Nemajú zimný štadión, no aj tak sa tu narodili reprezentanti! Alebo príbeh Komárna.

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ktoré najväčšie mesto nemá krytý zimný štadión? Správna odpoveď je len jedna, aktuálne je ním Komárno. Mesto, ktoré malo v roku 2022 32 287 obyvateľov leží v Nitrianskom kraji a nikdy by sme si ho v spojení s ľadovým hokejom nevybavili, alebo?

Pravdou ostáva, že dokonca aj v meste bez prístupu k ľadovému hokeju sa narodila hŕstka hokejistov, dvaja z nich dokonca prekukli aj do seniorskej reprezentácie, no všetko má jeden háčik. Ako poniektorí dobre vieme, tak v Komárne je 53,5% obyvateľov Maďarskej národnosti, takže áno, obaja hráči reprezentovali Maďarsko, no jedného z nich dozaista poznáte.

Karol Csányi (HKM Zvolen, účasť na minulých MS)

Pre Extraligového fanúšika samozrejme dobre známe meno, predsa len v lige má cez 200 zápasov a posledné štyri sezóny ho vídame pravidelne. Dlhodobo nedocenený hokejista samozrejme nezačínal kariéru doma, ale v juniorských kategóriách Kladna. V sezóne 2008/09 hral za U20 Chomutova, kedy si ho vytiahla aj Slovenská reprezentácia do 18 rokov, no tu jeho príbeh s reprezentáciou Slovenska aj končí. Po odbočke v zámorskej NAHL a následnému comebacku do Chomutova sa Karol v sezóne 2011/12 predstavil aj v dvoch duelov v KHL za Lev Poprad, no prevažne toto obdobie strávil v juniorskej MHL. S jednosezónnou odbočkou v Patriote Budapešť a následne vo Švédsku sa konečne dostal do MOL Ligy, kde sa ihneď uchytil a výsledkom toho bola aj prvá pozvánka do maďarskej reprezentácie, kde si za seniorský tím vyskúšal 3 stretnutia (2+0). Postupom času si Karol pýtal pozvánku na prípravné stretnutia bežne, až po sezóne 2016/17, kedy zaznamenal za UTE bilanciu 15+13 za 37 zápasov si odkrútil prvé seniorské MS, vtedy ešte v nižšej kategórii. Už sa blíži aj jeho stopa na Slovensku, keďže po dvoch zápasoch vo VHL sa v ročníku 2017/18 upísal Nitre. Sezónu 2018/19 ešte odbočil do UTE, no od sezóny 2018/19 sa drží v Tipos Extralige. Celkovo si sem vyskúšal angažmány v Nitre, DVTK a vo Zvolene, kde si za minulú sezónu prišiel na 9 kanadských bodov (5+4) za 49 zápasov. Uplynulý ročník si 32 ročný forward okorenil o premiérove seniorské MS najvyššej kategórie.

zdroj: HockeySlovakia

Vladimír Dubek (7 zápasov za reprezentáciu Maďarska)

Maďarsko-slovenský hokejista na rozdiel od Csányiho nezačínal v zahraničí, ale na Slovensku, kde sa pripojil k juniorke Zvolena. Ako plynul čas, Vladimír Dubek dostával aj príležitostné možnosti okúsiť atmosféru Extraligy, keď za Zvolen v tomto období odohral osem duelov v horizonte piatich sezón. Aj takýto oklieštený počet stretnutí mu však stačil na jeho najväčší úspech v kariére- titul so Zvolenom zo sezóny 2000/01 pod trénerským duom Ernest Bokroš a Peter Mikula. Napokon predsa len zvolil cestu Maďarskej ligy, tam si postupne vylepšoval osobné štatistiky a bojoval s bodom na zápas. Postupne sa stal v MOL Lige kapitánom celku Ujpesti TE a napríklad v jeho prvej kapitánskej sezóne zaznamenal až 66 kanadských bodov (29+28) za 38 zápasov, čím sa stal celkovo 6. najproduktívnejším hráčom ligy pre sezónu 2008/09. Prvá pozvánka do maďarskej reprezentácie prišla cez ročník 2010/11, kedy mal už 29 rokov, vtedy odohral tri zápasy bez bodového zisku. Ďalšie dve príležitosti prišli sezónu po tom, s rovnakým počtom kanadských bodov. Posledná, tretia pozvánka čakala na skúseného centra v sezóne 2014/15, vtedy odohral 2 duely a zaznamenal 3 kanadské body za 3 asistencie.

„Bol som na jednom novembrovom turnaji, bolo tam vtedy až päť pätiek. Oni majú základ v tíme Székeszféhervári a potom zopár hráčov v zahraničí. Napríklad aj Vasa, ktorý pôsobil v Slavii Praha.“

Vladimír Dubek o svojej poslednej, tretej pozvánke do Maďarskej reprezentácie, zdroj: Hokejportal

Kariéru ukončil aktuálne 42 ročný útočník pomerne nedávno, jeho posledná sezóna bola 2018/19, kedy odohral za DAB 37 zápasov (6+21) v aktuálnej Erste Lige. Zanechal za sebou stopu v podobe titulu so Zvolenom, no tiež okolo 119 zápasov v Maďarskej lige, 416 duelov v Erste (kedysi MOL) Lige a tri štarty Kontinentálnom pohári.

zdroj: jegkorongszovetseg.hu

zdroj fotky: HockeySlovakia

autor článku: Štefan Špak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *