Hokej opravdu netradičně: Hokej na slavné řece Indus v Indii

Co se Vám vybaví jako první, když se řekne Indie? Pro každého asi něco jiného. Pro velké fanoušky sportu nejspíše kriket, pro fanoušky zeměpisu to, že Indie je nově nejlidnatější země na světě a pro kulturní fajnšmekry třeba typická indická hudba. V této zemi je opět lední hokej velice upozaděný, důvodem může být v některých končinách určitě nepříznivé klima, ale na severu, kde už spadají pod správu Indie slavné Himaláje se už o něčem jako hokeji můžeme bavit.

Indická hokejová reprezentace je právoplatným členem IIHF, nicméně na Mistroství světa jsme je ještě nikdy neviděli. I přesto, se Indie účastní každoročně Asijského a Oceánského poháru, který je pro země z těchto regionů takovým druhým vrcholem hokejové sezóny a pro účast nemusíte být ani členem IIHF. Jejich mužská reprezentace se tohoto turnaje účastnila každoročně od roku 2011 do roku 2019, ale žádného velkého výsledku nikdy nedosáhla. Z let 2011 a 2012 si odnesli vždy šesté místo, které je tak jejich maximem. Rokem 2020 tento turnaj přerušil svoje působiště.

Teď je potřeba říct, že co nedokázala mužská reprezentace, tak to se podařilo té ženské. Ty sice soupeří ve slabší konkurenci, ale i v ní dokáží vybojovat cenné výsledky. Ku příkladu v roce 2019 se jim podařilo získat na Asijském poháru bronzové medaile a od té doby vždy skončily do top 4, což vždy znamená, že neskončí poslední. Zde turnaj i nadále pokračuje a další ročník, tedy tento rok bude hostit Malajské hlavní město – Kuala Lumpur.

Indický hokejový svaz má pod sebou dvě vnitřní ledové plochy a čtyřicet venkovních. Ty jsou většinou na velkých a známých řekách. Každoročně se největší zápasy tamější ligy hrají na zamrzlé řece Indus, kterou si nejspíš pamatujeme všichni z hodin dějepisu nebo zeměpisu.

Když se bavíme o indické hokejové lize, tak tu hraje sedm celků, nicméně jeden z nich jasně vyniká. Je to tým Indo-Tibetan Border Police, který dokázal vyhrát všech pět posledních ročníků.

Příběh hokeje v Indii není rozhodně uzavřený a myslím, že je čekají budoucí zítřky. Jak to vidíte vy? Uvidíme někdy Indii čelit proti Evropským týmům? Třeba v rámci kolosu MS?

foto: Ice Hockey India



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *