Hokej opravdu netradičně: Hokej na Sahaře? V Maroku žádný problém

Každý pátek bude vycházet segment, ve kterém si ukážeme vždy nějakou netradiční hokejovou zemi nebo na nějakou událost, která nedostává prostor na velkých informačních portálech.

V prvním dílu se hned vydáme na sever Afriky, konkrétně do země, která opravdu není známa svými hokejisty, nýbrž fotbalisty. Pro fanoušky gastronomie slavným marockým kořením a pro hráče videoher může být zajimavostí, že mapa Mirage ze hry Counter Strike se pravděpodobně nachází v této severoafrické zemi. 

Prvně je potřeba říct, že Marocká hokejová reprezentace není členem IIHF, ale je tzv. přidružený stát, což znamená, že není připraven na mezinárodní turnaj. Každá země, která chce hrát mistrovství světa musí mít alespoň jedno hřiště přizpůsobené k hraní hokeje. Maroko touto zemí není.

Nejsevernější africkou zemi jsme už mohli vidět na dvou turnajích. V roce 2008 na Arabském poháru ledního hokeje v Abú Dhabí, kde se podařilo proti „vyspělejším“ soupeřům jako Spojené arabské emiráty nebo Kuvajt vybojovat cenné třetí místo. Druhým turnajem byl Develompent cup. Tento turnaj je pořádaný IIHF pro přidružené země světové organizace ledního hokeje slouží k podpoře hokejové kultury v daných zemích. Maroko se jej účastnilo v roce 2017 v Andoře. Jediný africký reprezentant si dokázal poradit s Irskem, Portugalskem i s domácí Andorrou a dovezl si tak na domácí půdu zlaté medaile. Na to mělo Maroko navázat na dalším Arabském poháru, ale účast na poslední chvíli odmítlo.

Maroko disponuje dvěma ledovými plochami. Obě dvě se nachází v luxusních obchodních centrech. Jedno v hlavním městě – Rabatu, druhé se nachází ve městě Casablanca. Nicméně, ani jedno z těchto kluzišť není přizpůsobené na pořádání mezinárodních zápasů pod záštitou IIHF. Důvodem není špatný stav ledu ani zázemí, ale jednoduchý fakt, že se nejedná o halu pro zimní sporty.

Docela zajímavým faktem je i to, že mužských registrovaných hráčů je 98, ženských je překvapivě 142 a juniorů je dokonce až čtyřnásobek mužů – 539. Nicméně Marocká juniorská ani ženská hokejová reprezentace zatím neodehrála jediné utkání. Důvod není jasný.

Pokud znáte někdo z Vás minimálně jednoho hráče Maroka zpaměti, tak máte můj velký respekt a obdiv, protože pouze tři hráči z kolosu hráli svoje zápasy ze zahraničí. Jde o hráče, kteří se narodili někde jinde, ale svoje kořeny mají právě v Africe. Hakim Bouchaoui hrál svoje zápasy ve Švédsku – konkrétně ve Division 2 (5.nejvyšší švédská soutěž) nebo třeba zmínit Damiena Bourguignona, který doteď hraje třetí nejvyšší soutěž ve Francii. 

Uvidíme Maroko v nejbližších letech v cyklu mistrovství světa?

Foto: Martin Merk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *