V Poľsku sa začína play-off! Sanoku sa tentokrát vyhlo, Špirko by mal ťahať Jastrzebie.

Poľská Tauron liga už hlási svoj koniec základnej časti. V Poľsku do play-off nepostupuje len posledný celok, čo túto sezónu jednoznačne vyšlo na tím STS Sanok, ktorý bol dokonca v 30 bodovom závese. Prvenstvo ligovej tabuľky obsadili Katowice, tie síce minulú sezónu postúpili zo štvrtého miesta, no napokon ligu aj tak ovládli, keď vo finále porazili 4:0 na zápasy Tychy.

Play-off neuvidia v Sanoku

Ako bolo spomínané v úvode, v dobrom určite nebudú na túto sezónu spomínať priaznivci Sanoku. Tam nevyšlo skoro nič, import z obrany Alexander Monteleone sa vážne zranil už na začiatku sezóny, nahradiť ho mal potom Slovák Jakub Burzík, no ten sa dlho neohrial a prestúpil do AquaCity Pikes. Zvlášť neprekvapil ani Slovák Ondrej Rybnikár, ktorý za Sanok odohral 30 duelov (1+3). Priepasť bola tak veľká, že to v Sanoku vzdali a hráči si šli sezónu napraviť inde. Kým obranca Conor MacEachern a útočník Mark Viitanen ostali v Poľsku, líder defenzívy Christian Lindberg sa vrátil do Švédska. Odišiel tiež brankár Dominik Salama, ktorý aj cez nevydarenú tímovú sezónu opäť potvrdzoval svoje kvality.

GKS Katowice – Zaglebie Sosnowiec

Prvé Katowice by mali bez väčších problémov prejsť cez Sosnowiec, čomu nasvedčujú aj kurzy na prvý zápas (1.29 na Katowice, 7.55 na Zaglebie Sosnowiec). V prospech obhajcu titulu hovoria aj vzájomné zápasy, Katowice nie len že vyhrali v prípravnom zápase, ale aj neskôr vo všetkých päť stretnutiach. Sosnowiec naposledy zdolal Katowice ešte 24. februára 2022 vo štvrťfinále.

Katowice bodovo tiahne 29-ročný fínsky center Joona Monto, ktorý v drese GKS nastupuje už tretí ročník po sebe. Tím hlavného trénera Jaceka Plachtu je zložený prevažne zo škandinávskych importov, preto na súpiske nájdeme hneď päť fínskych a dvoch švédskych hráčov. Priaznivcom slovenskej najvyššej súťaže je dobre známy niekdajší obranca Liptovského Mikuláša Aleksi Varttinen, ten odohral za Katowice 39 zápasov (5+23). Naopak, kariéru s Českom spojil mladý 20-ročný obranca Kacper Macias, ktorý svoje mládežnícke sezóny strávil v Porube. Pozíciu brankárskej jednotky zastáva známy veterán John Murray, naturalizovaný poľský reprezentant odchytal hneď 30 stretnutí s priemernou úspešnosťou 91,8%.

Bez pochýb najväčšou oporou Zaglebia by mal byť český brankár Patrik Spěšný, ktorý síce chytá za predposledný tím, no s priemernou úspešnosťou na úrovni 92,5% je štvrtým najlepším brankárom celej ligy (druhý Kamil Lewartowski však odchytal len 9 duelov, pozn.). Čo sa týka produktivity, tak útočné formácie má Sosnowiec veľmi vyrovnané. Medzi najproduktívnejším Patrykom Krezelokom a šiestym Romanom Szturcom je rozdiel len 5 kanadských bodov. Za Sosnowiec nastupuje dokopy 5 českých hráčov, okrem spomínaného brankára Patrika Spěšného a útočníka Romana Szturca aj ďalší forward Vlastimil Dostálek a obrancovia Marek Charvát a Jakub Saur. Naopak, slovenským fanúšikom môže byť známy center Damian Tyczynski. Tím koncom januára doplnil spomínaný Vlastimil Dostálek z Erste Ligy, do Tauron Ligy zapadol výborne a za 6 zápasov má na svojom konte 2 góly a 7 asistencií.

1.postavenie v tabuľke8.
Joona Monto (40z, 14+29)najproduktívnejší hráčPatryk Krezolek (40z, 22+9)
Aleksi Varttinen (39z, 5+23)najproduktívnejší obrancaMarek Charvát (40z, 3+17)
John Murray (30z, 91,8%)brankárska jednotkaPatrik Spěšný (31z, 92,5%)
1.29kurzy na prvý zápas7.55
zdroj fotky: Lucyna Nenow

Unia Osvienčim – Cracovia Krakov

Veľmi zaujímavý stret sa rysuje medzi Osvienčimom a Krakovom. Práve táto dvojica minulú sezónu odohrala zápasy o celkové tretie miesto, tam 2:0 na zápasy vyhrali hokejisti Unie Osvienčim. Mimo to ide tiež o takzvané Malopoľské derby.

Stretne sa jeden Slovák, Lotyš, Bielorus, Ukrajinec, Američan, Litovčan… nie, to nie je začiatok vtipu, len situácia Osvienčimu v kabíne. Iba 44,4% zostavy Unie Osvienčim totižto tvoria poľskí hráči. V lige to nie je síce až taká rarita, no na súpiske nájdeme hneď 9 národností! Okrem dvanástich Poliakov je to deväť fínskych hráčov, štyria Švédi a ďalej jeden Slovák, Lotyš, Bielorus, Ukrajinec, Američan a jedného hráča sem má tiež Litva. Útok sa opiera hlavne o Daniela Olssona Trkulju, druhého najproduktívnejšieho hráča ligy, ten má mimochodom tiež nemalé skúsenosti z prestížnej švédskej SHL. Spomínaným Slovákom v tíme je skúsený zadák Peter Bezuška, ktorý v tíme pôsobí dokonca od sezóny 2015/16. Rodák z Bojníc predtým nastupoval v Česku, kde aj prvýkrát nazrel do seniorského hokeja. Čo sa ofenzívne ladených obrancov týka, Osvienčim má dvoch výrazných – Kalleho Valtolu a Carla Ackereda. Známou tvárou je aj nie príliš pozitívne známy Ukrajinec Andrei Deniskin, ktorý je druhým najproduktívnejším hráčom tímu. Kapitánom tímu je skúsený 35-ročný Krystian Dzbiubinski, ktorý je zároveň aj kapitánom poľskej reprezentácie.

Naopak, v Krakove nájdeme jednu veľkú raritu. Kompletne celú prvú formáciu tvoria českí hráči. V obrane je to kapitán tímu Aleš Ježek a Jakub Žůrek, v útoku zas riadi trojlístok Tomáš Vildumetz, Adam Raška a Marek Špaček. Okrem nich ešte v tíme nájdeme aj Vratislava Kunsta, Daniela Krenželoka, Martina Kasperlíka, Lukáša Motlocha a tiež brankára Filipa Krasanovského. Naopak, slovenským priaznivcom môže byť známy Fín Janne Jalasvaara, ktorý nedávno nastupoval za Duklu Trenčín, alebo jeho krajan Aapu Alapuranen, ten aktuálny ročník odštartoval v Trnave.

2.postavenie v tabuľke6.
Daniel Trkulja (40z, 22+25)najproduktívnejší hráčJohan Lundgren (39z, 19+17)
Kalle Valtola (40z, 12+20)najproduktívnejší obrancaAlexander Younan (35z, 14+14)
Linus Lundin (32z, 92,9%)brankárska jednotkaFilip Krasanovský (32z, 89,9%)
1.59kurzy na prvý zápas4.41
zdroj: Comarch Krakow

GKS Tychy – Podhale Nowy Targ

Veľmi zaujímavý môže byť jednoznačne aj stret tretieho a siedmeho tímu tabuľky. Kým Tychy túto sezónu porazili Nowy Targ hneď štyrikrát, Podhale sa z víťazstva tešilo v jedinom prípade. Zároveň ale ide o súboj dvoch veľmi produktívnych hráčov ligy.

Tychy ťahá predovšetkým Alan Lyszczarczyk, ktorý bol jednou z predsezónnych posíl. Základ tímu je tiež kvalitný brankár a toho Tychy majú, ich bránku totiž stráži Tomáš Fučík, český rodák, no po novom reprezentant Poľska. V tíme nájdeme tiež známeho Romana Ráca, ktorý v rámci ligy opäť menil pôsobisko a tak po Gdansku, Jastrzebie, a Krakovu oblieka dres Tych. Rodák z Dubnice nad Váhom nemá zatiaľ vydarený ročník, keď laboruje so zraneniami a nazbieral zatiaľ len 13 kanadských bodov za 5 gólov a 8 asistencií. Pred sezónou okrem Lyszczarczyka a Ráca prišiel tiež napríklad český obranca Jan Jaroměřský.

V jednom staršom článku som Nowy Targ chválil za zisk niekoľkých mien. Šlo o bieloruského obrancu Dmitry Zalamaya, ktorý do Poľska prišiel s vizitkou druhého najproduktívnejšieho obrancu Erste Ligy. Ak si ešte vezmeme do úvahy fakt, že je nie len pravým obrancom, ale aj tvrdým bekom, ktorý váži 106 kilogramov, vznikne nám veľmi pekná vizitka. Za Nowy Targ odohral teda 40 zápasov (8+19) a postupne sa stal členom prvého obranného páru. Svojej povesti neostal nič dlžný ani Patryk Wronka, ktorý opäť ovládol bodovanie ligy, už tretíkrát v rade a opäť s iným tímom. Naopak, tímu dlho chýba Damian Kapica, ktorý sa mal zaradiť medzi ďalšie výrazné posily. Okrem toho v útoku hrá aj Slovák Andrej Themár, ten sa po vydarenom štarte, kedy dokonca viedol ligovú produktivitu zranil a do zápasového kolotoča sa vrátil až v poslednom kole. Vo vyraďovacích bojoch by tak mal byť plne zotavený. Suma-sumárom, Nowy Targ stále môže byť čierny kôň play-off a toho sa osobne držím.

3.postavenie v tabuľke7.
Alan Lyszczarczyk (29z, 11+33)najproduktívnejší hráčPatryk Wronka (39z, 19+36
Oskar Jaskiewicz (36z, 2+15)najproduktívnejší obrancaDmitri Zalamay (40z, 8+19)
Tomáš Fučík (33z, 93,1%brankárska jednotkaPawel Bizub (16z, 91,3%)
1.44kurzy na prvý zápas5.47
zdroj: Polski hokej

JKH GKS Jastrzebie – KH Toruň

Súboj nie len dvoch tabuľkových susedov, ale aj súboj dvoch najmladších tímov poľskej najvyššej sútaže. To všetko ponúkne súboj štvrtého tímu s piatym.

Tím Jastrzebia je z 60,7% tvorený z poľských hráčov, inak sem nájdeme štyroch Slovákov, dvoch Fínov a Američanov a jedného Kanaďana, Estónca a Čecha. Bránkovisko stráži mladý tandem Jakub Lackovič (r. 2000) – Maciej Miarka (r. 2001), väčší priestor ale dostáva rodák z Bratislavy, ktorý odchytal 25 stretnutí s priemernou úspešnosťou zákrokov 92%. V obrane nájdeme Slováka Emila Bagina, ktorý do Tauron ligy prišiel z francúzksej Ligue Magnus a zatiaľ mu poľská liga vyhovuje. Emil nie je jediným Slovákom v obrane Jastrzebia, jeho kolegom je aj 24-ročný rodák z Partizánskeho, Jakub Martiška, ktorý minulú ročník hral v Dukle Trenčín a Považskej Bystrici. Trefne Jastrzebie doplnilo káder aj obrancom Connorom MacEachernom, ktorý prišiel zo Sanoku a za 5 zápasov stihol získať už 6 kanadských bodov (1+5). Naopak, ofenzíve velí Rastislav Špirko. Nestarnúci už 39-ročný veterán nastupuje na pozícii druhého centra, no za 37 zápasov stihol pozbierať až 45 kanadských bodov (10+35), čo z neho robí tretieho najproduktívnejšieho hráča súťaže. Práve druhý útok je pomerne zaujímavý, keď má Rastislav Špirko po boku na krídlach Jakuba Ižackého a Marcina Kolusza, ktorý je dlhodobou stálicou poľskej reprezentácie a čo-to odohral aj na Slovensku. Prvým centrom je zas Dominik Pas, ktorého poznajú aj fanúšikovia českej Chance ligy z pôsobenia v Havířove.

Toruň je známy ako tím s nie najvyšším rozpočtom, no za to s dobrým skautingom prevažne hráčov zo Škandinávie. Tento rok je to však trochu inak a tímovej produktivite velí Bielorus Nikalai Syty. Rodák z mesta Druzhba je v tíme už treťou sezónou, no až teraz bodovo vybuchol, keď vedie bodovanie Torunu až o 10 kanadských bodov. Za ním je Srb Mirko Djumic, ktorý pred sezónou prišiel z Erste Ligy. Najproduktívnejším obrancom je 23-ročný Švéd Calle Behm (33 zápasov, 1+12), ktorý bol jednou z predsezónnych posíl a prišiel dokonca z druhej nórskej ligy, aj to dokazuje dobrý čuch na hráčov zo Škandinávie. V tíme sa dlho neohrial slovenský útočník Adam Paulíny, ktorý po desiatich kolách zamieril do Rumunska. Jednotkou je 27-ročný Fín Julius Pohjanoksa, ktorý prišiel počas sezóny z TPS Turku. Na brankára pomerne nízky, 179 centimetrov vysoký rodák z Kaariny odchytal väčšinu kariéry v Mestis a v Poľsku odchytal zatiaľ 21 zápasov, z toho síce až 13 prehral, no priemernú úspešnosť má na úrovni 91,8%.

4.postavenie v tabuľke5.
Rastislav Špirko (37z, 10+35)najproduktívnejší hráčNikolai Syty (39z, 13+23)
Emil Bagin (38z, 9+14)najproduktívnejší obrancaCalle Behm (33z, 1+12)
Jakub Lackovič (25z, 32%)brankárska jednotkaJulius Pohjanoksa (21z, 91,8%)
1.39kurzy na prvý zápas5.76
zdroj: Tomasz Kudala / PressFocus

zdroj titulnej fotky: niezalezna.pl

autor článku: Štefan Špak

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *