Nezastavilo ho ani zranenie. Connor Bedard je najväčším adeptom na zisk Calder trophy!

Súboj o trofej najlepšieho nováčika sezóny v NHL vrcholí. Na jeho čele sa, aj napriek zraneniu, nachádza jednotka draftu z roku 2023 Connor Bedard.

Do tímu si ho na drafte vybrala organizácia Chicaga Blackhawks. „Čierni jastrabi“ s ním následne podpísali nováčikovský kontrakt na tri roky a očakávalo sa, že by jeho miesto mohlo byť rovno v prvej formácii. Nakoniec sa tak, aj vzhľadom na nízku kvalitu hráčov v Chicagu, stalo. Počas úvodného zápasu stál na úvodnom buly proti svojmu idolu Sidneymu Crosbymu.

Ihneď v jeho prvom predstavení sa mu podarilo bodovať, v druhom zápase proti Bostonu Bruins dokonca skórovať. Bolo nadmieru jasné, že liga mu, aj napriek mladému veku, sadla a jeho miesto je právoplatne v NHL. 

V nastolenom trende pokračoval až do 5.1. 2024, kedy utrpel zranenie v podobe zlomenej čeľuste. Dovtedy sa mu podarilo odohrať 39 zápasov a získať 36 bodov. To znamená, že jeho priemerný bodový zisk na zápas bol necelý jeden bod.

Po zápase Chicaga s Washingtonom a Bedardovom zranení celá hokejová komunita rozoberala tvrdý zákrok obrancu Washingtonu Brendana Smitha, kvôli ktorému Bedard nenastúpil počas ďalšieho mesiaca ani na jeden zápas.

Jeho zranenie napokon ohrozilo aj jeho účasť na NHL All-Star game, ktoré sa tento rok konalo v Toronte. Turnaj medzi štyrmi výbermi najväčších hviezd síce neodohral, do súťaží zručností sa zapojil, a stal sa tak najmladším účastníkom tohto podujatia v histórii ligy. 

„Jeho predpokladný návrat je o 6 až 8 týždňov. Vzhľadom na jeho túžbu vrátiť sa to bude trvať, podľa môjho názoru, menej.“

Luke Richardson, tréner Chicaga Blackhawks

Následne mal Bedard absolvovať ešte niekoľko týždňov rekonvalescencie. „Jeho predpokladaný návrat je o 6 až 8 týždňov. Vzhľadom na jeho túžbu vrátiť sa to bude trvať, podľa môjho názoru, menej. Momentálne už trénuje s chlapcami, absolvuje všetko okrem kontaktných situácií,“ vyjadril sa vtedy tréner Chicaga Luke Richardson, pričom dodal, že bolo na Bedardovej tvári konečne vidieť radosť a úsmev.

Vrátil sa po približne štyridsiatich dňoch od nebezpečného zákroku s tým, že na tvári musel mať plný ochranný štít tváre. Svoje chcenie nastúpiť pretavil v prvých troch stretnutiach po zranení do šiestich získaných bodov.

Odvtedy odohral ďalších desať zápasov v ktorých nazbieral dvanásť bodov, čo ho s určitosťou radí na pozíciu favorita na zisk Calderovej trofeje.

Calder trophy – Calderova trofej je trofej, ktorá sa udeľuje na konci každej sezóny najlepšiemu nováčikovi sezóny

V momentálnej konkurencii sa okrem Connora Bedarda nachádzajú útočníci Adam Fantilli a Logan Cooley, a taktiež obranca Brock Faber.

Meno hráčaPozíciaKlubZápasyGólyAsistencie
Connor BedardCenterChicago Blackhawks522031
Adam FantilliCenterColumbus Blue Jackets491215
Logan CooleyCenterArizona Coyotes671219
Brock FaberObrancaMinnesota Wild67632

Na základe porovnania týchto tabuliek je v počte získaných bodov na tom najlepšie práve spomínaný Bedard aj napriek tomu, že jeho počet odohratých zápasov je z tejto štvorice druhý najmenší. Možnou hrozbou by pre neho mohol byť v počte bodov len obranca Minnesoty Brock Faber. Ten je však o dva roky starší a odohral o pätnásť zápasov viac, ako draftová jednotka z roku 2023.

Autor: Ján Koštial

Zdroj titulnej fotky: TASR/AP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *