Matthew Tkachuk: bojovník do poslednej chvíle.

Playoff NHL skončilo len pred pár dňami výhrou Vegas Golden Knights, ktorí zdolali vo finálovej sérii Floridu Panthers 4:1 na zápasy. Jednou z popredných postáv nie len finále, ale aj celého playoff, bol bezpochyby americký útočník Matthew Tkachuk.

25-ročný Tkachuk je synom bývalého skvelého útočníka NHL Keitha Tkachuka, a preto nie je pochýb o jeho hokejovom umení. Do NHL sa dostal v roku 2016 ako celkový šiesty výber na vtedajšom drafte. Vybralo si ho Calgary Flames, v drese ktorého strávil 6 sezón.

Už v premiérovej sezóne bolo jasné, že Tkachuk neprišiel do NHL zahrievať lavičku. Podarilo sa mu nazbierať 48 bodov za 76 zápasov, čo je na nováčika úctyhodný počin. Počas ďalších rokov sa jeho body pohybovali v klesavej forme. To však zmenila sezóna 2021-2022, kedy Tkachuk pokoril métu 100 bodov, a v 82 zápasoch v základnej časti si ich pripísal až 104. V playoff pridal v dvanástich zápasoch desať bodov, a to presvedčilo funkcionárov Floridy aby sa pokúsili ho získať k sebe. Za Matthewa Tkachuka obetovali útočníka Jonathana Huberdeaua a obrancu MacKenzieho Weegara.

Táto obeta sa koniec-koncov organizácii Panthers vydarila na jednotku. Tkachuk sa takmer ihneď stal jedným z ofenzívnych pilierov Floridy. Aj napriek jeho tvrdému štýlu hry, ktorý je bezpochyby hodný hráča tretej alebo štvrtej formácie s defenzívnymi úlohami, využil aj svoju pripravenosť útoku a vyťažil z predchádzajúcej základnej časti totálne maximum. V 79 zápasoch vstrelil 40 gólov, na ďalších 69 prihral, a teda získal 109 bodov. Spoločne so svojím bratom Bradym sa zúčastnil aj zápasu hviezd NHL.

Zdroj: Steve Babineau/NHL via Getty Images

Do playoff vchádzali hokejisti “panterov“ ako jasný outsider. V prvom kole proti nim stál rozbehnutý Boston, ktorý počas základnej časti prekonal niekoľko rekordov, vrátane najviac výhier v základnej časti v histórii celej ligy. Séria sa pre Floridu nevyvíjala vôbec dobre, veď po štvrtom zápase bol stav série 3:1 v prospech “medveďov“. Piateho zápasu v TD Garden sa Florida nezľakla a dotiahla ho do predĺženia. Tam sa ukázal ako rozhodujúci hráč práve Matthew Tkachuk, ktorý rozhodol v 7. minúte. V šiestom zápase sa blysol ďalšími dvomi gólmi, a tak putovala séria späť do Bostonu. Tam sa opäť predlžovalo a v predĺžení rozhodol Carter Verheaghe na ktorého góle sa podieľal aj Tkachuk.

V druhom kole Florida narazila na Toronto Maple Leafs. Hneď v prvom zápase Tkachuk získal 3 asistencie a výrazne tak prispel k víťazstvu 4:2. Bodovo sa presadil ešte v druhom zápase, kde si pripísal asistenciu. Florida porazila v sérii Toronto v pomere 4:1.

V konferenčnom finále Flordu čakali “hurikáni“ z Caroliny. Hneď prvý zápas putoval do predĺženia, kde opäť úradoval Matthey Tkachuk a vstrelil víťazný gól. V druhom zápase sa opakoval presne ten istý scenár a v predĺžení bol opäť hrdinom Mathhew Tkachuk. Do tretice bol hrdinom Floridy v štvrtom zápase série. Tam rozhodol o postupe do finále už keď si všetci mysleli, že je koniec. Päť sekúnd pred koncom v presilovej hre zúžitkoval aktivitu svojho tímu a vstrelil tak ďalší rozhodujúci gól pre svoj tím.

Vo finále to s Floridou nevyzeralo vôbec ružovo. Vegas ich v prvých dvoch zápasoch doslova rozstrieľalo a séria sa sťahovala na Floridu. Tam poslal Tkachuk zápas do predĺženia 2 minúty a 13 sekúnd do konca riadnej hracej doby. Vďaka tomu Florida v predĺžení skórovala a stále tak živila nádeje na výhru Stanleyho pohára. S Tkachukom to v tomto zápase však nevyzeralo vôbec dobre. Po hite Kolesara bol na niekoľko minút mimo hry z dôvodu podozrenia na otras mozgu, ktorý sa našťastie nepotvrdil. V štvrtom zápase to pochopiteľne vrelo až do konca, kedy niekoľko hráčov, vrátane Tkachuka, dostalo vyššie tresty. Vegas však napokon vyhralo 3:2.

„Nedokázal sa ani obliecť na zápas. Spoluhráči mu pomohli, ale na druhý deň, keď prišiel, mal veľké bolesti. Nebola možnosť, že nám pomôže v piatom stretnutí. Chceli sme ho nechať oddychovať, aby mal šancu nastúpiť na prípadný siedmy duel.“

Tréner Floridy Paul Maurice po štvrtom zápase o Matthewovi Tkachukovi

V poslednom zápase líder “panterov“ chýbal ako soľ. Herný prejav jeho spoluhráčov nebol vôbec dobrý, čo sa pretavilo aj do výsledku zápasu. Vegas deklasovalo Floridu na domácom ľade 9:3 a odnieslo si tak Stanleyho pohár. Najužitočnejším hráčom playoff sa stal Jonathan Marchessault. V prípade, že by víťazom finále bol tím z východného pobrežia, putovala by Conn Smythe Trophy bezpochyby do rúk amerického útočníka.

Každý hokejový fanúšik sa však s určitosťou zhodne na tom, že Tkachuk priniesol na ľad počas celého playoff tvrdú, ale za to čistú hru. Bol pre svoj tímom kľúčovou postavou číslo jedna, čo odzrkadľuje aj počet dôležitých alebo rozhodujúcich gólov. Aj napriek zraneniam vynechal v playoff len posledný zápas, a to kvôli zlomenine hrudnej kosti.

Autor: Ján Koštial