Kauza Fedotov opäť nabrala na obrátkach! „Netreba sa hádať,“ znie z KHL.

Niekoľko dní dozadu sa v hokejovom svete opäť otvorila kauza okolo ruského brankára Ivana Fedotova. Ten dostal dištanc do konca tohto roku kvôli podpisu zmluvy s armádnym klubom CSKA Moskva. Urobil tak aj napriek tomu, že má stále platnú zmluvu s klubom Philadelphia Flyers, ktorý ho draftoval v roku 2015.

Prvýkrát sa Fedotov dostal do širšieho povedomia minulý rok, kedy mu Ruská federácia neumožnila odchod do predsezónneho kempu jeho NHL tímu. Bol obvinený z výhýbania sa vojenskej službe na základe čoho ho zatkla polícia. Po súdnom jednaní sa ruský brankár sťahoval, namiesto do NHL, na vojenskú základňu, kde absolvoval vojenský výcvik.

Ten úspešne zvládol a rozhodol sa pokračovať v hokejovej kariére, v ktorej si za nové pôsobisko zvolil práve moskovský armádny klub. Po tomto podpise dostal Fedotov od IIHF správu, v ktorej mu bolo oznámené, aby do dvoch týždňov odcestoval do Philadelphie a pripojil sa k tímu alebo aby s „letcami“ rozviazal kontrakt. Napokon neurobil ani jedno, a tak dostal zákaz činnosti od štartu sezóny do konca roku. Potrestaný bol aj klub, ten dostal zákaz medzinárodných prestupov do konca sezóny, respektíve do augusta 2024.

Napriek zákazu Ivan Fedotov figuroval na súpiske Moskvy hneď v prvom zápase sezóny. Jeho klub vtedy podľahol Kazani 2:5.

„Účasť Ivana Fedotova v zápase 1. septembra za CSKA je porušením rozhodnutia IIHF, ktorá posunie prípad disciplinárnej komisii. Ďalej, keďže CSKA a Ruská federácia ľadového hokeja umožnili Ivanovi Fedotovovi hrať bez platného prestupu, IIHF uloží Ruskej hokejovej federácii pokutu 5 000 švajčiarskych frankov za to, že hráčovi umožní hrať bez prestupu.“

Oficiálne stanovisko IIHF, zdroj: IIHF
Zdroj: sport.ch

V konečnom dôsledku ide zatiaľ len o napomenutie, keďže klub žiadny trest nedostal. To sa však môže ľahko zmeniť. IIHF si je vedomá svojich práv, a preto chystá ďalšie sankcie, ktoré môže uplatniť na Fedotovovi, jeho klube, a aj na Ruskej federácii.

V prípade, že by Fedotov a jeho klub opäť porušili zákaz, je v právomociach Medzinárodnej hokejovej federácie aby rozšírila zákaz medzinárodných prestupov aj na ostatné tímy KHL, čím by ruský hokej odizolovala.

Kontinentálna hokejová liga taktiež zmenila týždeň pred začiatkom pravidlá, ktoré po novom umožňujú v KHL nastúpiť aj hráčom s pozastavenou činnosťou. To v skratke znamená, že ak má hráč dištanc, liga ho vie zrušiť. Toto pravidlo je však v rozpore s pravidlami IIHF.

Napriek rozporom v pravidlách šéf KHL verí, že nasadzovaním Fedotova neporušuje liga žiadne pravidlá.

„Netreba sa hádať. Žijeme podľa zákonov Ruskej federácie, musíme ich dodržiavať, nie porušovať. Nesúhlasíme s rozhodnutím IIHF, neporušujeme pravidlá federácie a sme pripravení pokračovať v doterajšej prestupovej politike. Veríme, že toto rozhodnutie nepovedie k zlým vzťahom.“

Šéf KHL Alexej Morozov, zdroj: Match TV

Autor: Ján Koštial

Foto: AP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *