Poprad na čele tabuľky po reprezentačnej pauze, Humenné napriek snahe čelí vypadnutiu. Ako sú na tom ostatné tímy?

Po reprezentačnej prestávke sa odohrá už štyridsiatetretie kolo Tipos Extraligy. Doteraz sme mohli vidieť množstvo hetrikových strelcov a taktiež aj čisté kontá brankárov ako Connor LaCouvee, Gašper Krošelj alebo Stanislav Škorvánek. HK Spišská Nová Ves mala slušne našliapnuté k udržaniu jej prvenstva, avšak šesť prehratých zápasov po sebe ich oň pripravilo.

HK Poprad je prekvapením tejto sezóny. Pod vedením bývalého športového riaditeľa Banskej Bystrice a Michaloviec, Júliusa Kovala, sa výsledky „Kamzíkov“ zlepšili až natoľko, že sa dostali do čela tabuľky. Za zlepšenie však tím severanov môže vďačiť najmä hlavnému trénerovi, Toddovi Bjorkstrandovi. Na čele produktivity tímu je Ryan Dmowski a po Samuelovi Bučekovi je druhým najproduktívnejším hráčom v celkovej tabuľke. Brankárska jednotka Adam Vay má najmenší priemer obdržaných gólov na zápas a to 2,11. „Kamzíkom“  doterajšie zápasy vychádzajú a je pravdepodobné, že sa so Spišiakmi pobijú o zisk pohára Dušana Pašeka.

Práve Spišská Nová Ves je tímom, od ktorého sa prvenstvo po základnej časti viac-menej očakávalo, avšak pripravili ich oň práve ich najväčší rivali z mužstva HK Poprad. Spišské trápenie sa začalo 19.1, kedy odohrali vyrovnaný zápas s Košicami. Po nájazdoch „Oceliarom“ podľahli. Šnúra prehier sa odvtedy natiahla na číslo šesť. „Rysy“ prišli o potrebné body, ktoré by im v tohtosezónnej vyrovnanej tabuľke pomohli obhájiť si prvé miesto. V popredných miestach štatistík v kanadskom bodovaní sú v tomto tíme hráči Oliver Archambault a Igor Merezhko. Spišiaci cez hracie voľno nezaháľali, výsledkom je aj nová posila na brankárskom poste, ktorá medzi fanúšikmi vyvolala rozruch. Je ňou bývalý hráč českého Mountfield HK Patrik Bartošák

(zdroj: www.sport.cz)

Michalovce zatiaľ na bronzovej priečke. Famózny Stanislav Škorvánek vychytal „Líškam“  hneď dva shoot outy po sebe. Za jeho chrbát puk nedoputoval v zápase proti Zvolenu a taktiež ani proti Košiciam. Tomek Valtonen, nový hlavný tréner, tímu zjavne prospel. Výsledky sa po jeho príchode zlepšili a vo vyrovnanej tabuľke môže postavením zamávať už pár ďalších vyhratých zápasov. Stanislav Škorvánek hviezdi aj v tabuľke percentuálnej úspešnosti brankárov. Nachádza sa v tomto rebríčku na prvom mieste s úspešnosťou 93,00%. Hráčom, ktorý si pripísal najviac kanadských bodov sa stal Kaspars Daugavinš, získal ich zatiaľ štyridsať štyri a ďalšie si pripíše pravdepodobne už v nasledujúcom zápase. 

Štvoricu najlepších uzatvára ďalší východoslovenský tím. HC Košice ťahajú trojzápasovú šnúru prehier. V týchto dueloch čakali na svoj prvý strelený gól 145 minút. Podarilo sa to až Michalovi Chovanovi proti Popradu, no ani jeho dvojbodový zápas tímu k výhre nad prvým celkom tabuľky nepomohol. Najproduktívnejším „Oceliarom“ je Hunter Fejes so ziskom štyridsať bodov. V percentuálne úspešnosti brankárov je Jaroslav Janus na štvrtom mieste za Stanislavom Škorvánekom, Adamom Vayom a Gašperom Krošeljom. Do tímu mieri Tomáš Mikuš, bývalý hráč Nových Zámkov.

(zdroj: kosicak.sk)

Piate miesto obsadili hráči HK Nitra. Tí si s poslednou výhrou po predĺžení proti Liptákom svoje miesto udržali a sú tak pred šiestou Banskou Bystricou. Ich svätyňu chráni duo zahraničných brankárov: Čech Libor Kašík a Fín Sami Aittokallio. K výhre v zápasoch im taktiež pomáhajú produktívni hráči v celkovom poradí je prvým Samuel Buček s bodovým ziskom až 53 bodov. Až desať bodov za ním sú legionári Brant Gates a Sahir Gill.

Ako sme vyššie spomínali, tak tím s pod Urpína si naďalej aj po štyridsiatom druhom kole udržuje šieste miesto. Na piatu Nitru strácajú iba dva body. Počas sezóny tu taktiež došlo k zmene trénera. Po odchode Douga Sheddena prišiel kvalitný fínsky tréner Raimo Helminen. Mužstvo nemá práve konzistentné výkony. V Steel Aréne vychytal Gašper Krošelj čisté konto a Dominik Sojka sa prezentoval jediným gólom, ktorý mal prívlastok víťazný a rozhodol ním o troch bodoch pre Banskú Bystricu. O dva dni neskôr v Humennom hráči narobili fanúšikom vrásky. „Barani“ po druhej tretine prehrávali 4:1, výsledok dokázali otočiť vo svoj prospech a zvíťaziť po samostatných nájazdoch 4:5. Medzičasom došlo aj k odchodu obrancu Petra Šenkeříka a k výmene brankárov s mužstvom z Popradu. Do Banskej Bystrice prišiel Eugen Rabčan a pod Tatry zamieril Filip Belányi. Počas reprezentačnej prestávky Gašper Krošelj, brankárska jednotka „Baranov“ nezaháľal. Bol nominovaný do slovinskej reprezentácie na dvojzápas v Taliansku.

(zdroj: hkpoprad.sk)

Zvolen, mužstvo, ktorého výkony nie sú najpresvedčivejšie, zastáva siedmu pozíciu v tabuľke. Na ľade Michaloviec neuspeli a nedokázali Stanislavovi Škorvánekovi streliť ani gól a z východného Slovenska odchádzali naprázdno. Doma ich už čakal nabudený Slovan, ktorý chce postupovať tabuľkou len vyššie, avšak „Rytieri“ im stáli v ceste a zdolali Slovan 3:1. Získali náskok pred už spomínaným Slovanom. Vo Zvolene došlo k zmene trénera, po nepresvedčivých výkonoch odišiel Peter Oremus a zakotvil v Slovane Bratislava. Naopak do Zvolena prišiel Kanaďan Jamie Russell. Zvolen počas prestupového obdobia nezaháľal a doviedol kvalitné posily, dvoch kanadských útočníkov: Jarid Lukosevicius, Alexandre Fortin. Taktiež zaznamenali príchod Lotyšského hráča Nikolajsa Jelisejevsa a výmenu hráčov medzi Slovanom a „Rytiermi“, kde do Slovana odišiel Branislav Kubka a do Zvolena prišiel Daniel Gachulinec. Siedmym legionárom v drese „Rytierov“ je Jacob Andersson, ktorý má skúsenosti z najvyššej švédskej a fínskej ligy. 

(zdroj: hockeysverige.se)

Za tímom Zvolena v tabuľke nájdeme Slovan Bratislava. Jeho výkony sú viac-menej ako na hojdačke. Na trénerskú lavičku zasadol Peter Oremus a Andrej Kmeč, bývalí kormidelníci HKM Zvolen. V tíme sú najúspešnejšími strelcami Liam Pecararo a Brendan Ranford. Do mužstva sa vracia z hosťovania v Michalovciach dvadsať jeden ročný obranca Ján Marcinko a známy je aj návrat Mareka Korenčíka do Michaloviec. Do tímu prišiel ako náhrada za Michala Sersena, ktorý bol dlhodobo zranený. Slovan sa taktiež len nedávno rozlúčil s kanadským brankárom, Jaredom Coreauom. Klub  uviedol, že ak sa v najbližších dňoch naskytne príležitosť na trhu, budú sa snažiť do tímu priviesť prioritne slovenského brankára. Do hlavného mesta sa vracia ich odchovanec, len osemnásťročný Roman Kukumberg, ktorého s veľkou pravdepodobnosťou uvidíme na ľade už vo Valentínskom kole.

(zdroj: fb Slovenský hokej SVK)

Deviatu priečku zatiaľ obsadil tím Dukly Trenčín. Posledný zápas pred reprezentačnou prestávkou patril práve mužstvu Trenčína. Zaznamenali na domácom ľade výhru 4:2 proti novozámockým „Býkom.“ Body si pripísali Švéd Filip Ahl, dvojgólový strelec Marek Hudec a do prázdnej brány zakončil Andrej Krajčovič. Doteraz tím získal päťdesiatosem bodov. Len jeden ďalší získaný bod ich delí od lepšej pozície. Švéd Tor Immo vedie štatistiky v počte získaných bodov. Gólman Trenčína Connor LaCouvee vychytal dodnes tri čisté kontá a svojou percentuálnou úspešnosťou je na hranici 90,97%. 

Zatiaľ sa na poslednom postupovom mieste umiestnil HK 32 Liptovský Mikuláš. Po štyridsiatom druhom kole získal len päťdesiatpäť bodov. Avšak tím vie potrápiť aj silných súperov. Skóre si vo vzájomnom zápase nenaklonili na svoju stranu hráči Spišskej Novej Vsi a u Liptákov prehrali 2:3. Pred reprezentačnou pauzou odohrali súboj na ľade HK Nitra, odniesli si z tohto stretnutia len bod, pretože sa rozhodlo po predĺžení v prospech domácich. Najlepším strelcom v tíme je Alexander Avtsin, doteraz má tridsaťštyri kanadských bodov. Aleksei Krasikov je v tabuľke obdržaných gólov v dolnej polovici. Gólman Liptákov obdrží priemerne 2,87 gólu na zápas čo pre neho nie je najhoršia vizitka a svojimi výkonmi vie mužstvo podržať v dôležitých momentoch. 

Na predposlednom mieste sa zatiaľ umiestnilo mužstvo Nových Zámkov. Dodnes získali len štyridsaťdeväť bodov a vyzerá to tak, že s mužstvom neokúsia ani predkolo Tipos Extraligy. Tak ako sme už spomenuli, tabuľka je túto sezónu vyrovnaná a stať sa môže všeličo. Ich strážca svätyne Pavel Kantor obdrží priemerne 3 góly na zápas. Najúspešnejším hráčom „Býkov“ je Roy Marc-Olivier. Vedie aj štatistiky v počte asistencií, zaznamenal ich túto sezónu až dvadsaťpäť. V mužstve prišlo k odchodu Tomáša Mikuša, nakoľko sa dohodol na prestupe do HC Košice a bude tak mať šancu bojovať o medailové umiestnenie. Za tím „Býkov“  odohral 41 zápasov, v ktorých prispel desiatimi gólmi a ôsmimi asistenciami. 

Rebríček uzatvára nováčik z HC 19 Humenné. Tím, ktorý má najviac inkasovaných gólov v celej lige s počtom stopäťdesiatosem. Na jedenástu priečku strácajú iba šesť bodov, preto stále žije nádej na záchranu v extralige. Humenské „Levy“  to, však budú mať veľmi ťažké. Zápas štyridsiateho prvého kola proti Slovanu Bratislava nezvládli a dostali debakel s výsledkom 7:2. Prehru chceli odvrátiť na domácom ľade proti tímu z Banskej Bystrice. Domáci začali dobre a po druhej tretine mali výhru na dosah, no zlý výkon v tretej tretine a nezvládnuté samostatné nájazdy ich pripravili o plný bodový zisk. Najviac bodov, konkrétne tridsať ich v mužstve doteraz nazbieral Hannu Kuru. Stanislav Galimov, brankárska jednotka podľa priemerov obdrží za šesťdesiat minút 3,5 gólu. Do konca základnej časti ostáva odohrať ešte osem zápasov a nič nie je nemožné.

(zdroj: teraz.sk)

Autor: Veronika Mondeková

Zdroj titulnej fotografie: fb Tipos Extraliga

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *