Slovenská reprezentácia žien s veľkým úspechom!

V Rige, hlavnom meste Lotyšska, sme medzi 31. marcom a 6. aprílom mohli sledovať ženské majstrovstvá sveta v hokeji divízie IB, kde medzi účastníkmi nechýbalo ani Slovensko. Na turnaji sme boli svedkami napínavých zápasov šiestich tímov. Súperkami Sloveniek boli hokejistky z Veľkej Británie, Talianska, Lotyšska, Poľska a Slovinska.

V prvom zápase sa Slovensko postavilo domácemu Lotyšsku. Atmosféra bola v hale Volvo Sportcenter vynikajúca a ešte sa zlepšila, keď v šiestej minúte otvorila skóre domáca Lagzdinová. To bolo ale od Lotyšiek všetko na celý zápas. V poslednej sekunde prvej tretiny sa presadila Jana Hlinková a po prvej tretine bol stav 1:1. V druhej tretine Slovenky ukázali, že sú minimálne o triedu lepšie, keď prestrieľali domáce hokejistky pomerom 23 ku 3. Z toho pramenil aj výsledok tretiny 6:0 pre Slovensko. Po druhej tretine teda Slovensko viedlo už 7:1. Vo zvyšku zápasu sa už nič neudialo a Slovenky si na konto pripísali prvé 3 body.

zdroj: iihf.com/Guntis Lazdans

V druhom zápase sme mohli sledovať od slovenských hokejistiek ešte väčšiu dominanciu. Hoci bol výsledok ‚len‘ 4:0 proti súperkám zo Slovinska, naše hokejistky vyslali na bránu súperovej brankárky Pii Dukaričovej až 75 striel. Na slovenskú bránu bolo za celý zápas vyslaných len 7 striel. Na oboch stranách sme boli svedkami vynikajúcich výkonov brankárok, keď Andrea Risianová v slovenskom bránkovisku pustila v prvých 2 zápasoch za svoj chrbát len jeden puk.

Na pravej strane fotografie s č.14 Barbora Kapičáková. zdroj: iihf.com/Guntis Lazdans

Posledným zápasom pred jednodňovou pauzou bol zápas proti Veľkej Británii. Britky mali doposiaľ na konte 4 body. V prvom zápase porazili Taliansko 1:0 a s Poľkami prehrali až po predĺžení. Napriek vyrovnanému priebehu zápas skončil výsledkom 7:1 pre hokejistky s bielym krížom na hrudi. Hviezdou tohto zápasu bola už spomínaná Andrea Risianová, ktorá z 32 striel vychytala 31. Po prvých troch zápasoch si teda držala úspešnosť zákrokov až na úrovni 96,66%.

Po pauze pokračoval program štvrtou sériou zápasov a Slovensko sa ako jasný favorit postavilo reprezentácii Talianska. Po prvej tretine slovenské hokejistky viedli vďaka gólu Lívie Kubekovej. Druhá tretina priniesla menej vzruchu. Jedinú presilovku využili Talianky, ktoré tak v 32. minúte zrovnali stav. Už v 29. sekunde tretej tretiny poslala Slovenky do vedenia Tatiana Korenková. V tomto momente všetko naznačovalo tomu, že Slovensko ani po 4 zápasoch nestratí ani jeden bod. Taliansko ale nesúhlasilo a v čase 54:58 už bolo zrovnané. Defenzíva si nedala pozor ani na Annu Caumovú, ktorá len tridsať sekúnd pred koncom riadneho hracieho času rozhodla o cennej výhre pre „Squadru Azzuru“.

Posledným zápasom v skupine bol zápas s naším severným susedom, Poľskom. Poľky bojovali o udržanie v divízii, keď doposiaľ získali len 2 body. Slovenkám na opačnom konci tabuľky stačil jeden bod, aby si zaistili postup do vyššej divízie. Slovenské hokejistky nič nenechali na náhode a zvíťazili aj v poslednom zápase, konkrétne 5:1. So ziskom 12 bodov, skóre 25 strelených gólov a len 6 obdržaných tak zaslúžene postupujú do vyššej 1A divízie.

Svoje súperky sa slovenské hokejistky dozvedia až 27. apríla, keď sa v rakúskom Klagenfurte skončia Majstrovstvá sveta divízie 1A.

zdroj titulnej fotografie: iihf.com/Guntis Lazdans

Autor článku: Michal Bruňo