Letošní juniorský šampionát na přelomu roku zdárně zakončil svou první fázi. Z celkem dvaceti utkání vzešlo nejen konečné pořadí týmů v obou skupinách, ale zároveň i dvojice pro čtyři čtvrtfinálové duely. Kdo se bude pravděpodobně těšit z postupu do semifinále, a kdo nejspíše završí svou pouť turnajem?
Švédsko – Lotyšsko
Pokud můžeme o některém z kádrů říct, že svou skupinou prošel v podstatě suverénně, tak o Švédsku. Hráči s třemi korunkami na výstroji si poradili nejprve se Slovenskem, následně sedmibrankovým rozdílem zdolali Kazachstán, pokračovali výhrou nad Švýcary a na závěr si připsali tři body proti výběru Česka, čímž si zaručili první příčku ve skupině B.
Naproti tomu Lotyšští hokejisté zatím na turnaji slavili vítězství pouze dvakrát. Poprvé, když v nájezdech senzačně porazili Kanaďany, a podruhé, když o dva dny později v prodloužení vyzráli na Němce. Do vyřazujících bojů tedy prošli ze čtvrté pozice ve skupině A, což je staví do role papírově slabšího celku.
Ve prospěch Švédů mluví však kromě nasazení z čela skupiny a čtyř výher také značné individuální kvality. Jednou z nich je jejich devatenáctiletý kapitán a prospekt Detroitu Axel Sandin-Pellikka, momentálně kralující nejen bodování obránců, ale i celkovému kanadskému bodování na šampionátu.
![](https://hokejnetradicne.eu/wp-content/uploads/2025/01/pellikka-svedsko3222332.png)
Zdroj: X Tre Kronor
Zmínku by si však jistě zasloužili také bek Tom Willander či centr Zeb Forsfjäll, jehož zdobí úspěšnost na buly přes dvaašedesát procent.
Z druhé strany je záhodno zmínit gólmana Linardse Feldbergse, jenž má v tuto chvíli třetí nejvyšší úspěšnost zákroků a blýskl se především v duelu s Kanadou, kdy zneškodnil přes padesát střel. Lotyšský konec na mistrovství však nejspíš neodvrátí.
USA – Švýcarsko
Druhým bodem programu bude souboj mezi vítězem skupiny A a čtvrtým ze skupiny B, teda mezi Spojenými státy a Švýcarskem.
Favorizován je bezpochyby celek ze zámoří. Dodnes nepoznal porážku v základní hrací době, ve čtyřech utkáních vybojoval úctyhodných deset bodů a působí skutečně sebejistým dojmem. Aby také ne, když se může pyšnit jmény jako Cole Hutson, který je nyní v průběžném kanadském bodování i samostatném bodování obránců ihned za Sandinem-Pellikkou, či Oliver Moore, aktuálně druhý nejúspěšnější hráč turnaje na buly.
![](https://hokejnetradicne.eu/wp-content/uploads/2025/01/901206296_large.png)
Zdroj: iihf.com
Švýcarský tým si svou hrou vysloužil do tabulky pouhé tři body, a to výhrou 3:1 s Kazachy. Kromě Lea Braillarda, nacházejícího se na špičce seznamu nejúspěšnějších střelců v přesilové hře, neobsahuje jejich soupiska žádné jakkoliv vyčnívající jméno. Jediné, co by mohlo hrát evropskému účastníkovi do karet je případné, avšak nepravděpodobné psychické rozhození Američanů či nestandartní výkyv v jednom z brankovišť.
Slovensko – Finsko
Jako třetí přijde na řadu první ze šancí na odvetu z loňského ledna, zápas mezi druhým kádrem ze Skandinávie a týmem Slovenska.
Hráči ze země tisíce jezer si svými výkony vysloužili osm bodů, což ve skupině stačilo na druhé místo. Německý a Lotyšský výběr zmrazili shodně třemi góly již v šedesáti minutách hry, javorovým listům podlehli 0:4 a jako jediní, přestože těsně, porazili Američany. Jejich nejvyzdvihovanějším hráčem je osmnáctiletý brankář Petteri Rimpinen s úspěšností zákroků lehce pod pětadevadesát procent.
Zatopit se jim budou snažit hokejisté ze Slovenska. Ti na úvodní prohru se Švédskem navázali tříbodovou výhrou nad Švýcary, následně nestačili na tým Česka a skupinu zakončili těsnou, lehce kuriózní výhrou nad Kazachy, po níž kouč Feneš jasně avizoval změny v sestavě. Kromě první útočné řady složené z kapitána Dalibora Dvorského, Juraje Pekarčíka a Daniela Jenčka se totiž příliš nedovedl prosadit zbytek forvardů.
![](https://hokejnetradicne.eu/wp-content/uploads/2025/01/3e96a055-535f-4d37-bc7c-dd42166cc69c.png)
Zdroj: šport.sk
Pokulhává také defenziva, jejího předpokládaného vůdce Maxima Štrbáka nevyjímaje. V bráně nejspíše opět uvidíme Samuela Urbana, který podává, až na duel s Kazachy, vyrovnané výkony. Zda to bude bude stačit se dozvíme již za několik hodin.
Česko – Kanada
Závěrečnou tečkou čtvrtfinálových zápasů bude ostrý souboj mezi domácí Kanadou a Českem.
Právě domácí prostředí by mohlo hrát ve prospěch javorových listů, které skupinou A prošly s tříbodovými vítězstvími proti Finsku a Německu, porážkou proti USA a neúspěšnými nájezdy proti Lotyšsku. Finální počet bodů se tedy zastavil na sedmi, což nestačilo na lepší než třetí místo. To bude fanouškům jistě chtít vynahradit například dosavadně nejspolehlivější centr na vhazování Brayden Yager, bratranec minulé jedničky NHL draftu Gavin McKenna či postrach soupeřů Carter George, který má na kontě již dva zápasy bez obdrženého gólu.
O tom, zda Kanaďané podruhé za sebou nepostoupí do bojů o medaile, rozhodne česká reprezentace. Ta byla do závěrečného neúspěchu proti Švédům stoprocentní a nahrála si tedy celkem devět bodů, což jí poslalo na druhé místo ve skupině B. Velkou zásluhou k tomuto počinu přispěl Michael Hrabal, který v brankovišti působí sebejistěji, než před rokem v Göteborgu. Výrazně se však projevovali i Eduard Šalé či Vojtěch Hradec. Druhý jmenovaný dokonce zaujímá dělené třetí místo v dosavadním kanadském bodování. O tuto pozici se s ním kromě slovenského kapitána dělí i Jakub Štancl, střelec rozhodujícího gólu na 3:2 v závěrečných sekundách loňského čtvrtfinále.
Zajímavé je, že oba týmy spojuje nelichotivě častá nedisciplinovanost. Odhaduje se, že právě tento faktor bude, ruku v ruce s výkonem gólmanů, tím klíčovým.
![](https://hokejnetradicne.eu/wp-content/uploads/2025/01/sale-emoce6383223.png)
Zdroj: iihf.com
O tom, které země se letos společně setkají v top čtyřce se začne rozhodovat již dnes v šest hodin středoevropského času. Bezpochyby půjde o poutavá utkání a kvalitní show v podání možných budoucích hvězd světového hokeje, ať už budou výsledky jakékoliv.
Autor: Markéta Gončarova
Zdroj ilustrační fotografie: iihf.com