.  Prostredná časť prvej tretiny sa niesla plynulo z jednej strany ihriska na druhú, no výrazná šanca, ktorá by poslala jeden z tímov do vedenia nenadišla. Sedem minút do zaznenia prvej sirény si Bystričania vyskúšali ďalšiu presilovú hru. Za nebezpečnú hru vysokou hokejkou si šla sadnúť šestka Michalovčanov, Jakub Suja. Gól, ktorý prišiel z hokejok Banskobystričanov nedoprial Sujovi odsedenie celého trestu. Do vedenia domácich poslal Matt Wilkins po asistencii Cartera Turnbulla. V šestnástej minúte zápasu prišla šanca na vyrovnanie pri útoku dvojice Michalovčanov, avšak využiť ju nedokázali. O pár chvíľ neskôr ale svojou šancou na odskočenie o dva góly nepohrdli domáci. Skóre upravil na 2:0 hráč číslo tri, Frank Hora. 

Výmena strán priniesla hneď v prvých sekundách súboj za bránou Slovinca Krošelja, v ktorom sa ocitli aj Michal Kabáč a Dávid Buc. Ruka hlavného arbitra stretnutia sa zdvihla po tretíkrát, kvôli menšiemu trestu pre Adama Drgoňa za držanie. Mohli sme tak sledovať tretiu presilovú hru, ktorú mal pod taktovkou domáci tím.  Na rozdiel od Suju si Adam Drgoň odsedel celú dvojminútovku. Domáci tentokrát udreli až po svojej hre v prevahe. Tretí gól dali v hre 5 na 5 z hokejky už spomínaného gólového strelca, Matta Wilkinsa. Bodové skóre si otvoril aj nováčik Andrew Nielsen, ktorý pri góle zaznamenal asistenciu. Gašper Krošelj šance Michalovčanov na skórovanie jednu po druhej ničil. Za držanie si tento krát išiel sadnúť Nielsen a naskytla sa tak šanca „Líškam“ na zníženie nepriaznivého stavu. Gólman domácich, však pre Michalovčanov predstavoval skôr nedobitnú pevnosť. Avšak len do tridsiatej druhej minúty. O čisté konto ho pripravil obranca Martin Bodák a svojou prudkou strelou od modrej prekvapil strážcu svätyne čierno-červených. Domáci boli po inkasovaní gólu  pri chuti. Chceli si zabezpečiť pohodlný náskok do poslednej časti zápasu, no gólman hostí sa im postavil na odpor. Nebol však jediným, Michalovčania sa snažili s nepriaznivým výsledkom niečo spraviť. Do karát im hralo aj vylúčenie hráča Banskej Bystrice, Mateja Maceka, v tridsiatej ôsmej minúte zápasu. Napriek veľkej snahe Gašpera Krošelja puk do brány doputoval a skóre sa ku koncu druhej tretiny menilo na 3:2. Šancu na skórovanie premenil menovec dvojgólového strelca Banskej Bystrice, Matta Wilkinsa. Joshua Wilkins v službách HK Dukla Ingema Michalovce využil odraz puku, ktorý sa mu naskytol po strele Adama Drgoňa od modrej čiary. 

Po druhej siréne prišli hráči Michaloviec nabudení výsledok aspoň dorovnať a zabojovať tak o dôležité body. Skoro celé tri minúty si svoje konto zásahov vylepšoval len Gašper Krošelj. V štyridsiatej piatej minúte zápasu sa na ľade ocitol po zákroku vysokou hokejkou Turnbulla, Jakub Cibák. Naskytla sa tak šanca pre hráčov hostí na vyrovnanie. Michalovské „Líšky“ sa na začiatku presilovky nevedeli dlhodobejšie usadiť v obrannom pásme súpera.  Hroziť začali až na konci presilovej hry, no bez gólového zásahu. Obaja brankári sa snažili podržať svoj tím a usilovali sa o to, aby nenastala situácia, pri ktorej by sa puk ocitol za ich chrbtom. Hráči na oboch stranách bojovali o každý kúsok ľadovej plochy. Oba tímy sa snažili ukoristiť momentum zápasu. Stredoslováci si chceli zabezpečiť lepšiu situáciu pred úplným koncom duelu a hostia sa snažili doviesť hru ich tretím gólom aspoň k predĺženiu a zisku najmenej jedného bodu. Päť minút pred koncom zápasu sa na trestnej lavici ocitol Tomáš Matoušek. Svoju dvojminútovku si tam išiel odsedieť za seknutie. O pár sekúnd neskôr si šiel odpykať svoj trest aj Joshua Wilkins za hákovanie a na ľade nastala na okamih situácia 4 na 4.  Rozhodcovia však udelili ďalší trest a to na strane domácich. Prisadnúť si k Matouškovi prišiel aj Matt Wilkins za podrazenie. Michalovce mali niečo cez tri minúty na to, aby výsledok aspoň vyrovnali. Presilovú hru nevyužili podľa predstáv a ostávali im už len posledné dve minúty. Škorvánek bol minútu a dvadsaťdva sekúnd pred koncom zápasu odvolaný na striedačku. Situácia nedopadla podľa ich predstáv a inkasovali gól do prázdnej brány z hokejky Cartera Turnbulla. Tento Kanaďan im zasadil definitívny úder a minútu pred koncom zápasu už bola výhra „Baranov“ takmer jasná. „Líšky“ sa nechceli ani v tomto prípade vzdať a aj ku koncu narobili hráčom spod Urpína pred bránou Krošelja vrásky. 

(zdroj: fb HC 05 BB)

Dôležité víťazstvo po niekoľkých prehrách, bol som spokojný najmä s prvou tretinou, v ktorej to bol z našej strany dobrý hokej. V prostrednej časti sme sa dopustili niekoľkých faulov, po ktorých sme sa trochu vytrácali zo zápasu. V tretej tretine sme však zabojovali a udržali si náskok, no aj napriek tomu musím povedať, že sme mali zbytočne veľa vylúčení. Ak by sme ich mali maximálne tri, bolo by oveľa jednoduchšie víťaziť. Náš súper bol však veľmi dobrý, no v tejto fáze sezóny je každá naša výhra veľmi dôležitá.

Povedal Haimo Helminen hlavný tréner Banskej Bystrice

Sme veľmí šťastní, že sme bodovali za tri body, konečne po troch našich zlých zápasoch. Vedeli sme, že Michalovce sú dobrý tím a že mali neviem koľko výhier za sebou, asi osem, no mali sme dobrý štart a to bol ten kľúč k výhre. Vytvorili sme si trojgólový náskok a na konci sme to udržali a možno aj Michalovce boli ku koncu unavené. Cítil som sa super, konečne aj hlava lepšie a keď sa cítim dobre, chcem pomôcť tímu najviac ako len môžem. O to väčšia výzva to je, keď je dobrý súper, rovnako to bude aj v nedeľu, keď pôjdeme na Slovan a potrebujeme tie body. Zvyšné zápasy už budú takou prípravou na play-off.

Povedal po zápase Gašper Krošelj
Standings provided by Sofascore

Autor: Veronika Mondeková

Zdroj titulnej fotografie: fb HC 05 Banská Bystrica

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *