Najväčšia udalosť pre mladých hokejistov, draft do NHL, sa blíži a už o pár dní sa dozvieme, kam budú smerovať najväčšie talenty svetového hokeja. Tradícia NHL draftu sa začala v roku 1963, keď si prvého hráča do svojej organizácie vybrali Montreal Canadiens. Tímy NHL si viackrát vybrali hráčov z netradičných krajín.
Do kategórie netradičných hokejových krajín na drafte patria krajiny, ktoré nie sú pravidelnými účastníkmi majstrovstiev sveta najvyššej divízie.
AUSTRÁLIA: Svoju odvahu na drafte v roku 1994 ukázal Detroit Red Wings, keď si vo ôsmom kole vybrali do svojho tímu historicky prvého hráča z Austrálie. Týmto šťastlivcom sa stal vtedy len osemnásťročný brankár tímu Kimberley Dynamiters, Jason Elliott. Pre fanúšikov Detroitu bol výber tohto austrálskeho brankára veľkým prekvapením, keďže v sezóne pred draftom si v bránkovisku austrálskej reprezentácie držal úspešnosť zákrokov len 75,9%. Aj napriek tomu bol draftovaný o 21 miest vyššie ako veľké meno z českého bránkoviska, Tomáš Vokoun. Elliott však šťastie vo svojej kariére nemal. Do zápasu v NHL sa mu nikdy nepodarilo nastúpiť a svoju kariéru ukončil vo veku 31 rokov v nemeckom druholigovom tíme Bietigheim Steelers. Austrália však svojho hráča NHL našla, keď bol v roku 2014 v treťom kole draftovaný Nathan Walker. Walkerovi sa už podarilo v NHL odohrať 161 zápasov a aj v sezóne 2024/2025 bude pokračovať v drese tímu zo St. Louis.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});BELGICKO: Na drafte sa objavilo aj Belgicko. Zástupcom Belgicka na drafte bol v roku 2016 Wouter Peeters. 83. miesto, na ktorom sa objavil Wouter Peeters patrilo Chicagu Blackhawks. Na drafte s brankárskymi hviezdami ako Carter Hart alebo Filip Gustavsson sa Peeters umiestnil na siedmej pozícii spomedzi brankárov. Indiáni z Chicaga ho dokonca uprednostnili pred Connorom Ingramom. Podobne ako Elliott, ani Peeters sa však vo svojej kariére nepozrel do jediného zápasu v najlepšej lige sveta. Po úspešnom drafte smeroval do fínskej juniorskej súťaže, kde sa mu darilo a dve sezóny si zahral aj v zámorskej USHL. Tam jeho výkony prudko klesali, až si ho v sezóne 2019/2020 privlastnili Flames z Guildfordu, tímu britskej najvyššej súťaže. Z jedného z najlepších draftových prospektov v bránkovisku sa však stal len podpriemerný brankár, keďže posledné dve sezóny odchytal v BeNeLige, v ktorej súťažia tímy z Belgicka a Holandska.
ČÍNA: Prvým z celkovo siedmich čínskych reprezentantov, ktorí prešli draftom je útočník Brandon Yip. Rodák z Kanady bol v roku 2004 vytiahnutý z 239. miesta Coloradom Avalanche. Štyri sezóny po drafte však absolvoval na univerzite v Bostone, za ktorú hrá napríklad tohtoročná draftová jednotka Macklin Celebrini. Po vynikajúcich výkonoch sa presunul do NHL, kde celkovo odohral 190 zápasov a nazbieral 62 kanadských bodov (32+30). Po angažmáne v zámorí sa presunul do Európy, keď sa usídlil v nemeckej lige, konkrétne v tíme z mesta Mannheim. V Nemecku sa mu však vôbec nedarilo. Po dvoch nevydarených sezónach smeroval do Číny a do jediného čínskeho tímu v KHL, Kunlun Red Star. Od sezóny 2017/2018 pôsobí práve v Číne. V sezóne 2020/2021 to ešte poslednýkrát vyskúšal v Európe, vo fínskom Jukurite sa však nepresadil. Od sezóny 2021/2022 je súčasťou čínskej reprezentácie, keďže získal čínske občianstvo. Čína je totiž známa tým, že do svojho národného tímu láka najmä kanadských hokejistov. Výsledkom danej situácie je aj fakt, že zo siedmich draftovaných Číňanov sa len jeden jediný narodil v Číne. Týmto hráčom je Andong Song, ktorý však v NHL neodohral ani jeden zápas.
CHORVÁTSKO: Ďalším z Kanaďanov, ktorí zmenili svoju národnosť je aj Shaone Morrisonn. Rodák z Vancouveru bol na drafte v roku 2001 vybratý Bostonom už z 19. miesta. V roku 2001 boli za ním v poradí aj mená ako Tomáš Plekanec, Patrick Sharp, Jussi Jokinen alebo Derek Roy. Takmer dvojmetrový obranca odohral vo svojej kariére 507 zápasov v NHL, v ktorých nazbieral až 473 trestných minút. Ako veľké meno sa presunul do KHL, keď odohral jednu sezónu v Moskve. Tri sezóny odohral aj v chorvátskom tíme Medveščak Záhreb, ktorý taktiež pôsobil v ruskej KHL. Po dvoch sezónach vo Vladivostoku už v pokročilom veku pokračoval vo svojej kariére v Japonsku. S exotickým hokejom pokračoval aj vo Walese a kariéru ukončil jedným zápasom v tíme zo Spojených Arabských Emirátov. Hrvatska, ako nazývajú Chorvátsko na pobreží Jadranského mora, naturalizovala aj druhého hráča, ktorý prešiel draftom do NHL. Týmto hráčom je ďalší kanadský rodák Mark Katic, ktorý celkovo v NHL odohral 11 zápasov.
VEĽKÁ BRITÁNIA: Najkvalitnejšou reprezentáciou z tohto zoznamu je určite Veľká Británia. Britom sa nepodarilo zachrániť v najvyššej divízii. Každému fanúšikovi hokeja napadne pri Veľkej Británii meno Liam Kirk. Číslo 189 na drafte v roku 2018 však bol draftovaný až ako štvrtý a posledný Brit. Prvým hráčom, ktorý prešiel draftom, bol rodák zo škótskeho Edinburghu, Tony Hand. Práve v roku 1986 boli do NHL draftované aj veľké mená ako Vincent Damphousse a Brian Leetch. Po drafte však Hand neodohral ani jeden zápas v kariére v NHL. Veľká Británia totiž stále čaká na svoj prvý štart v NHL. Hand ani po drafte nezmenil svoje pôsobisko, keď celú svoju kariéru pôsobil v škótskej a anglickej lige. Veľká Británia má celkovo štyroch draftovaných hráčov, najznámejší sú však rodáci z Anglicka. Okrem Liama Kirka si fanúšikovia zo svetového šampionátu určite pamätajú aj Bretta Perliniho, ktorý bol taktiež na tohtoročnom šampionáte nebezpečný.
Autor článku: Michal Bruňo
Zdroj titulnej fotografie: Mikko Taipale