AKO VZNIKLI: Boston Bruins

S prebiehajúcou offseason vám prinášame tretí diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Boston sa v posledných rokoch stal miláčikom mnohých Slovákov a Čechov najmä preto, pretože sa v ich radách pretočilo v tomto storočí viacero popredných hráčov z našich končín. Množstvo týchto fanúšikov však nevie, že “medvede“ oslávia budúci rok už sto rokov ich existencie. Ich korene siahajú do roku 1924, kedy sa spoločne s Montrealom Canadiens stali prvými expanzívnymi tímami v NHL a taktiež členmi “Original Six“. Okrem iného boli aj prvým tímom z USA, ktorý sa pripojil do dnešnej najlepšej ligy sveta.

Zakladateľom prvej americkej organizácie v NHL sa stal Charles Adams, ktorý bol vlastníkom potravinového reťazca First National. Liga schválila žiadosť Bostonu o prijatie do ligy 13. októbra 1924 za vstupný poplatok 15-tisíc dolárov.

Prvé podpisy

Prvým krokom Charlesa Adamsa bolo privedenie Arta Rossa, bývalého skvelého hráča a taktiež inovátora, na pozíciu generálneho manažéra a trénera. Ten sa podieľal na názve tímu tým, že vymyslel prezývku “Bruins“, čo korešpondovalo s pôvodnými farbami Bostonu – hnedou a žltou. Zaujímavý je aj fakt, že tieto farby boli prebraté od Adamsovho potravinového reťazca.

Boston väčšinu svojich hráčov podpisoval najmä z hokejových asociácii Pacific Coast Hockey Association a Western Canada Hockey League. Úplne prvým podpisom “medveďov“ sa stal útočník Herb Mitchell, ktorý prišiel z Hamiltonu Tigers a kde pôsobil predchádzajúcich 6 sezón.


Zostava zo sezóny 1924-1925

Útočníci: Carson Cooper, Smokey Harris, Jimmy Herberts, John Ingram, Stan Jackson, Herb Mitchell, Bernie Morris, George Redding, Bobby Rowe, Werner Schnarr, Alf Skinner, Emory Sparrow

Obrancovia: Bobby Benson, George Carroll, Lloyd Cook, Fern Headley, Lionel Hitchman, Norm Shay, Billy Stuart

Brankári: Hec Fowler, Howard Lockhart, Charles Stewart

Dresy

Boston sa v sezóne 1924-25 prezentoval dresmi s hnedo-žltou kombináciou.

Zaujímavý fakt: v tej dobe neboli dve sady dresov, ale len jedna

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Prvým zápasom organizácie sa stal exhibičný zápas proti tímu Saskatoon Sheiks z Western Canada Hockey League na Deň vďakyvzdania v roku 1924. V tomto zápase nastúpil Boston ako domáci tím vo svojej Boston Aréne. Domácich fanúšikov však ich tím nepotešil a podľahol súperovi v pomere 1:2. Pred začiatkom sezóny mali Bruins problémy so svojou halou, nakoľko sa objavili netesnosti v chladiacom systéme a boli tak nútení trénovať v Montreale. Tieto problémy však Boston vyriešil, a tak začali svoju prvú sezónu v NHL na vlastnom štadióne. Prvý zápas sa im podarilo zdolať tím Montreal Maroons 2:1, ich prvým strelcom v histórii sa stal Smokey Harris. Tento zápas sa taktiež stal prvým zápasom NHL na území Spojených štátov. Boston však v ďalších zápasoch trápila defenzíva, na čo reagovali viacerými podpismi. To im však nepomohlo, keďže čelili mnohým zraneniam a kvôli tomu ukončil tím pod vedením Arta Rossa sezónu len so šiestimi výhrami a s percentom víťazných zápasov len na úrovni 20. To je až doteraz desiatym najhorším v histórii celej ligy. V tabuľke skončili na poslednom šiestom mieste so ziskom dvanástich bodov. Najlepším hráčom v bodovaní sa v prvej sezóne “medveďov“ stal Jimmy Herbert, ktorý v 30 zápasoch nazbieral 22 bodov.

Autor: Ján Koštial

Foto: NHL.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *