Atribúty, ktoré tvoria výborného brankára

Hokej je síce tímový šport, no jeho výsledky ovplyvňujú nielen individuálne výkony lídrov, ale aj zohranosť a spolupráca celého mužstva. V každom športe sa však nájdu výnimky, a v hokejovom svete sú touto výnimkou gólmani.

https://www.britannica.com/biography/Jim-Craig

Brankári sú neodmysliteľnou súčasťou hokeja už od jeho počiatkov v 19. storočí. Títo odvážni muži mali jedinú úlohu: zastaviť akúkoľvek strelu, ktorá mieri na bránu. Je ťažké si predstaviť, že tak robili bez akejkoľvek dostatočnej ochrany. Brankársky výstroj sa v jeho začiatkoch skladal okrem iného aj z hokejovej prilby, chráničov nôh a hokejky. Pri čom brankárske štíty a masky sa začali používať až v 20. storočí. Aj keď sa moderný výstroj v mnohom od jeho začiatku zmenil, úloha brankára stále ostala rovnaká. Maskovaný muž v bráne zostáva sám so svojimi myšlienkami a rozhodnutiami, ktoré môžu v priebehu pár minút kompletne zmeniť priebeh zápasu. Nastáva teda otázka. Aká vlastnosť robí špičkového brankára? A ktorí z brankárov tieto schopnosti najviac zdokonalili?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Chladná hlava – Andrej Vasilevskij

Brankári sa počas zápasov dostávajú do nepríjemných situácií, či už počas veľkého tlaku v oslabení, alebo v nečakaných prečísleniach. V takýchto prípadoch je potrebné, aby gólman nespanikáril. Svoje by o tom vedel povedať brankár Tampy Bay Lightning Andrej Vasilevskij. Dvojnásobnému držiteľovi Stanleyho pohára prisudzujú kritici chladnokrvnosť. Už v roku 2021 sa o ňom vyjadril tréner bleskov takto: „Úžasne si verí a momentálne je na víťaznej vlne. A najviac sa zlepšil v tom, ako dokáže sám seba upokojiť počas zápasu. Je skvelé vidieť jeho herný aj osobnostný rast,“ pochválil Vasilevského tréner Jon Cooper. Andrejove štatistiky túto chladnokrvnosť len potvrdzujú. Túto sezónu odchytala brankárska jednotka bleskov 51 zápasov v ktorých nazbierala 90% úspešnosť zákrokov. V rebríčku 10 najlepších brankárov tohto roka patrí Vasilevskému 9. miesto.

Výnimočné reflexy a koordinácia – Carey Price

Od mladého veku sa brankári po celom svete učia základy, ktoré im napomáhajú na ceste stať sa majstrom svojho remesla. Jedným z najužitočnejších z nich je vykrývanie uhlov. Rýchle presuny v kombinácii s dobrým postavením, to vo veľa prípadoch zabráni súperovi rozvlniť sieť. Brankár Montrealu Canadiens a držiteľ  Vezina Trophy Carey Price dokázal, že táto schopnosť sa dá ovládnuť takmer bezchybne. Taktiež zdokonaľoval svoje brankárske umenie v štýle Butterfly, čo je štýl chytania v rozkľaku. Tento medailami ovešaný muž však nikdy neopustil Habs. S Montrealom Canadiens má stále platnú zmluvu, Kanaďana však trápi zranené koleno. Operovali ho po tom, čo doviedol Habs do finále Stanley Cupu v roku 2021. Jeho návrat je stále otázny, aj keď sám otvorene priznal, že je viac nereálny. Carey Price bol v Montreale brankárskou oporou celých 15 sezón. Za svoju bohatú kariéru sa v bráne ocitol 712-krát, 49-krát obhájil čisté konto s vyše 91% úspešnosťou.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Čítanie hry – Dominik Hašek

Schopnosť predpovedať a čítať úmysly protivníka je nesmierne náročná schopnosť, ktorú je veľmi ťažké naučiť sa a ešte ťažšie využiť. Využívajú ju najlepší hráči a brankári, dokonca aj tréneri. Je však jeden brankár, ktorý mal túto schopnosť jedinečne rozvinutú a tým je Dominik Hašek. V roku 1983 ho draftovali do tímu Chicago Blackhawks. Svoj prvý zápas odohral však až o sedem rokov neskôr. Vynikal svojim jedinečným štýlom chytania. Vo chvíli, kedy bola brána takmer celá odkrytá, dokázal Hašek vytiahnuť zákrok lapačkou. Jeho brankársky tréner v Buffalu okomentoval Dominikov prvý tréning takto: nikdy som nič také nezažil. Videl hokej akoby v spomalenom zábere, ako nikto iný. Nesnažil som sa jeho štýl zmeniť. Nemôžte niekoho odnaučiť robiť niečo v čom je síce zvláštny, ale je v tom najlepší,“ okomentoval Haškov brankársky štýl Mitch Korn. Dvojnásobný víťaz Stanley Cupu s Detroitom chytal tak výborne, až sa zdávalo, že dokáže predvídať kroky súpera skôr, než ich urobil. Aj pre to je právom označovaný za jedného z najlepších gólmanov všetkých čias. Za svoju kariéru v NHL odchytal 735 zápasov, pripísal si 81 čistých kont a nazbieral 92,2% úspešnosť zákrokov.

https://www.flashscore.sk/spravy/hokej-nhl-zranenie-vasilevskeho-stratou-pre-tampu-crta-sa-sanca-pre-halaka/bZN4y1Kq/

Skutočnými hviezdami sa nestávajú tí, ktorí dosahujú len krátkodobé úspechy, ale tí, ktorí sa napriek prekážkam a neúspechom nevzdávajú a neustále sa snažia zlepšovať. Práve oni, s neochvejnou oddanosťou a vytrvalosťou, posúvajú hranice brankárskeho umenia a inšpirujú budúce generácie.

Zdroj titulného obrázku: nhl.com

autor: Robert Zachar