Thajský box vymenili za hokej. Ako dopadli MS divízie III A?

V termíne medzi 10. až 16. marcom sme mohli sledovať ďalšie Majstrovstvá sveta zo série nižších divízií. Tentokrát sme totiž boli svedkami zápasov v hlavnom meste Kyrgyzska, Biškeku. Kto postupuje do vyššej divízie a kto naopak bude musieť budúci rok hrať v divízii III B? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Na turnaji sa predstavilo 6 krajín zo 4 rôznych svetadielov. Domácou krajinou bolo samozrejme Kyrgyzsko. Jeho súpermi boli Luxembursko, Mexiko, Juhoafrická republika, Thajsko a Turkménsko.

Hneď prvý deň bol dňom prekvapení. Vo všetkých troch zápasoch sa totiž z výhry radovali outsideri. V prvom zápase Juhoafrická republika porazila 6:3 Mexiko. Menšou prestrelkou bol zápas Luxemburska a Turkmenistanu, v ktorom sa tešili Luxemburci 4:3. Najväčším prekvapením bola výhra Thajska nad domácim Kyrgyzstanom vysoko 9:4.

Na obrázku hrdina Juhoafričanov, brankár Ryan Boyd. zdroj: iihf.com

Druhý deň nám začal zápasom Turkmenistanu a Juhoafrickej republiky. V ňom sa z výhry tešili hokejisti so zeleným polmesiacom na hrudi, čiže Turkmenistan po výhre 4:3. Svoju dominanciu potvrdili Thajci aj v druhom zápase. Mexiko nepustili ani k jednému gólu a vďaka brankárovi Benjaminovi Kleineschayovi zvíťazili 5:0. 15:00 a prišiel čas na druhý zápas domácich. Kyrgyzstan už nenechal nič na náhodu a Luxembursko ničili od začiatku. Nakoniec sa z toho vykryštalizoval výsledok 7:3 pre domácich.

Oslava gólu Mameda Seifulova na 3:0 pre domácich. zdroj: iihf.com

Tretí deň a na začiatok tretia prehra Mexika. Tentokrát ale veľmi tesná, keď s Luxemburskom prehrali len 4:5 po predĺžení, keď premárnili vedenie 3:1. V druhom zápase sa predstavilo Thajsko a zrovnalo so zemou aj ďalšieho súpera. Juhoafrická republika odišla s 5 gólmi v ich bráne, keď sa im podarilo do súperovej brány skórovať len jedenkrát. Tretí zápas a súboj dvoch krajín blízko na mape. Domáci hráči predviedli opäť neistý výkon a len tesne vyhrali 7:5. Domáci brankár mal dokonca len 73,6% úspešnosť zákrokov.

V červenom drese najlepší hráč tretieho zápasu, Vladimir Nosov. zdroj: iihf.com

Zápasy nám naďalej pokračovali v rýchlom tempe a počas štvrtého dňa sme mohli sledovať už tretiu výhru Luxemburska. Tentokrát si poradili s Juhoafrickou republikou 4:2. V druhom zápase sme videli opäť dominantné Thajsko, ktoré porazilo Turkmenistan 13:3. V tomto zápase zahviezdili hlavne Nicholas Lampson (3+4), Ken Kindborn (1+4) a Jan Isaksson (3+2). Výhru Thajska už ako tradične nasledovala výhra Kyrgyzstanu, ktorý si tentokrát poradil s Mexikom vysoko 9:4.

Radosť thajských hokejistov po vysokom víťazstve. zdroj: iihf.com

Po jednodňovej prestávke sa posledné zápasy odohrali v sobotu 16.3.2024. Thajsko v prvom zápase porazilo Luxembursko 6:1 a bez straty bodu si poistilo výhru v skupine. Turkmenistan porazil 8:4 Mexiko a Mexičania sa po minuloročnom výpadku z 2B divízie nespamätali a budúci rok budú hrať až v divízii III B. Gólostroj si domáci hokejisti nechali až na posledný zápas, keď jasne rozbili Južnú Afriku 10:1. K postupu im to už ale bohužiaľ nepomohlo.

Najlepší hráč Turkmenistanu na turnaji, Arslan Nuryyev. zdroj: iihf.com

Finálna tabuľka nakoniec vyzerá tak, že Thajsko si v budúcom roku vyskúša vyššiu 2B divíziu. Do nižšej III B divízie putuje po zisku len jedného bodu Mexiko, kde sa stretne so Severnou Kóreou, Hongkongom, Filipínami, Singapurom a víťazom divízie IV, čiže pôjde o jediný neázijský tím.

Tím turnaja: Brankár: Benjamin David Kleineschay (Thajsko) – 5Z – 94,51% – 1,85g

Obrancovia: Ken Kindborn (Thajsko) – 5Z – 3+13, Maxim Egorov (Kyrgyzsko) – 5Z – 3+8

Útočníci: Nicholas Lampson (Thajsko – 5Z – 9+10), Mamed Seifulov (Kyrgyzsko – 5Z – 11+7), Jan Isaksson (Thajsko – 5Z – 10+8)

zdroj titulnej fotografie: iihf.com

Autor článku: Michal Bruňo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *