Hokejová matematika úspechu: Je dôležitejšia kvantita alebo kvalita striel?

V hokeji často zo všetkých strán počúvame o počte striel tímov v zápase. Keď prehrá tím s väčším počtom striel ako súper, verejnosť vraví o nedostatočnej streľbe, naopak keď prehrá tím s väčším počtom striel, vravíme o zlej streleckej efektivite. Vedie ale väčší počet striel skutočne k lepšiemu výsledku?

V prvom rade si musíme vysvetliť koncept tzv. očakávaných gólov. Ide o spôsob pridelenia každej strele hodnotu nebezpečnosti podľa rôznych kritérii akými sú napríklad vzdialenosť od brány, uhol od brány, typ strely a podobne. Strela z medzikružia napríklad môže mať hodnotu 0,25 xG (expected goals), lebo 25% striel s podobnými parametrami v minulosti skončilo gólom. Naopak, strela od modrej čiary môže mať hodnotu iba 0,02 xG, lebo gólom v minulosti skončili iba 2% striel.

Súvisí počet striel s víťazstvom?

Naskytá sa nám teda otázka, ako veľmi súvisí počet striel s víťazstvom. Zanalyzovali sme si teda zápasy základnej časti Tipos Extraligy, aby sme zistili, koľkokrát mal víťazný tím aj väčší počet striel v zápase:

TímPočet zápasovKoľko vyhral tím s väčším počtom striel%
Poprad502652,00%
Michalovce492551,02%
Spišská Nová Ves502856,00%
Košice502550,00%
Nitra502856,00%
Slovan Bratislava502958,00%
Banská Bystrica502958,00%
Zvolen503366,00%
Dukla Trenčín492448,98%
Liptovský Mikuláš502856,00%
Nové Zámky502754,00%
Humenné503060,00%
Spolu29916655,52%
Hokejový „slot“

Samozrejme, treba pripomenúť, že štatistiky počítané SZĽH nie sú vždy najpresnejšie. Aj tak sa z nich ale dá vidieť, že vyšší počet striel má iba minimálnu koreláciu v súvislosti s tímovými víťazstvami. Pozrime sa ale bližšie na lokality striel. Zo slotu (vyznačený na obrázku) má priemerná strela hodnotu 0,05-0,15xG prípadov, kdežto bežná strela mimo slotu má hodnoty iba 0,01-0,03xG. Inak povedané, Pravdepodobnosť, že skončí gólom strela zo slotu je v priemere až päťkrát väčšia ako u strely mimo slotu. To je nemalý rozdiel.

Teória v praxi: V nedávnej prestrelke San Jose proti Dallasu padlo všetkých 13 gólov zo slotu, 11 z nich spred bránkového priestoru

Ako je to so strelami od modrej?

Na videu highlightov zo zápasu San Jose proti Dallasu vidíme okrem gólov spred bránky aj situácie, keď vystrelí od modrej čiary Miro Heiskanen a gól padne buď po teči alebo po dorážke. Keď sa spýtate väčšiny hráčov či trénerov, čo musia v zápase spraviť aby uspeli, väčšina vám odpovie niečo v zmysle: „Musíme viac strieľať a tlačiť sa do brány.“ Pod pojmom „strieľať viac“ rozumejúc zvyčajne viac strieľat od modrej. Tlačenie sa do brány je nepochybne správnou stratégiou, čo sme si ukázali už skôr. Primárnym cieľom je streľba zo slotu, no strely od modrej jednoznačne nie sú ideálnym nástrojom na priame skórovanie (pri clonení približne 3%). Prečo teda tímy stále strieľajú od modrej? Jednoduchou odpoveďou sú dorážky. Sú však strely od modrej ideálnymi na získavanie dorážkových príležitostí?

Graf šancí, že strela skončí dorážkou a šancí, že dorážku získa na hokejku brániaci tím podľa lokality strely, Alex Novet

Možno sa to zdá úplne opačne ako by sme čakali, no odpoveďou je nie. Strely od modrej sú v skutočnosti najhoršími pre získanie dorážky. Na grafe vidíme, že dokonca strely z rohu sú v tomto ohľade efektívnejšie. Tiež je dôležité porozumieť faktu, že nezáležiac na tom odkiaľ strieľame, približne 60% dorážok získa na hokejku súper, preto by sme sa aspoň mali snažiť maximalizovať šancu vzniku samotnej dorážky. Všetky tieto faktory nám dávajú jasnú odpoveď – kvalita striel je dôležitejšia ako ich početnosť. Ako sú na tom ale obrancovia?

Ako teda skórujú obrancovia?

Pri tejto analýze striel od modrej čiary nám logicky napadne otázka, ako teda obrancovia strieľajú toľko gólov. Vieme totiž, že v posledných rokoch sme svedkami veľkého nárastu produktivity práve od obrancov. Pri hľadaní si pomôžeme zostrihom všetkých gólov Calea Makara zo sezóny 2021/22, keď vyhral Norrisovu trofej.

Z 28 gólov v sezóne strelil Makar:

  • 19 gólov zo slotu
  • 7 gólov od modrej
  • 2 góly do prázdnej brány

Už to nám ukazuje, že Makar, podobne ako väčšina elitných ofenzívnych obrancov, profituje v útoku najmä z toho, že nezostáva staticky na modrej čiare, ale vie si nakorčuľovať aj nižšie. Zopár gólov strelil z blízkeho okolia brány, no väčšinu strelil buď z kruhu, alebo z tzv. high slotu – teda priestoru medzi kruhmi ďalej od brány. U Makara je príznačnou najmä jeho hra pri zbavovaní sa prvého brániaceho útočníka, ktorá mu prináša úspech v ofenzíve.

Samozrejme, každý obranca strieľa od modrej a výnimkou nie je ani Makar. Dôležité ale je, vyberať ten najsprávnejší moment, kedy vystreliť, čo obranca Colorada Avalanche robí výborne. Ak Makar strieľa od modrej, tak sa zbavil prvého blokujúceho útočníka a strieľa do takmer úplnej clony – môžeme vidieť že na jeho strely často brankári ani nereagujú, lebo jednoducho nič nevideli.

Čo taktiež môžeme na Makarových góloch skvelo vidieť je, že z hokeja už takmer úplne mizne klasická strela príklepom od modrej. 25-ročný obranca strieľa takmer výlučne zápästím a veľmi dôsledne pritom svoje strely umiestňuje, čo ho robí tak ceneným.

Kvalita vs kvantita v praxi

Túto taktiku uprednostňovania kvality striel pred ich množstvom už adaptovali aj tímy NHL. Veľmi badateľné to bolo pri nástupe Jima Montgomeryho na pozíciu hlavného trénera Bostonu Bruins po Bruceovi Cassidym.

Press Room: Jim Montgomery
Jednou z hlavných zmien, ktoré spravil Jim Montgomery po príchode do Bostonu bolo uprednostnenie kvality striel pred ich množstvom, NHL.com

Sezóna 2021/22

  • Bruins pod vedením Brucea Cassidyho produkujú druhý najväčší počet striel v rovnovážnom stave spomedzi všetkých klubov NHL.
  • Bruins sú v počte strelených gólov v rovnovážnom stave až štrnásti v NHL.

Sezóna 2022/23

  • V rovnovážnom stave mali Bruins ôsmy najväčší počet striel v NHL
  • V počte strelených gólov v rovnovážnom stave bol Boston druhý v NHL
  • Výsledkom bola historicky najlepšia základná časť tímu v NHL

V aktuálnej sezóne opäť mieria Bruins na najvyššie priečky. V počte strelených gólov v rovnovážnom stave sú opäť druhí aj keď počet striel, ktoré produkujú, je iba šestnásty najväčší v NHL. Sám Montgomery túto stratégiu vysvetľoval v rozhovoroch.

„Nechceme strieľať s pozícii, z ktorých góly padajú v menej než 5% prípadov. Chceme strieľať radšej z miest, z ktorých je šanca na gól 15% či 20%.“

Jim Montgomery

titulná fotka: NHL.com

autor článku: Michal Semko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *