Odchod opory Spišiakov alebo nové zámorské meno na Liptove. Čo sa stalo v Extralige za posledný týždeň?

Po minulom veľmi aktívnom týždni sme v prvých siedmich februárových dňoch nevideli až toľko aktivity. Aj tak sa ale udiali príchody a odchody zaujímavých mien, ktoré si dnes podrobnejšie rozoberieme.

Do Česka odchádza jeden z legionárov Michaloviec

Po nevydarenej sezóne a zmene trénera odchádza z Michaloviec prvé väčšie meno. Je ním lotyšský útočník Patriks Zabusovs. Zabusovs zažil svoju premiéru v drese „líšok“ v minulej sezóne, keď zaznamenal v 56 zápasoch 26 bodov za 13 gólov a 13 asistencii. Útočník, ktorý má silnú a nebezpečnú strelu začal sezónu v lotyšskom tíme Prizma Riga. Tam ničil lotyšskú ligu (13+8 v 12 zápasoch), a tak si ho Michalovce stiahli naspäť. Tu ale nedostával až tak veľa herného času a tým pádom odohral len 10 zápasov. Prekvapivo sa objavil v niektorých zápasoch aj na pozícii obrancu. Aj práve tomu zaznamenal len 3 góly. Aké bude jeho nové pôsobisko? Po skúsenostiach zo Zlína si tentokrát zahrá v druhej českej lige, konkrétne vo Vsetíne, kde sa stretne so svojím reprezentačným kolegom Danielsom Berzinsom.

Project Site - HockeySlovakia - oficiálny web slovenského hokeja |  HockeySlovakia.sk - oficiálny web slovenského hokeja

zdroj: hockeyslovakia.sk

Na Liptov prichádza možná náhrada za Mitchella Millera

Obrana Liptovského Mikuláša po odchode americkej hviezdy Mitchella Millera do KHL trpela na nie najlepšiu kvalitu. Jej najväčšími menami boli určite Valeri Vasilyev, Filip Mezovský alebo útočne ladený Peter Hraško. Dňa 1.2. ale tím z Liptova oznámil posilu, ktorá po dlhšej dobe nie je z Ruska. Je ňou kanadský obranca Tristan Thompson, ktorý prichádza zo zámorskej ligy ECHL, špeciálne z tímu Adirondack Thunder. Kvalitu Millera bude veľmi ťažké napodobniť, Thompson ale v 158 zápasoch v ECHL mal priemer 0,55 bodu na zápas. S jeho 175 centimetrami do výšky sa stane u Liptákov druhým najnižším hráčom, za ním už je len Aurel Nauš. Thompsonovi sa už aj podarilo bodovať, keď v zápase so Spišskou Novou Vsou v presilovke asistoval na gól Marlyho Quinca.

Thompson vpredu na fotografii spolu s Filipom Mezovským a Oleksiim Myklukhom.

zdroj: HK32 Liptovský Mikuláš/Facebook

Z Humenného odchádza ďalší hráč

Humenné, nováčik v našej Extralige, sa lúči s ďalším menom. Spomínaným menom je český útočník Michal Kvasnica. Ten prišiel do Humenného z fínskej Mestis ligy, kde hral v tíme FPS. V Humennom sa ale nechytil a v 4 zápasoch skóroval len raz. Teraz sa ale sťahuje naspäť do už spomínanej druhej fínskej ligy, tentokrát ale do iného tímu. Jeho nová destinácia bude tím Hermes, ktorý sa nachádza na 6.mieste, a tak si polepší oproti FPS, ktorý je jednoznačne posledný. Uvidíme teda, ako sa chytí v druhej fínskej ligy a ako spojí sily s hviezdami tímu ako Matikainen, Lausniemi alebo Lilijamo.

Michal Kvasnica ei jatka Forssassa - MESTIS - 02.01.2024 - Uutiset -  Jatkoaika.com - Kaikki jääkiekosta
Fotka Kvasnicu ešte z angažmánu v FPS.

zdroj: jatkoaika.com/Tiia Mahkonen

Do Zvolena prichádza ďalšie silné zahraničné meno

Po príchode Alexandra Fortina a Jarida Lukoseviciusa hlási Zvolen posilu aj do obrany. Je ňou 28-ročný švédsky obranca Jacob Andersson. Andersson odohral väčšinu svojej seniorskej kariéry na rozhraní prvej a druhej švédskej ligy. Čo to ale značí pre Zvolenčanov? Momentálne majú v kádri až 9 zahraničných hráčov, čo by značilo, že by dvaja nehrávali zápasy. Zvolenu by veľmi uškodil napríklad odchod Colea Hultsa z obrany. Andersson ale bude mať čas zvyknúť si na tím, keďže prišiel akurát počas reprezentačnej pauzy. Navyše má v tíme aj švédskeho kolegu, mladšieho z dua Gaborovcov, Kevina. Mal by patriť medzi lídrov obrany a zároveň, ak pridá produktivitu z fínskej a švédskej ligy, môže byť veľmi nebezpečný.

Do Zvolena prichádza švédsky obranca | HKM Zvolen

zdroj: hkmzvolen/Instagram

Spišskú Novú Ves opúšťa jedno z kľúčových mien

Jedným z dlhodobejšie zranených hráčov našej ligy je aj kanadský obranca Jeremy Beaudry. Po necelých troch sezónach v tíme „Rysov“ nakoniec Beaudry odchádza. Klub zverejnil túto správu na ich Facebooku. Beaudry patril medzi lídrov obrany, až kým prišlo veľmi nepríjemné zranenie. Kvôli nemu odohral v tejto sezóne len 18 zápasov a zaznamenal len 7 bodov. Podľa vyjadrení lekárov je nereálne, že by sa s jeho zranením vrátil do tímu do konca sezóny a vedenie s ním z pochopiteľných dôvodov rozviazalo zmluvu. . Vo všetkých troch sezónach patril medzi najlepších obrancov ligy a v 128 zápasoch zaznamenal 52 kanadských bodov. Charakteristická bola hlavne jeho veľmi silná strela.

zdroj: HK Spišská Nová Ves/Facebook

Slovan Bratislava zrejme opustí veľké meno z bránkoviska

Jednou z takmer dokončených vecí by mal byť aj odchod opory Bratislavčanov, Jareda Coreaua. Coreau zahviezdil hlavne v minulej sezóne, keď mal na konte v základnej časti až 93,4% úspešnosti zákrokov. Aj napriek vypadnutiu Slovana už v prvom kole play-off s Michalovcami sa mu darilo aj v play-off, keď si držal priemer menej ako dvoch obdržaných gólov. V tejto sezóne je to ale oveľa horšie a z pozície jednotky ho postupne vytláča Denis Godla. Coreau nedostáva herný čas, aký by chcel a aj to je dôvod jeho prestupu. Kam ale zamieri. Jeho novým tímom by mal byť druholigový švédsky tím Brynas IF, ktorý má v bránkovisku zaujímavé mená. Jedným z nich je Talian Damian Clara, ktorý bol vybraný ako číslo 60 v drafte v roku 2023. Druhým je tiež veľký talent, Kristers Steinbergs, ktorý chytá výborne za mládežnícke reprezentácie Dánska. Do Brynasu tak zrejme prídu obrovské skúsenosti a samozrejme aj kvalita.

zdroj titulnej fotografie: hockeyslovakia.sk

Autor článku: Michal Bruňo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *