Slovenský reprezentant, ktorý nikdy nežil na Slovensku! Slováci na drafte 2023 #6

Alex Čiernik sa narodil v nemeckom Wolfsburgu a hokejovo vyrastal vo Švédsku, no cíti sa ako Slovák a nevie si predstaviť, že by reprezentoval inú krajinu. Patrí k najlepším Slovákom na tohtoročnom drafte, ale pred rokom bol v rebríčkoch vyššie. V tomto článku si priblížme ako sa vyvíjala jeho kariéra, a tiež čo spôsobilo jeho úpadok v poslednej sezóne.

Alex je synom bývalého slovenského reprezentanta Ivana Čiernika, ktorý hrával aj v najlepšej lige sveta, konkrétne v NHL odohral 89 zápasov. Alex sa narodil, keď sa jeho otec vrátil zo zámoria a pôsobil v tíme Grizzly Adams Wolfsburg. S hokejom teda začal v Nemecku, avšak úroveň tamojších líg časom začala byť pre Alexa prinízka. Presunul sa teda do Švédska.

Vo Švédsku najprv pôsobil v mládežníckych tímoch klubu Flemingsbergs IK. Tento klub však nepôsobil v elitných juniorských kategóriach a tak Alex začal vyčievať čoraz viac aj tam. Počas pôsobenia v tomto klube si tiež odbil debut v slovenskom drese, na jar v roku 2019 nastúpil v drese reprezentácie do 15 rokov.

Alex v drese Södertälje SK (zdroj: hokejovysvet.sk)

Na sezónu 2020/21 sa presunul do kvalitnejšieho klubu Södertälje SK. Začal v doraste ale už po 3 zápasoch sa presunul do najvyššej juniorskej súťaže. Veľmi si tam však nezahral. Sezónu mu prekazil covid a mládežnícke súťaže skončili už na jeseň. Avšak 30. decembra debutoval v druhej najvyššej švédskej súťaži, 2 mesiace po jeho 16. narodeninách. Potom už do konca ročníka v klube len trénoval.

„Bola to zvláštna sezóna, keďže som v nej pre koronu veľa neodohral. Nazbieral som však veľa skúseností, vrátane zápasu s áčkom. Odnesiem si ich do ďalšej sezóny. Dúfam, že bude lepšia ako posledná.“

zhodnotil sezónu Alex Čiernik pre sport.sk

Prelomový turnaj zažil v lete 2021, keď si zahral na Hlinka Gretzky Cupe. Hral v 3. formácií s Daliborom Dvorským a Ondrejom Molnárom a na ich hru bolo radosť pozerať. Za 5 zápasov získal 7 bodov za gól a 6 asistencií. V zápase, kde Slováci „zdemolovali“ Nemcov 12:2 si Alex pripísal gól a 4 asistencie. Na konci sa radoval z historického striebra, kedže nám finále proti Rusom bohužial nevyšlo.

Hlinka Gretzky Cup bol pre Alexa výborný štart do novej sezóny. Sezónu začal v juniorke a do dorastu sa už nepozrel. Vo švédskej J20 Nationell odohral 43 zápasov so ziskom 47 kanadských bodov, v playoff ďalšie 3 zápasy, kde sa mu podarilo streliť len jeden gól. Stal sa 4. najproduktívnejším hráčom pod 18 rokov, nad ním boli hráči Liam Öhgren, Alexander Suzdalev a Filip Bystedt, všetci draftovaní v roku 2022, dvaja z nich dokonca v prvom kole. Pridal aj 11 zápasov v druhej najvyššej seniórskej súťaži, bohužial bez bodoveho zisku.

Pri pohľade na čísla by sa dala hodnotiť jeho sezóna veľmi pozitívne, no Alex s ňou na počudovanie veľmi spokojný nebol.

„Chcel som z tejto sezóny vyťažiť trochu viac. V tíme do 20 rokov sa mi bodovo darilo najmä v prvej polovici ročníka, potom prišiel mierny útlm. Taktiež som veril, že dostanem viac šancí v prvom tíme,“

povedal Alex Čiernik v rozhovore pre tvnoviny.sk
Alex v zápase proti Nórsku na MS do 18 rokov I. divízie (zdroj: TASR)

Na záver sezóny ho čakala ešte jedna misia. V drese slovenskej repre do 18 rokov potreboval vybojovať postup späť medzi elitu na majstrovstvách sveta do 18 rokov I. divízie. Svoju úlohu v tíme splnil na 110%. Slováci neprehrali ani jeden zápas, vybojovali postup a Alex sa s 12 kanadskými bodmi stal najproduktívnejším Slovákom na turnaji.

S výkonmi však nebol úplne spokojný, kedže zápasy proti slabším súperom často rozhodovali až v záveroch a neboli tak dominantní ako si predstavovali. Po nespokojnosti z výkonov na turnaji a aj v klube bol cieľ na ďalšiu sezónu, jeho poslednú sezónu pred draftom, jasný, vybojovať si väčší priestor v prvom tíme.

Aj napriek svojej nespokojnosti vstupoval Alex do svojho draftového ročníka ako prospekt na prvé kolo draftu.

„Alex nie je iba kandidátom pre prvé kolo, ale celkom reálne aj adeptom pre top 10. Predstavuje kľúčový prvok pri ofenzívnej hre tímu so schopnosťou skórovať z ktoréhokoľvek miesta. Taktiež je veľmi dobrý v prihrávke do priestoru na spoluhráča. V dueloch za mužov Södertälje preukazoval záblesky šikovnosti, takže sa neviem dočkať, čo predvedie v budúcom ročníku.“

zhodnotil Alexove výkony v sezóne 2021/22 expert Tony Ferrari

Sezónu 2022/23 začal v juniorke, kde od prvých zápasov absolútne dominoval. Hneď v druhom zápase vystrieľal hetrik a celkovo v prvých 6 zápasoch získal až 9 bodov. Do prvého tímu sa mu však spočiatku nedarilo dostať, keďže v tíme bola veľká konkurencia, a keď už začal dostávať priestor aj v A-čku, pribrzdili ho zranenia.

Príležitosť na to, aby sa opäť dostal do formy prišla v novembri, keď bol povolaný na Turnaj štyroch krajín, ktorý sa konal vo Švajčiarsku.

„Bol som dlho zranený, a tak sa chcem dostať späť do formy. Bude to náročné, lebo chalani v tíme, aj v našom útoku sú rozbehnutí. Som však rád, že si môžem niekoľko dní dobre potrénovať a potom odohrať tri kvalitné zápasy. Určite mi to len pomôže pri návrate do súťaže vo Švédsku,“

povedal pred turnajom Alex Čiernik pre ŠPORT.SK

Slováci si na turnaji zahrali proti Švajčiarom, Nemcom a Nórom a Alex sa opäť dostal do útoku k Dvorskému a Molnárovi. Turnaj mu vyšiel a následnú formu a sebavedomie si preniesol aj do klubu.

Približne mesiac po tomto turnaji sa začala príprava pred majstrovstvami sveta do 20 rokov, kde samozrejme Alex nechýbal a získal miestenku aj na šampionát.

Alex Čiernik v zápase proti USA na MS do 20 rokov (zdroj: sport24.sk)

Na turnaji nastupoval s Daliborom Dvorským a Adamom Sýkorom v druhom útoku. Odohral všetkých 5 zápasov, strelil 2 góly, z toho jeden do prázdnej bránky, a pridal aj 1 asistenciu. Alex so svojími výkonmi opäť nebol spokojný. Už už to vyzeralo, že sa dostal do formy po zranení, ktoré mal na jeseň a na šampionáte prišiel zas pokles vo výkonoch.

„Som sklamaný. Myslím si, že som oveľa lepší hráč, ako som tam ukázal. Je to iný typ hokeja a beriem to ako skúsenosť, ale neukázal som, čo dokážem.“

povedal Alex Čiernik po šampionáte pre hockeysverige.se

Jeho pokles vo výkonoch a taktiež nespokojnosť s nedostatkom priestoru v prvom tíme Södertälje SK vyústila k tomu, že odišiel na hosťovanie do klubu Västerviks IK, ktorý taktiež pôsobí v druhej najvyššej súťaži, patrí ale k najhorším tímom ligy.

„Všetko sa odohral veľmi rýchlo. Nemyslel som si, že opustím klub tak skoro. V posledný deň v Södertälje som sa musel rozhodnúť, čo budem robiť pred 15:00. Vyzdvihlo ma pár chalanov z Västerviku a prišiel som tam asi dve hodiny pred mojím prvým zápasom,“

priblížil Alex svoj prestup do Västerviksu pre hockeysverige.se

Z tretej formácie, v ktorej hral počas pôsobenia v Södertälje , sa presunul do elitnej formácie a hneď v prvom zápase strelil gól. Dostal dôveru a priestor, hral naozaj výborne a bol veľkým prínosom pre svoj nový tím. Dlho sa tam ale neohrial, keďže mesiac po jeho odchode sa do Södertälje vrátil.

Alex Čiernik v drese Västerviksu (zdroj: vikhockey.se)

V drese Västerviksu odohral 10 zápasov, v ktorých získal 6 kanadských bodov. Po návrate do Södertälje hral opäť v 3. formácií, ale formu si udržal a v posledných 6 zápasoch základnej časti si pripísal ešte 3 asistencie. V playoff sa bodovo nepresadil a Södertälje vypadlo hneď v prvom kole.

Alexov najväčší atribút je jeho korčuľovanie, s pukom aj bez neho, niektorí skauti ho považujú za jedného z najlepších korčuliarov na drafte. Je to výborný tvorca hry, má výborné prihrávky a so svojími šikovnými rukami si vie poradiť v súbojoch a obohrať súpera. Jeho prvým veľkým problémom je ale načasovanie, či už prihrávky alebo strely. Niekedy čaká až príliš dlho na ideálny moment, inokedy sa zas zbytočne unáhli.

Ďalším veľkým problémom je jeho postava. S výškou 179cm a váhou 81kg má veľké problémy pri bránení. Jeho práca s hokejou v defenzíve je tiež na bode mrazu. Avšak vďaka jeho korčuľovaniu je dobrý na forčeku, aj tam by mu ale pomohlo, ak by mal o pár kíl viac.

Budúcnosť Alexa je v tejto chvíli nejasná, Södertälje s ním zmluvu nepredlžilo a veľa tak napovie až jeho draft. Rád by ale zostal v mužskom hokeji, ideálne vo Švédsku. Skauti predpokladajú, že bude vybraný v 2. alebo 3. kole draftu. Podľa skautov má Alex potenciál na to stať sa krídelníkom 2. či 3. útoku v NHL.

Autor: Alex Höger

Foto: sportnet.sk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *