Chris Simon: Od Stanleyho pohára k samovražde – Boj s démonmi bitkára

V krátkom slede za sebou otriasli hokejovým svetom dve tragické správy. Len deň po smrti Konstantina Koľcova, bieloruského hráča, ktorý si siahol na život, prišla správa o úmrtí Chrisa Simona. Robustný útočník, jeden z najlepších bitkárov v histórii NHL, zomrel vo veku 52 rokov.

Rodina Simona pre ESPN potvrdila, že spáchal samovraždu. Bývalý hokejista trpel chronickou traumatickou encefalopatiou (CTE), ochorením postihujúcim mnohých exhokejistov, boxerov či hráčov amerického futbalu. CTE je spôsobená opakovaným poranením hlavy a jej symptómy zahŕňajú problémy so správaním, náladou či pamäťou. Ochorenie sa časom zhoršuje, sprevádzajú ho depresie a môže vyústiť až do demencie.

Po štyroch sezónach v OHL v tímoch Ottawa 67’s a Sault Ste. Marie Greyhounds bol Simon v roku 1990 draftovaný Philadelphiou Flyers z celkového 25. miesta. Flyers potom vymenili Simona do Nordiques v rámci výmeny za prvého hráča draftu Erica Lindrosa.

Keď sa Nordiques presťahovali do Colorada, Simon zaznamenal 34 bodov v 64 zápasoch a odohral 12 zápasov play-off, čím pomohol klubu získať prvý Stanleyho pohár.

Tento 191 centimetrov vysoký útočník z Wawa v Ontáriu sa dostal do finále pohára aj s Capitals v roku 1998 a s Flames v roku 2004. Simon zohral významnú úlohu v snahe Flames o zisk pohára, keď v 16 zápasoch strelil päť gólov a zaznamenal sedem bodov vrátane jedného víťazného gólu a piatich presilovkových bodov.

Former NHLer Chris Simon dead at 52
Foto: Jeff McIntosh/CP

Počas svojej kariéry bol Simon osemkrát suspendovaný NHL, vrátane 25-zápasového dištancu v sezóne 2006/2007 za to, že sa hokejkou ohnal po útočníkovi New York Rangers Ryanovi Hollwegovi, a 30-zápasového dištancu za to, že v nasledujúcej sezóne dupol na nohu útočníka Pittsburghu Penguins Jarkka Ruutua.

Simon nastúpil do 782 zápasov v NHL za Quebec Nordiques, Colorado Avalanche, Washington Capitals, Chicago Blackhawks, New York Rangers, Calgary Flames, New York Islanders a Minnesota Wild. Celkovo nazbieral 144 gólov, 161 asistencií, 305 bodov a 1 824 trestných minút. V deviatich sezónach zaznamenal viac ako 100 trestných minút, z toho 250 v sezóne 1995/1996 a 225 v sezóne 2003/2004. Po poslednom pôsobení v NHL v tíme Wild v sezóne 2007/2008 odohral Simon päť sezón v KHL do ročníka 2012/2013.

Autor: Adrián Glett

Foto: Lou Capozzola-USA TODAY Sports

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *