ZHRNUTIE POSLEDNÝCH DNÍ V EXTRALIGE: odchod troch trénerov, Poprad i Humenné s posilami a koniec očakávanej hviezdy Bratislavy.

Posledné dni boli v rámci Tipos Extraligy mimoriadne krušné, Poprad sa pokúsi nahradiť Maxa Gerlacha skúseným Kanaďanom, Humenné hasí zlú formu ziskom Luceniusa, Spišská Nová Ves predĺžila ofenzívnu oporu, Michalovce aj Bratislavu opustili hráči a hneď traja kormidelníci si zbalili kufre. Poďme si teda postupne predstaviť všetky novinky z domácich klzísk.

Poprad pokračuje v zámorskej ceste, Aleša Tottera nahradí otec hviezdy NHL

Začneme prv trénerskými zmenami. Jediný tím, ktorý zatiaľ ohlásil aj nástupcu je trápiaci sa Poprad. Stávka na zahraničného trénera nevyšla ani tentokrát, keď Aleš Totter stratil dôveru Júliusa Kovala už po pár kolách. Český lodivod sa udržal asi tak dlho ako nedávno Corey Neilson a aj cez jeho odvážne výroky prekvapivo skončil. Nástupcom sa napokon stal Todd Bjorkstrand, otec slávneho útočníka Seattlu, Olivera. O ňom už článok na našom webe vyšiel, preto môžete úspešného trénera spoznať na tomto linku. Naposledy ale viedol Bjorkstrand nórsky celok Stavanger Oilers, s ktorým v posledných dvoch sezónach oslavoval majstrovský titul a ukázal sa so svojim celkom aj CHL. Zmluvu podpísal na jeden rok s opciou na ďalšiu sezónu.

„Som rád, že sme sa s Toddom dokázali dohodnúť na dvojročnej zmluve. Keďže mužstvo sa nenachádza na miestach, na ktoré patrí, rozhodli sme sa pre tento impulz. Todd je skúsený tréner, ktorý dosiahol výsledky na európskych klziskách a sme radi, že svoje skúsenosti odovzdá v Poprade. Prajem mu v jeho práci všetko dobré,“

povedal pre klubový web športový manažér Július Koval
Todd Bjorksrand, zdroj: Stavanger Oilers

Banská Bystrica prišla o Sheddena, trpezlivosť skončila v Humennom

Nového kormidelníka mimo iné musia zháňať aj v Banskej Bystrici, kde neočakávane skončil skúsený kanadský kouč Doug Shedden. Ten požiadal o predčasné ukončenie platnej zmluvy a tak “Barani“ musia zháňať náhradu, medzi voľnými menami sú napríklad Ján Pardavý, či Róbert Döme. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácii by mal skúsený kanadský lodivod zamieriť späť do nemeckej DEL.

„Tak ako aj v osobnom živote aj v tom hokejovom sa stávajú veci, ktoré nemáme vždy pod kontrolou,  v tomto prípade sme boli prekvapení so žiadosťou p. Sheddena. Po utorňajšej komunikácii s jeho agentom sme vedeli, že akékoľvek pokračovanie spolupráce by nebolo prospešné pre klub, a preto sme sa rozhodli p. Sheddenovi vyhovieť,“

povedal pre klubovú stránku generálny manažér Ľubomír Pisár.

Nie len Banská Bystrica ale aj posledné Humenné napokon zháňa nového trénera. Po neuspokojivých výsledkoch, kedy za 17 zápasov získal nováčik len 12 bodov končí u kormidla Andrej Parfyonov. Od jeho príchodu za dva roky získalo Humenné mimo postupu aj Slovenský pohár. Mužstvo do oznámenia nového hlavného trénera prevezmú jeho asistenti. Humennému stále chýbajú opory ako Denis Parshin, ktorý je kvôli zlomenine prsta dlhodobo mimo zostavu, či Ivan Glazkov. Posledný celok len pri trénerskej zmene neostal a obzrel sa aj na hráčsky trh.

Novú posilu vítajú v Humennom, končí naopak skúsený Vitalijs Pavlovs

Káder “Levov“ opustil po neuspokojivých výkonoch skúsený center Vitalijs Pavlovs. Aj skrz to, že hral rodák z lotyšskej Rigy pravidelne v TOP 6 sa bodovo nenaštartoval a za 14 stretnutí zaznamenal bilanciu 2+1. Hrozivo vyzerala aj jeho štatistika plus/mínus, kde mal -15. Naopak, novým impulzom by mal byť zisk Niclasa Luceniusa. Ide taktiež o skúseného centra, ktorý naposledy pôsobil v Ligue Magnus, kde sa s Rouenom tešil z majstrovského titulu. Rodák z fínskeho Turku odohral väčšinu svojej kariéry v rodnej krajine a na krátko sa objavil aj v našej lige, keď v priebehu sezóny 2015/16 posilnil na pár duelov Banskú Bystricu. Minulý ročník zažil Lucenius prepad, keď hral v AlpsHL a následne vo Francúzsku, no jeho životopis má rozhodne čo ponúknuť. Na svojom konte má napríklad 61 stretnutí v DEL, 428 v Liige, 53 v KHL či účasť na Spengler Cupe. Naposledy hral v TOP lige počas sezóny 2021/22, vtedy nastupoval za nemecký Krefeld (53 zápasov, 4+14).

nová akvizícia Humenného Niclas Lucenius, zdroj: gegen Bezahlung

Poprad našiel náhradu za Maxa Gerlacha, pod Tatry prichádza niekdajšia hviezda európskych klzísk

Ani Poprad neostal len pri novému trénerovi a ešte v ten deň predstavil aj hráčsku posilu. Dres s kamzíkom na hrudi si po novom oblečie skúsený Kanaďan Andrew Calof, ktorý má za sebou napríklad až 5 účinkovaní v hokejovej Lige majstrov. Andrew má za sebou vydarených niekoľko sezón v špičkových európskych ligách a je tiež ovenčený dvomi ligovými titulmi z čias jeho pôsobenia vo švédskej SHL. Rodák z Ottawy avšak poslednú dobu laboroval so zraneniami, keď za minulý ročník odohral len 17 duelov, z toho 16 za Amur Khabarovsk v KHL a 1 zápas stihol aj za švajčiarsky Lausanne HC. Od Calofa sú ale očakávania vysoké, predsa len podpísal zmluvu na sezónu s opciou na ďalší ročník. Teoreticky ide o náhradu za Maxa Gerlacha, rovnako ako Max, tak aj Andrew je pravé krídlo s pravým držaním hokejky.

„Rokoval som s viacerými tímami, ale keď prišla ponuka z Popradu, tak sme sa potešili a rýchlo sme sa dohodli. Viem, že je to skvelá organizácia so skvelými fanúšikmi a veľmi pokojné a pre rodinu dobré mesto. Vždy chcem vyhrať titul. Videl som, že chlapcom sa pomaly začína dariť a ja im chcem pomôcť svojim podielom,“

povedal po príchode pod Tatry Andrew Calof.

Prebehla výmena na trase Bratislava-Banská Bystrica, obaja hráči sa vrátili do známeho prostredia

Veľmi diskutovaným krokom je tiež výmena hráčov medzi Bratislavou a Banskou Bystricou. Do hlavného mesta sa vrátil spoľahlivý 26-ročný útočník Roman Žitný, ktorý si stále svoj štandard odohrá a sezóny končí s približne pol bodom na zápas. Posledný ročník nastupoval za Michalovce, kde za 50 stretnutí strelil 15 gólov a pridal 11 asistencií. Túto sezónu si za Banskú Bystricu pripísal 8 kanadských bodov (2+6) za 17 duelov. Naopak, comeback do Banskej Bystrice hlási bottom-six forward Alex Výhonský. Rodák z Košíc zamieril do hlavného mesta po bodovo úspešnej sezóne, keď za 36 zápasov zaznamenal 8 gólov a 8 asistencií, čo je na hráča s jeho zameraním slušné číslo. Túto sezónu to však v drese Bratislavy nešlo skoro dvojmetrovému útočníkovi ideálne a za 13 duelov stihol raz skórovať a dvakrát na gól prihrával.

„Od Romana Žitného sa očakávalo, že prispeje výraznejšou mierou k víťazstvám. Aj napriek jeho snahe sa to úplne nedarilo napĺňať, čím narastala frustrácia na jeho, aj na našej strane. Aj z toho dôvodu sme usúdili, že táto výmena bude prospešná pre všetky strany, pre nás a aj pre Slovan. V osobe Alexa Výhonského získavame rozdielového hráča, hoci v inom smere. Alex nám prinesie obrovskú dávku energiu a srdca na ľade, s tým, že pomôže a pozdvihne kvalitu tej päťky, v ktorej bude hrať. Je to univerzál, ktorý dokáže výrazne pomôcť aj top hráčom, a to svojou fyzickou hrou, korčuľovaním a pracovnou morálkou. Je veľkým plusom, že dokáže zahrať v hornej a aj v spodnej šestke,“

povedal pre webovú stránku klubu generálny manažér Ľuboš Pisár.
zdroj fotky: HC 05 Banská Bystrica

Spišská Nová Ves si poistila Juraja Majdana na ďalšie dve sezóny

Svojich fanúšikov potešila aj Spišská Nová Ves, hoci na to nepotrebovala ani žiaden príchod. Služby znovuzrodeného Juraja Majdana si líder tabuľky poistil na ďalšie dve nadchádzajúce sezóny. Skúsený, už 32-ročný útočník zamieril na Spiš počas sezóny 2021/22, hneď sa zaradil medzi bodových lídrov a aj on mal veľkú zásluhu na úspešnej minulej sezóne. Vo skvelej forme pokračuje aj naďalej, túto sezónu stihol za 17 zápasov bilanciu 6+12 a patrí tak druhou sezónou medzi najproduktívnejších Slovákov v lige.

„Som veľmi rád, že sme sa dohodli s Jurajom na pokračovaní spolupráce o ďalšie dve sezóny. „Majdo“ dva roky po sebe patrí medzi najproduktívnejších Slovákov v lige, preto jeho udržanie bolo pre nás prioritou. Sme veľmi spokojní s jeho výkonmi na ľade, ako aj prístupom k povinnostiam. Je správnym príkladom pre každého, ako by mal hráč na sebe pracovať,“

uviedol generálny manažér klubu Richard Rapáč.

Skúsený útočník zamieril o ligu nižšie, bez klubu je Vladimír Mihálik a Slovan opúšťa očakávaná hviezda ligy

Veľa hráčov napokon ligu aj opúšťa a nekončí to len pri spomínanom Pavlovsovi. Po novom je bez klubu niekdajší kapitán Michaloviec Vladimír Mihálik, ktorý patril štvrtou sezónou k obrancom Dukly. Po vydarenej prvej sezóne v Michalovciach prišiel s pribúdajúcim vekom pokles formy a poslednú dobu to už nebolo ono. Tak či onak, trojnásobný víťaz Extraligy ešte z čias angažmánu v Banskej Bystrici by mohol byť teoreticky cennou posilou pre Prešov, ktorého je odchovancom. O budúcnosti niekdajšej tridsiatky draftu ešte ale nie je rozhodnuté. Práve Prešov vymenil za Liptovský Mikuláš skúsený center Tomáš Klíma. Niekdajší hráč Košíc či Karlových Varov odohral za túto sezónu 6 duelov bez bodového zisku za Liptovský Mikuláš, následne šiel na striedavé štarty spolu s Adriánom Valigurom a Jakubom Nespalom do AquaCity Pikes (5 zápasov, 0+1). Poslednou novinkou je tiež odchod kanadského krídelníka Zacha O’Briena, ktorý sa vrátil do ECHL. Skúsený, 31-ročný forward prišiel po 100 bodovej sezóne v ECHL, no vo Slovane zaostával za očakávaniami i keď bol tretím najproduktívnejším hráčom tímu. Za 16 zápasov strelil 5 gólov a na 7 prihral, napokon sa stal posilou Newfoundlandu, za ktorý nastupoval aj v spomínanej vydarenej sezóne.

zdroj: HC Slovan Bratislava

zdroj titulnej fotky: imago images/Bildbyran

autor článku: Štefan Špak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *