Ako v skutočnosti funguje platový strop v NHL?

Platový strop je kľučovou zložkou fungovania tímov NHL pri stavbe toho najlepšieho možného mužstva. Na prvý pohľad pri chápaní platového stropu sa zdá, že tímy majú pri robení tradov iba veľmi obmedzenú flexibilitu. Ako ale dokážu tímy stále privádzať hráčov s pomerne drahými platmi a čo býva častou chybou v snažení sa pochopiť platový strop NHL?

V čase okolo NHL trade deadline sa mnohí fanúšikovia ale aj odborníci často zdržujú na stránke Capfriendly.com, snažiac sa pochopiť, ktorý tím si môže z finančného hľadiska dovoliť ktoré posily. Zvyčajne si rozkliknú stránku nejakého tímu. Tam uvidia okrem iného niečo takéto:

Tu si treba ujasniť zopár pojmov. Základnou chybou uvažovania o platovom strope býva, že sa ročné platy hráčov a ročný platový limit berú ako jednotné nemenné sumy. V sezóne 2023/24 je v NHL ročný platový strop 83,5 miliónov dolárov. Najlepšie zarábajúci hráč Nathan MacKinnon si dokopy príde na 12,6 miliónov dolárov za sezónu. To však nie je úplne správne uvažovanie. Platy hráčov sa totiž rozoberajú na jednotlivé dni. Sezóna 2023/24 má 192 dní a teda Nathan MacKinnon dostane každý deň 65 625$. Každým dňom, ktorý MacKinnon strávi na súpiske Colorada sa do ročného limitu 83,5 miliónov dolárov započíta táto suma.

Na rozdiel od platov hráčov, platový strop sa nedelí počtom dní v sezóne na denné limity. V jednotlivých bodoch sezóny môže klub prekročiť denný priemer platového stropu. Dôležité je aby po konci sezóny neminul viac než 83,5 miliónov dolárov. Pre tento účel slúži číslo označené ako „Projected Cap Hit.“ Toto číslo uvažuje s tým, že súpiska klubu zostane rovnaká až do konca sezóny, všetci hráči na listine zranených sú v zdraví prítomní v prvom tíme a vypočíta hodnotu tímového platového rozpočtu, s ktorým by klub za takýchto podmienok ukončil sezónu. Naproti tomu „Today’s cap hit“ ráta, akoby súčasná súpiska mužstva bola rovnaká od prvého do posledného dňa sezóny so všetkými hráčmi zdravými.

Stránka hráča (MacKinnon): „Accumulated Daily Cap Hit“ je suma, ktorá bola hráčovi vyplatená vo všetkých predošlých dňoch. „Remaning Daily Cap Hit“ znamená sumu, ktorú hráč dostane v nasledujúcich dňoch do konca sezóny. Tieto dve hodnoty v súčte s jeho priemerným denným platom dávajú dokopy celoročný plat („Cap Hit“).

Hromadenie miesta pod platovým stropom

Oproti platom hráčov, nič podobné ako „denný platový strop“ neexistuje. Tímy sú oprávnené míňať v jednotlivých častiach sezóny prakticky koľko chcú. Po poslednom dni sezóny ale nesmú minúť viac než 83,5 miliónov dolárov. Toto samozrejme platí aj v opačnom garde. Ak sa klub nachádza pod hranicou platového stropu, hromadí tak peniaze do zvyšku sezóny.

Pre zjednodušenie si povedzme, že má sezóna 10 dní a platový strop je 100 miliónov dolárov. V priemere by bol každý tím oprávnený denne minúť maximálne 10 miliónov dolárov. Tím A by prvých 8 dní ale míňal na platy 11 miliónov denne. Bol by teda nad projektovanou hodnotou platového stropu (ak by takto pokračoval do konca sezóny, prešvihol by limit o 10 miliónov). Pred koncom sezóny by sa teda musel zbaviť niektorých svojich hráčov a v posledných dvoch dňoch našej sezóny by musel minúť dokopy maximálne 12 miliónov dolárov.

Tím B ale zvolil na začiatku sezóny šetrnejší prístup a prvých 8 dní míňal na platy iba 9 miliónov za deň (dokopy 72 miliónov). Tento tím si teraz môže dovoliť kúpiť hráčov a v posledných dvoch dňoch našej krátkej sezóny môže minúť na denné platy svojich hráčov až 28 miliónov denne. Toto dáva klubom pomerne veľkú flexibilitu.

Ďalšou výhodou pre tímy je aj spomínané delenie hráčskych platov na jednotlivé dni. Ak máme totiž hráča s platom 1 milión ročne, ktorého získame po 96 dňoch (v polovici) sezóny, polovicu jeho platu mu už zaplatil jeho predošlý zamestnávateľ a nám tak zostáva oveľa menšie bremeno. To je taktiež jeden z dôvodov, prečo majú hráči s neveľkými platovými požiadavkami často problém si zohnať zamestnávateľa pri podpise zmluvy, no pri trade deadline sú žiadaným artiklom. Jednoducho povedané, podpísať jedného hráča s platom 1 milión dolárov ročne je pre tím rovnako finančne náročné, ako po dvoch tretinách sezóny získať výmenou takýchto hráčov až troch.

Hráča s akým ročným platom si klub môže dovoliť, ak má v danom dni projektované miesto pod platovým stropom $1M

Poradový deň sezónyHráča s akým ročným platom môže tím získať
1$1 000 000,00
25$1 149 700,60
100$2 086 956,52
151 (Trade Deadline)$4 682 926,83

Prevedené do grafickej podoby:

Vidíme, že finančné možnosti klubov rastú s blížiacou sa uzávierkou prestupov priam exponenciálne. Vidíme v praxi dôvod, prečo sa výmeny v lige začínajú hromadiť približne mesiac pred samotnou uzávierkou.

Ako toto všetko funguje v praxi?

Je pochopiteľné, že tieto pravidlá dávajú tímom väčšie možnosti, než by mnohí predpokladali. Či už sú to tímy, ktoré sa pred trade deadline budú snažiť za lacno získať hráčov pre svoju cestu do playoff, ktorí by ich na začiatku sezóny stáli násobne viac, no benefitujú z toho aj tímy z opačného konca tabuľky. Tímy, čo sa nesnažia uhrať v sezóne vysoké priečky, hromadia priestor pod platovým stropom a pred trade deadline ho môžu využiť buď na odbremenenie klubov od nevýhodných kontraktov, alebo na pozíciu tzv. tretej strany, ktorá vo výmene zoberie určitú časť platu hráča, ktorého získava iný tím a ako protihodnotu za túto službu získa výber v drafte.

Všetky tieto poznatky si môžeme previesť do praxe do výmeny Chrisa Taneva do Dallasu:

  • Dallas získal: Christopher Tanev ($1 125 000, 25% platu), Cole Brady (podpisové práva)
  • Calgary získalo: Artem Grushnikov (podpisové práva), 2. kolo draftu 2024, 3. kolo draftu 2026 (podmienečné), ponechanie si 50% Tanevovho platu
  • New Jersey získalo: 4. kolo draftu 2026, ponechanie si 25% Tanevovho platu

V prvom rade, Tanev má ročný celkový plat 4,5 miliónov dolárov. Bol vymenený na 141. deň sezóny a teda už približne 3,3 miliónov dolárov sa ráta do platového stropu Calgary. Tanevovi sa už vyplatí po výmene len cca 1,2 milióna dolárov. 50% jeho platu si ale vo výmene ponechalo Calgary, čo znamená ďalších 0,6 miliónov na ich účet. Zo zvyšných približne 0,6 miliónov platí ešte polovicu New Jersey, ktoré si teda z celkového platového stropu 83,5 miliónov dolárov škrtne približne 0,3 miliónov výmenou za výber v 4. kole draftu. Dallasu ostane Christopher Tanev, ktorému zaplatia iba menej ako 300 tisíc dolárov ročne.

Akú sumu zaplatia do platového stropu Tanevovi všetky zúčastnené kluby?

  • Calgary Flames: 3 902 343,75 dolárov
  • New Jersey Devils: 298 828,125 dolárov
  • Dallas Stars: 298 828,125 dolárov

titulná fotka: NHL.com

autor článku: Michal Semko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *