V Maďarsku sa skončila základná časť! Produktivite velia bývalí Extraligisti, pohľad na dvojice v play-off.

Maďarská Erste Liga sa 5.3. oficiálne dohrala. Lepšie povedané, jej základná časť. Súťaž si opäť prešla zmenou systému a tak tento rok neuvidia fanúšikovia osemfinále, čo znamená, že pre dvojicu posledných klubov sezóna skončila. So sezónou sa tak lúčia tímy Fehérvár Hockey Academy 19 a Dunaújváros. Naopak. základnú časť vyhral Ferencváros, ktorý má v zostave napríklad troch Čechov – obrancov Josefa Hrabala a Vladimíra Rotha a útočníka Erika Němca. Ferencváros na ligový titul čaká od sezóny 2018/19, čo bol zároveň posledný maďarský víťaz Erste ligy, keďže v súťaži nastupuje aj trojica rumunských celkov.

Produktivitu vedú niekdajšie Extraligové mená

Najviac kanadských bodov s prehľadom nazbieral Christopher Bodó, ktorého priaznivci slovenskej najvyššej súťaže dobre poznajú, keďže ide o niekdajšieho útočníka MAC Budapešť. Dnes už bývalý reprezentant Maďarska nastúpil za Gyergyoi HK do 44 zápasov, strelil v nich 35 gólov a prihral na ďalších 38. Za ním je David Levin, bývalý útočník Bratislavy Capitals a tak trošku aj Spišskej Novej Vsi, kde síce podpísal zmluvu, no pre obnovenie zranenia nikdy súťažný zápas v Extralige neodohral. Stále mladý, len 24-ročný izraelský reprezentant získal o 8 kanadských bodov menej, no má tiež odohráte o 7 zápasov menej ako Bodó. Suma-sumárom, počas základnej časti odohral Levin 37 zápasov (26+35.) Trojicu najproduktívnejších hráčov uzatvára český veterán Radim Valchař, niekdajší útočník DVTK z Extraligových čias. Ten za Brašov odohral 44 zápasov, v ktorých stihol 27-krát prekonať brankára súpera a 31-krát na gól prihrával.

Ferencváros (1.) – DEAC (8.)

Víťaz základnej časti si určite bude chcieť 8. marca napraviť chuť z posledného kola, kedy prehrali zverenci Szabilcsa Fodora nad predposledným tímom DAB, hoci s šetrením tímu. V bráne sa budú spoliheať na Gergelyho Aranyho, domácého brankára, ktorý z 44 kôl odchytal až 39 s priemernou úspešnosťou 93,39%. V defenzíve je veľmi dôležitý český obranca Vladimír Roth, ktorý bol jednou z predsezónnych posíl. Práve rodák z Prahy tvorí prvý obranný pár s viac defenzívnym Fínom Juliusom Marvom. V ofenzíve to zas z pozície prvého centra diriguje Adam Brady. Ide taktiež o predsezónnu posilu z Nottinghamu, za 43 zápasov má skvelú bilanciu 26+29, čo z neho robí s prehľadom najproduktívnejšieho hráča vicemajstra z minulej sezóny. Do úspešného tímu by sa zasahovať nemalo, toho sa držia aj vo Ferencvárosi, poslednú posilu oznámil tím ešte 8. novembra. Ofenzívu vtedy doplnil Kanaďan Yanick Turcotte z ECHL. Bodové zázraky od 27-ročného krídelníka neočakávajte, za to však stihol za 27 duelov hneď 140 trestných minút a je tak najtrestanejším hráčom ligy.

Prekvapiť lídra tabuľky bude chcieť ôsmy DEAC. Tím z Debrecínu podáva pomerne nestabilné výkony, napríklad od 4. až 28. februára prehrali hneď 7 stretnutí, základnú časť však vzápäti ukončili dvomi výhrami v rade. Tím nezažil ľahkú off season, keď ešte pred koncom minulej sezóny odišiel do Popradu líder Rastislav Špirko, následne ho na Slovensko nasledoval aj druhý najproduktívnejší hráč Jan Dalecký, ktorý sa upísal Dukle Trenčín. Po sezóne do Jastrzebie zamieril tretí najproduktívnejší hráč Debrecínu z minulej sezóny a to Jakub Izacký a aby toho nebolo málo, do Poľska odišiel taktiež jeden z najlepších obrancov ligy, Dimitri Zalamay. Poďme ale na aktuálný ročník. Jasnou jednotkou tímu je opäť skúsený Zoltán Hetényi, 36-ročný rodák z Budapešti má pomerne zaujímavý životopis, keď chytal napríklad za Jokerit, či skúsil aj sezónu v zámorí. Posledné roky je už však usadený v domovskej krajine, už šiestu sezónu stráži svätyňu DEAC a popritom stále chytá aj v maďarskej reprezentácii. V obrane sa taktiež aj Debrencín spolieha na českého skúseného ľavého beka a to Vojtěcha Kloza. Mimoriadne skúsený, už 38-ročný obranca sa vrátil do známeho prostredia uprostred sezóny, keď prišiel z druholigového Prostějova. Okamžite sa zaradil k oporám defenzívy a aktuálne nastupuje v prvej obrane. Útok ťahá výrazne dvojica Mikhail Buchkin a Anton Vasilyev, teda 12. a 16. najproduktívnejší hráč ligy. Za nimi v bodovaní pokračuje Dominik Novotný (40 zápasov, 13+14), teda jeden z mála hráčov, ktorí v DEAC ostali aj po minulej sezóne.

zdroj fotky: Debreceni nap

Corona Brašov (2.) – DVTK Miškolc (7.)

Najúspešnejším rumunským tímom v Erste lige sa tentokrát stala Corona Brašov. Je to určite aj zásluha toho, že tím ostal z veľkej časti pokope. Z minulej sezóny ostali lídri z ofenzívy ako napríklad Radim Valchař, Chase Schaber, či Jared VanWormer. Pôsobisko nemenili ani pilieri obrany a to Pavlo Borysenko a Owen Williams. Naopak, už tak kvalitný tím doplnil známy forward Judd Blackwater, ktorý prišiel z druhej nemeckej ligy, či Philippe Cornet, 33-ročný Kanaďan so sezónami vo fínskej Liige. Obranu zas vystúžil 36-ročný bývalý obranca Hradce Králové, Litvínova, Pardubic, Chomutova, či Bratislavy Capitals a to Sébastien Piché. Brašov musel riešiť aj otázku brankárskej jednotky, keď pred sezónou odišiel Rylan Toth. Nahradil ho iný Kanaďan, Alex Dubeau z EIHL, ktorý má mimo iné skúsenosti aj z DEL, či AHL. V Erste lige odchytal 36 zápasov (priemerná úspešnosť 92,7%).

Rumunský tím vyzve pre Slovákov známy DVTK Miškolc. Ak by ste si mysleli, že ich tím vám bude niečo hovoriť, predsa len, nie tak dávno hrali v Extralige, tak sa mýlite. Aspoň 100 zápasov za DVTK v Extralige odohrala len trojica aktuálnych hráčov, z toho výraznejší bol len vtedajší asistent kapitána, obranca Bence Szirányi. Cez sezónu nečakane posilnil bránkovisko Tomáš Vošvrda, ktorý si rozmyslel hokejový dôchodok. Vošvrda nie je však jediným Čechom, v obrane má mimoriadne vydarenú sezónu pravý obranca Šimon Szathmáry, 28-ročný bek prišiel pred sezónou z českej Slavie Praha a za 44 zápasov má bilanciu 13+17, čím je neohrozeným prvým obrancom na presilovkách. V útoku produktivitu ťahá hlavne kanadský útočník Gianluca Esteves, 27-ročný krídelník nastúpil do 43 zápasov (15+27).

zdroj: DVTK Jegesmedvék

Gyergyoi HK (3.) – UTE (6.)

Obhajca majstrovského titulu tentokrát skončil až na treťom mieste ligovej tabuľky, no aj to je ešte celkom veľký úspech. Gyergyoi totižto tabuľkové postavenie naprávali na poslednú chvíľu, keď základnú časť ukončili s 10 zápasovou víťaznou šnúrou, vrátane dvojnásobného skalpu Ferencvárosu. Bránkovisko stráži 33-ročný Fín Rasmus Rinne, ktorý je v tíme už tretiu sezónu. Obrana prešla behom sezóny viacerými zmenami, keď vedenie úspešne reagovalo na zlú formu. Len mesiac po začiatku sezóny tak obranu vystúžil známy produktívny obranca Mike Dalhuisen, či koncom roka 2023 sa klub dohodol na zmluve s vtedajším kapitánom poľského Sanoku, 26-ročným centrom Sami Tamminenom. Príchody tím uzavrel 13.2. 2023, kedy bola predstavená dvojica Robin Rahm – Bobby Raymond. Rahma predstavovať netreba, 38-ročný Bobby Raymond ale má na svojom konte napríklad 236 stretnutí v DEL, 162 v ICEHL, či 82 v AHL, čo je na pomery Erste ligy pomerne pekná vizitka. V neposlednom rade má z pôsobenia v Mannheimu aj nemecký titul a zahral si tiež za kanadskú reprezentáciu. V ofenzíve sa kormidelník Zoltán Szillasy spolieha hlavne na tri stálice – Brance Orbána, Christophera Bodá a Kanaďana Sébastiena Sylvestra.

Hlavná zbraň UTE sa skrýva jednoznačne v bránkovisku, kde svoje miesto zastáva najlepší brankár ligy Miklos Rajná (ak nerátame Tomáša Vošvrdu, ktorý odchytal 10 zápasov). Pamätník maďarských tímov v slovenskej najvyššej súťaži chytal prv za MAC Budapešť a neskôr za DVTK, následne sa po konci v DVTK upísal práve UTE a v Budapešti tak chytá doteraz. Inak sa ako jediný tím vydalo UTE cestou fínskych importov, ktorých nájdeme v tíme aktuálne šesť. Veľkú zásluhu na tom má pravdepodobne aj fínsky tréner Markus Juurikkala. Pred sezónou privítali veľmi zaujímavú posilu a to 27-ročného útočníka Tina Metsävainia, ktorý prišiel zo SaiPy a ihneď sa zaradil k oporám v ofenzíve. Aj keď sa tím z veľkej časti spolieha na legionárov, najproduktívnejším hráčom je Maďar Patrik Kiss, ktorý odohral 44 zápasov, strelil v nich 20 gólov a pridal aj 17 asistencií.

zdroj: Gyergyói Hoki Klub 

Budapešť Akadémia (4.) – SC Csíkszereda (5.)

S dobrou náladou do play-off vstúpi aj Budapešť, ktorý vyhral posledných päť zápasov, vďaka čomu sa tím dostal do prvej štvorky a získal tak výhodu domáceho prostredia v prvých dvoch zápasoch. Obrane stále velí skúsený 35-ročný Tamás Pozsgai, ktorý je zároveň aj kapitánom tímu. Počas sezóny zadné rady posilnil ďalší známy obranca a to Olivier Dame-Malka, ktorý sezónu začínal v Banskej Bystrici a za 8 duelov má na svojom konte 5 kanadských bodov (1+4). Naopak, očakávania nenaplnil Atte Karppinen, bývalý obranca Liptobvského Mikuláša prišiel po vydarenej sezóe v Mestis, no predsezónne očakávania nenapnil a aktuálne tak hra v švédskej HockeyEttan. Veľmi ceneným je v defenzíve hlavne Bence Szábo, 26-ročný reprezentant Maďarska je s 36 kanadskými bodmi (9+27) najproduktívnejším obrancom celej ligy. V útoku patrí o oporám Márk Schlekmann, stále len 22-ročný forward má v Erste lige viac ako bod na zápas a taktiež patrí do širšieho kádru maďarskej reprezentácie. Výreznejšími sú v útoku ešte Lotyš Kirils Galoha a Rus Yevgeni Mozer, ktorý prišiel pred sezónou z KHL.

Csíkszereda v bráne vsadila na duo so skúsenosťami z Tipos Extraligy, Matt O’Connor tvorí s Attilom Adorjánom pomerne vyrovnané duo, ktoré si mimo Erste ligu rozdeľujú aj zápasy v rumunskej lige. Jednou z posíl počas sezóny bol skúsený obranca Karel Kubát, ktorý sezónu začal v tretej českej lige. Pomerne zvláštna situácia koluje okolo spomínaného lídra Davida Levina, keďže posledné zápasy absentoval a začína sa hovoriť o jeho odchodu. V takomto prípade by to bolo citeľné oslabenie lídra ofenzívy, ktorý vedie tímovú produktivitu o 19 kanadských bodov.

zdroj: SC Csíkszereda

zdroj titulnej fotky: Gyergyói Hoki Klub

autor článku: Štefan Špak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *