Noví majstri 2. SHL! Zlato v rukách Púchova, Detva už druhú sezónu strieborná.

V dnešnom zápase sa rozhodlo o víťazovi druhej hokejovej ligy. Napínavé finále sa hralo na päť vzájomných duelov. Oba celky sa stali neporaziteľnými na domácom ľade. Prvé dve stretnutia sa odohrali na strednom Slovensku. Detva išla na sever sériu ukončiť, avšak po vyrovnaných zápasoch, pri ktorých raz rozhodovala aj nájazdová lotéria, sa skóre vzájomne vyrovnalo. Očakávaná veľká účasť sa naplnila a do mesta pod Poľanou prišla aj mnohočlenná enkláva podporovateľov púchovských „Drakov.“ Uvideli fanúšikovia zlaté medaile na hrudi detvianskych „Medveďov“ alebo sa opakoval výsledok z minulej sezóny?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Začiatok zápasu sa niesol v pomalom tempe. V bráne Detvy sme videli Andreja Julíneka, ten ešte prednedávnom oslavoval zisk zlata v univerzitnej lige v tíme Banskej Bystrice. Výrazné šance na začiatku zápasu nenastali ani na jednej zo strán. Detvania sa snažili využiť momentum zápasu a streliť úvodný gól. Veľa hráčov na ľadovej ploche v tíme „Medveďov“ malo za následok dvojminútový trest a hru v oslabení. V štvrtej minúte duelu otvárali skóre Púchovčania. Využili odkrytý  priestor Julínekovej brány a dostali sa do vedenia zásluhou Andreja Vojtecha. Domáci nedokázali využiť hru v početnej výhode. Minútu si dokonca vyskúšali aj hru 5 na 3, no aj napriek veľkej snahe žiadna zo šancí nebola gólovou. V trinástej minúte sa trestná lavica Púchova otvárala po tretíkrát. Za podrazenie si šiel trest odpykať Lukáš Zemko. Táto presilovka patrila Detve. Už po prvej minúte sa presadil Jakub Lopejský a skóre upravoval na nerozhodný stav 1:1, ktorý už do konca prvej časti hry zostal nemenný. Do dvadsiatej minúty zápasu sme však videli ešte Mareka Heckla a Igora Bobčeka, ktorí si odsedeli menšie tresty.

Druhá časť hry nebola bohatá na množstvo šancí. Oba tímy sa snažili nechybovať. Chceli si udržať rovnovážny stav a nádej na zisk zlata. Svoju dvojminútovku si šiel prvý  v tejto tretine odsedieť Marek Minárik za vrazenie na mantinel. V tridsiatej štvrtej minúte to bol naopak, hráč domácich. Mikhail Shisterov oslabil svoj tím a Púchovčania udreli po druhýkrát. Zásluhou Michala Luhového sa dostali do vedenia, ktoré malo dnes viac ako inokedy cenu zlata.

Tretia tretina priniesla rozuzlenie celej sezóny. Detva sa snažila dohnať jednogólové manko. Šancu na vyrovnanie mali už v štyridsiatej tretej minúte, v tom čase bol vylúčený Lukáš Húska. O pár minút neskôr si to tím spod Poľany skomplikoval. Najskôr si na trestnú lavicu sadol Jakub Lopejský a o chvíľu na to si k nemu prisadol Kirill Domaev. Ten si odpykal trest za veľa hráčov na ľadovej ploche. Zásluhou Mareka Minárika sa stav v štyridsiatej šiestej minúte menil na 1:3, svojou šikovnosťou využil presilovú hru a svojmu tímu prakticky zaistil titul majstra druhej SHL. Ani následné detvianske pokusy neboli úspešné, k streleniu gólu nepomohli ani nasledujúce dve presilové hry. Skóre sa poslednýkrát kozmeticky menilo len minútu pred koncom. Lukáš Zemko puk dopravil do prázdnej brány. A zaistil svojmu tímu zlato výsledkom 3:2 na zápasy. Posledný zápas sezóny tak vyhrali 4:1.

„Od začiatku sa hralo vo výbornom tempe a v perfektnej atmosfére, o ktorú sa nám postarali oba fanúšikovské tábory. Ja som nebol minulý rok pri tíme, keď sa neuspelo a prišiel som pred touto sezónou, aby som pomohol mužstvu. Nevyšlo to, mňa osobne to veľmi mrzí, ale život ide ďalej. Gratulujem súperovi k víťazstvu, chcel o trochu viac ako my a podarilo sa im to. Moja asistencia bola len sekundárna, puk sa odomňa prakticky odrazil. Vymenil by som ju určite radšej za dnešné víťazstvo. Bohužiaľ, som zlyhal v gólovej šanci, ktoré zvyčajne premieňam. Skvelý brankár ma vychytal. Veci už nezmeníme. Sme druhí ale treba sa zamyslieť aj nad tým, čo by dali za to iné tímy, keby sa dostali tam, kam sme sa dostali my. Chcel by som sa poďakovať hlavne fanúšikom. Ako celú sezónu stáli pri nás. Žili s nami každý zápas. Boli skvelou podporou. Verím, že sa im náš hokej páčil. Dúfam, že aj napriek sklamaniu si to užili. A jednoznačne sme mali najlepších fanúšikov v lige.“

Po zápase sa vyjadril Ivan Jakubík

„Na dnešný zápas sme sa tešili. Bol to vyrovnaný duel, snažili sme sa dodržiavať taktiku a vyvarovať sa vylúčeniam, avšak na tie sme paradoxne doplatili. Mám pocit, že nám niektorým zväzovala ruky dôležitosť tohto zápasu. Celá séria bola vyrovnaná a všetko rozhodoval jeden gól alebo nájazd. Kľúčovým momentom celej série boli presilovky, tie nám bohužiaľ nesedeli. Budem spomínať na zomknutie tímu pred nedeľným zápasom v Púchove. Pracovali sme celý čas jeden pre druhého, no v nájazdoch sme nedokázali uspieť. Je to šport a treba to tak brať. Šťastie sa už aj na nás raz usmeje. Chcem sa ospravedlniť fanúšikom. Chceli sme to vyhrať pre nich. Zaslúžia si vidieť kvalitný hokej, pretože sú skvelí, povzbudzovali nás počas celej sezóny.“