Hokej opravdu netradičně: Výrazná česká stopa na Arabském poloostrově. To je hokej v Kuvajtu

Propagace hokeje po celém světě je vskutku náročná, ale za to zajímavá práce. České země takových hokejových věrozvěstů, kteří propagují lední hokej po celém světě, má hned několik a nejsou mezi nimi ani nijak neznámá jména. Věděli jste třeba, že legendární Bobby Holík kdysi trénoval Izrael? A to nejen „áčko“ ale i juniorskou a dorosteneckou kategorii. Vedle něj můžeme poděkovat i Josefu Rezkovi, který naskočil na již rozjetý vlak Austrálie a hráčsky i trenérsky dokázal protinožce vyzdvihnout o divizi výš. Ale takové české nadšence jako dva předchozí jmenované má i Kuvajt. Konkrétně jde o Pavla Arnošta a otce známého českého obránce Radka – Leo Gudase.

Prvně se koukneme na stav kuvajtského hokeje z pohledu základních informací, čísel a umístnění. Kuvajt je stálým členem mezinárodní hokejové federace (IIHF) a pravidelně od roku 2018 se účastní Mistrovství světa v hokeji. Momentálně hrají čtvrtou divizi pro nejhorší týmy, ale to se vše může změnit. První mezinárodní zápasy odehrála tato země již v roce 1999 na Zimních asijských hrách. Byl to začátek něčeho nového. Na dalších hokejových turnajích v Asii byl Kuvajt lepší a lepší.

Od roku 2010 se každé dva roky koná Arabský hokejový pohár, kterého se účastní takřka celý Arabský poloostrov. Zde zanechává Kuvajt velice výraznou stopu, protože jej pravidelně hostí. Z každého ročníku si odnesli minimálně bronzové medaile, nicméně ta zlatá jim stále uniká. Pro jednou to byla reprezentace Libanonu, ale hlavně to bývají Spojené Arabské Emiráty.

Velkou zásluhu na tom má právě jméno již dříve zmíněného Pavla Arnošta. Jeho cesta v Kuvajtu započala rokem 2018, před prvním oficiálním turnajem Kuvajtu pod záštitou IIHF. Arnošt trénoval reprezentaci necelé dva roky, za tu dobu dokázal do reprezentace přinést disciplínu a dlouhodobý cíl. Po svém angažmá, ale další tři sezóny v Kuvajtu zůstal a trénoval nově vzniklý tým Kuwait Camels. Nejlepší umístnění bylo třetí místo z pěti. Teď už trénuje opět v Česku, a to dorostenecký tým Karlových Varů.

Minulou sezónu se na zub kuvajtskému hokeji podíval i Leo Gudas, který si zkusil toto až exotické angažmá po svých štacích v Rumunsku, či Maďarsku. K reprezentaci dostal i tým Kuwait Stars, se kterým došel do finále, ale na titul nedosáhl. Právě na MS čtvrté divize si Kuvajt odnesl pouze jednu výhru s Indonésií a na postup musí dál čekat. Sám Gudas řekl pro server sport.cz, že už v Kuvajtu pokračovat nebude a bude si tak hledat nové angažmá.

Musíme zmínit ještě jedno jméno, který drží pomyslný český vliv v Kuvajtu. Je to jméno Adama Barvíka, který v tzv. covidové sezóně přesedlal z českého prostředí do toho arabského a za čtyři sezóny si dokázal vybudovat určitý respekt a jméno. Díky tomu dokázal reprezentovat Kuvajt na jednom Arabském poháru. Mohl tak učinit, protože se nejednalo o oficiální turnaj. Na mistroství světa už by Kuvajt reprezentovat nemohl.

Mistrovství světa čtvrté divize začíná už příští týden, kterou bude hostit právě kuvajtské hlavní město – Kuwait City, kde se utká s Malajsií, Mongolskem a Indonésií.

Podaří se jim konečně postoupit o krok výš?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *