Naplnia sa naše obavy? Účasť Ruska a Bieloruska na olympijských hrách

Spoločnosťou už dlhší časť rezonuje téma dvoch kontroverzných krajín, konkrétne ich účasti  na medzinárodných turnajoch. Skrz všetko je ale rozhodnutie o ich účasti na medzinárodných turnajoch v rukách IIHF a MOV.

Medzinárodný olympijský výbor už  ruským a bieloruským reprezentantom účasť na letných olympijských hrách v Paríži povolil, musia sa však predstaviť pod neutrálnou vlajkou. Samostatnou témou je účasť týchto krajín na Zimných olympijských hrách v Miláne. V tomto prípade má hlavné slovo rada organizácie IIHF. Ich rozhodnutie znie nasledovne: ,,Rusko ani Bielorusko si v roku 2024 ani 2025 v medzinárodných hokejových turnajoch nezahrá!

Rada predĺžila vylúčenie reprezentácie Ruska a Bieloruska z medzinárodných súťažiach o ďalšiu sezónu. Toto rozhodnutie si obhájila tvrdením, že účasť Ruska a Bieloruska na olympijských hrách by predstavovala vážne bezpečnostné riziko. Toto tvrdenie opiera o detailnú analýzu a monitorovania situácie, ktoré rada IIHF pozorne sleduje. Napísala IIHF na svojom oficiálnom účte na Twitteri. 

,,Náš postoj je v tomto jasný. V súčasnej situácii považujeme za nemožné, aby sa Rusko a Bielorusko zúčastnili. Veľmi to súvisí s bezpečnosťou hráčov a podujatia. Môj názor je, že situácia sa nezmenila, čiže postoj Švédska sa nemení. V súčasnej situácii to považujem za nerealizovateľné. Malo by sa myslieť aj na to, že medzinárodný olympijský výbor sa pozerá inak na kolektívny šport ako na individuálny,“ povedal švédsky člen rady IIHF Anders Larsson pre Expressen. Rovnaký názor zdieľa aj jeho fínsky kolega Heikki Hietanen: „Veci sa nezmenili, čiže sa nemení ani postoj Fínska. Vždy môžu byť rozdielne názory, no pri tejto téme som sa s tým nestretol.“ Tým naznačil, ako by sa v budúcnosti mohli rozhodnúť.

Je dôležité si pripomenúť skutočnosť, že MOV umožnil účasť ruským a bieloruským športovcom na letnej olympiáde, avšak iba individuálnym, žiadnemu kolektívu. To je úplne iný prípad pretože riziká účasti Ruska a Bieloruska na medzinárodných turnajoch sú porovnávané inak. Do úvahy berú organizácie celkovú spoločenskú situáciu, politickú situáciu či počet fanúšikov na štadiónoch. Všeobecná bezpečnosť fanúšikov a športovcov je pri posudzovaní rizík prvoradá. Kvôli tejto obave sú obe krajiny vylúčené z medzinárodného hokeja od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu, teda od roku 2022. Odvtedy sa ich seniorské ani mládežnícke reprezentácie nezúčastňujú na žiadnych akciách organizovaných IIHF.

Účasť týchto dvoch krajín na olympijských hrách v roku 2026 v Miláne a Cortine d´Ampezzo bude najbližšie posudzovaná radou IIHF v Máji 2025. IIHF zároveň pripúšťa možnosť, že sa Rusko na Olympiáde v roku 2026 zúčastní. Rada sa však musí na tomto verdikte zhodnúť s členmi medzinárodného olympijského výboru, a to podľa názoru odborníkov nie je veľmi pravdepodobné.

Situácia sa však môže kedykoľvek zmeniť a nikto nevie, akým smerom sa bude ďalej vyvíjať. Účasť Ruska a Bieloruska na zimných olympijských hrách tak stále ostáva nejasná. 

Autor: Robert Zachar

Zdroj titulnej fotografie: reuters

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *