AKO VZNIKLI: Colorado Avalanche

3
1

S prebiehajúcou offseason vám prinášame ôsmy diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Colorado Avalanche bolo pôvodne založené pod názvom Quebec Nordiques v roku 1972 ako jeden z tímov Svetovej hokejovej asociácie (WHA). Pomenovanie Nordiques (Severania) dostali kvôli tomu, že mesto Quebec, kde sídlili, bolo v tej dobe jeden z najsevernejších miest, kde sídlil profesionálny tím. Táto organizácia vstúpila do NHL v roku 1979 v dôsledku zlúčenia WHA a NHL.

V meste Quebec sa v tej dobre hovorilo po francúzsky a tým, že v meste bol nedostatok amerických médií sa hráči, ktorí nehovorili po francúzsky báli pôsobiť v takomto meste. To spôsobilo finančné problémy, a tak sa majiteľ Marcel Aubut rozhodol predať organizáciu do Denveru v Colorade. Ponuku prijal COMSAT Entertainment Group, ktorý vlastní aj basketbalový klub Denver Nuggets v svetoznámej NBA. Dohoda sa stala oficiálnou 1. júla 1995 a za 37 dní od oznámenia tohto kroku sa predalo vyše 12 000 permanentiek. COMSAT chceli klub premenovať na Rocky Mountain Extreme, no odozva od fanúšikov bola taká negatívna, že nakoniec zvolili názov Colorado Avalanche. Názov bol odhalený 10. augusta 1995.

Prvé podpisy

Prvou hviezdou Nordiques bol obranca Joseph Henri Tremblay, ktorý bol počas prvých štyroch sezón vyhlásený za All Star ligy. Sezóna 1978/79 bola poslednou vo WHA a taktiež poslednou sezónou pre Tremblaya. Cez leto 1979 daroval obličku svojej dcére a tým vyhlásil, že s hokejom končí.
Prvým podpisom na trénerskú lavičku bol legendárny Maurice Richard, no vydržal len dva zápasy a sám odstúpil z pozície hlavného trénera. Vyhlásil, že trénovanie nie je jeho silná stránka a nahradil ho Maurice Filion.

Zostava zo sezóny 1972/73

Brankári: Serge Aubry, Jacques Lemelin, Richard Brodeur

Obrancovia: Jacques Blain, Jean-Yves Cartier, Norm Descoteaux, Ken Desjardine, Alan Globensky, Francois Lacombe, Pierre Roy, Joseph Henri Tremblay

Útočníci: Michel Archambault, Yves Bergeron, Alain Caron, Guy Dufour, André Gaudette, Jean-Guy Gendron, Réjean Giroux, Frank Golembrosky, Bobby Guindon, Pierre Guite, Michel Harvey, Paul Larose, Rene Leclerc, Mike McNamara, Michel Parizeau, Jean Payette, Michel Rouleau, Brit Selby

Zdroj: icehockey.fandom.com
V bránke vidíme Sergea Aubryho, na ktorého útočí prvá formácia New England Whalers (Carolina Hurricanes)

Dresy

Quebec Nordiques sa v sezóne 1972/73 prezentoval farebnou kombináciou červená, modrá, biela.

Zdroj: whauniforms.com

Prvá sezóna

Quebec Nordiques sa v prvej sezóne zastavili pred bránami play-off. Vo východnej divízií skončili na piatom, nepostupovom mieste s trojbodovou stratou na Ottawu Nationals. Prvý zápas odohrali 11. októbra na ľade Clevelandu Crusaders, na ktorom prehrali 0:2. O dva dni neskôr, 13. októbra sa predstavili po prvýkrát na domácom ľade pred vypredaným štadiónom a pripísali si výhru nad Albertou Oilers (dnešný Edmonton), ktorú zdolali vysoko 6:0. Sezónu ukončili s bilanciou 33 výhier 40 prehier a 5 prehier po predĺžení so ziskom 71 bodov.
Najlepším hráčom tímu sa stal J. C. Tremblay so svojimi 89 bodmi, taktiež viedol v počte asistencií (75). Pierre Roy viedol so svojimi 169 trestnými minútami, čo bolo najviac v celej sezóne. V bránke sa najčastejšie objavoval Serge Aubry, ktorý naskočil do 31 stretnutí a vychytal 25 víťazstiev a pripísal si 3,60 gólov na zápas.

Zaujímavé štatistiky

V tíme Quebec Nordiques sa v minulosti objavovali bratia Šťastní (Peter, Anton, Marián). Podľa štatistík hráčov existencie tohto klubu sa na prvom mieste objavil práve Peter Šťastný. Za klub odohral 737 zápasov so ziskom neuveriteľných 1048 bodov. Na piatom mieste sa umiestnil Anton so ziskom 636 bodov v 650 zápasoch. Na pätnástom mieste sa umiestnil Marián, ktorý v 252 stretnutiach získal 241 bodov.

Zdroj: B. Bennett/Getty Images

Autor: Petra Franeková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *