5 gólov v jednom zápase. Komu sa to podarilo v 21. storočí?

Streliť gól v NHL je sen každého jedného začínajúceho hokejistu. Máme tu však hráčov, ktorým sa to podarilo dokonca skórovať 5-krát v jednom zápase. V minulosti možno jednoduchá záležitosť, avšak komu sa to podarilo v 21.storočí?

Marián Gáborík

20. december 2007 sa navždy vryje do pamäti Mariána Gáboríka. Jeden z jeho najlepších individuálnych výkonov predviedol ešte v drese Minnestoty Wild, proti svojmu neskoršiemu zamestnávateľovi New Yorku Rangers. V tomto zápase strelil päť gólov, pridal jednu asistenciu a vyhnal tak z brány neskoršieho kamaráta a legendárneho brankára Henrika Lundqvista.

Všetkých päť gólov dal v rovnovážnom stave a asistoval pri presilovkovom góle Pierra-Marca Boucharda. Napriek jeho úsiliu to nebol jednostranný zápas a Rangers sa v tretej tretine v čase 7:15 po góle Nigela Dawesa dotiahli na rozdiel jedného gólu. Potom však prevzal iniciatívu rodák z Trenčína a v priebehu nasledujúcich dvoch minút strelil dva góly, čím spečatil víťazstvo Wild 6:3.

Johan Franzen

One-man šou v podaní Johana Franzena prišla 2. februára 2011 na ľade Ottawy Senators. Red Wings v napínavej prestrelke zvíťazili 7:5, aj napriek tomu, že v celom zápase len doťahovali súpera.

Fantastický zápas prežil Johan Franzen, ktorý sa blysol piatimi gólmi. Detroit v ňom našiel veľkú ofenzívnu oporu, no dlhodobé zdravotné problémy Švédovi zničili kariéru.

V zápase proti Edmontonu v januári 2015, utrpela hviezda Detroitu s viac ako 700 zápasmi v NHL piaty otras mozgu a po ňom už nič nebolo ako predtým. Johan bol nútený nachvíľu prerušiť svoju hokejovú činnosť. Nasledujúce roky ho sprevádzali často silné migrény, záchvaty paniky, strata pamäti, depresie a intenzívna starostlivosť bola len malým zlomkom toho, čo Johana a jeho rodinu postihlo. Poškodenie mozgu, ktoré utrpel, ho bude sprevádzať do konca života.

Aj preto sa po ukončení platného kontraktu v sezóne 2019/2020, nikdy nevrátil na ľad najlepšej hokejovej ligy sveta.

Patrik Laine

Draftová dvojka z roku 2017 zažila svoje galapredstavenie 24. novembra 2018 na ľade St. Louis Blues. Fínsky útočník svojimi piatimi gólmy prispel k vysokej výhre Winnipegu 8:4. Laine sa tak stal tretím najmladším hráčom histórie ligy, ktorému sa to podarilo.

Mal ich dať šesť. To bol náš cieľ, no tesne sa nám to nepodarilo. Nevadí, aj 5 gólov je neuveriteľných. Bola to zábava. Lebo celý večer sa mi zdalo, že je Patrik voľný. Stále mal veľa času na zakončenie a to sa v jeho prípade stávať nemôže. Má jednu z najlepších striel v lige, jeho spoluhráčom sa na to dobre pozerá.

Hodnotil zápas Laineho spoluhráč Bryan Little.

Paradoxom však bolo, že Laine sa väčšinu sezóny strelecky trápil. Sezónu však napriek tomu, dohrával v súboji s Alexom Ovechkinom o trofej najlepšieho strelca súťaže. Neskôr bol kvôli nepresvedčivým výkonom bol vymenený do Columbusu, kde pravidelne boduje, ale neustále ho trápia zranenia.

Mika Zibanejad

Štyri góly v základnej hracej dobe a piaty v predĺžení. Útočník New York Rangers Mika Zibanejad si bude navždy pamätať domáci zápas proti Washingtonu Capitals.

Bolo to prvýkrát za 26 rokov, čo hráč strelil 5 gólov v zápase, pričom piaty gól bol víťazný v predĺžení. Naposledy sa to podarilo Sergeiovi Fedorovovi v zápase, zhodou okolností taktiež proti Capitals. V skutočnosti sa to v 97-ročnej histórii tímu podarilo len dvakrát, naposledy Markovi Pavelichovi v roku 1983 proti Hartfordu Whalers.

To isté sa v modrom drese na Manhattane podarilo iba Donovi Murdochovi. Dvanásteho októbra 1976, keď strelil päť gólov proti Minnesote North Stars. To však bolo na ľade súpera.

Zibanejad je len druhým hráčom Rangers, ktorý tento výnimočný počin ponúkol priamo vlastným fanúšikom.

Puk ma hľadal celý zápas. Myslím, že som bol v správnom čase na správnom mieste. Chlapci predviedli niekoľko skvelých akcií, z ktorých som dokázal ťažiť.

Okomentoval Zibanejad svoju nezabudnuteľnú noc.

Timo Meier

Na ďalšiu päťgólovú noc sme čakali dva roky. Timo Meier sa zapísal do histórie, keď piatimi gólmi pomohol k výhre San José nad LA Kings 6:2. Meier sa stal prvým hráčom v histórii San José Sharks, ktorý strelil päť gólov v jednom zápase. Štyri góly v drese Sharks v jednom zápase strelili pred Meierom aj Evander Kane, Tomáš Hertl, Patrick Marleau a Owen Nolan.

Úprimne, ani si nepamätám, kedy som naposledy strelil päť gólov. Pravdepodobne to bolo niekedy v juniorke vo švajčiarskej lige. Bolo to zvláštne.

Povedal Meier.

Meier je navyše prvým hráčom za posledných 29 rokov, ktorý stihol skórovať 5-krát za prvé dve tretiny. V celej histórii NHL sa tento počin podarilo uskutočniť len deviatim hráčom. Naposledy skóroval v NHL päťkrát v úvodných dvoch tretinách bývalý slovenský útočník Peter Bondra, ktorému sa to v drese Washingtonu Capitals 5. februára 1994 proti Tampe Bay Lightning.

Tage Thompson

Tage Thompson zažil neuveriteľný večer 8. decembra 2022, v priebehu ktorého piatimi gólmi pomohol Sabres k výhre 9:4 na ľade Columbusu Blue Jackets.

Thompson nadchol fanúšikov už v úvodnej tretine, ktorú ozdobil štyrmi gólmi. Potreboval na to len 16 minút a 40 sekúnd, rýchlejšie v histórii to zvládol len Joe Malone. Tomu vo februári 1921 stačilo na strelenie štyroch gólov len 8 minút a 45 sekúnd.

Dvadsaťpäťročný mohutný útočník sa tak po Daveovi Andreychukovi stal ešte len druhým hráčom v histórii Buffala, ktorý dokázal nastrieľať päť gólov v jednom zápase. Štyri góly v jednej tretine okrem neho a Maloneho zvládli nastrieľať už len Peter Bondra a Grant Mulvey.

Američan tak prežíva svoju najlepšiu sezónu v NHL, keď si za 76 zápasov pripísal už 46 gólov a 47 asistencií. Thompson tak výrazne pomáha dostať Buffalo do play-off, čo sa im naposledy podarilo v sezóne 2010/11.