Zákaz reverzných hitov či zmena formátu predĺženia? Aj o tom budú budúci týždeň diskutovať všetci generálni manažéri NHL

Každoročné marcové stretnutie generálnych manažérov klubov NHL s ligovým vedením sa uskutoční už budúci týždeň. Diskutovať sa bude o zopár zaujímavých bodoch.

Generálnych manažérov bude hostiť Palm Beach na Floride. Trojdňové stretnutie začína už tento pondelok. Podobne ako každý rok, aj tento sa zrejme bude preberať zopár zaujímavých bodov, ktoré priblížili kanadskí insideri Pierre LeBrun a Darren Dreger.

Oddelenie bezpečnosti hráčov

Ako tomu býva každý rok, aj tento bude mať na stretnutí generálnych manažérov prezentáciu šéf oddelenia bezpečnosti hráčov George Parros. Darren Dreger ale pre TSN povedal, že by tento rok mala byť táto téma o čosi živšia ako zvyčajne: „Podľa mojich informácii bude jeho prezentácia generálnym manažérom o čosi rozsiahlejšia ako zvyčajne. Vieme, že manažéri majú otázky, majú obavy. Určite ich bude zaujímať konzistencia pri udeľovaní suspendácii. Prečo je za jeden zákrok trest päť zápasov a za iný, podobný, iba jeden či dva zápasy. Oddelenie bezpečnosti hráčov bude rozhodne budúci týždeň pod paľbou.“

Nový formát predĺženia?

V posledných rokoch čelí kritike súčasný formát predĺžení troch proti trom. Už na novembrových stretnutiach sa generálni manažéri dotkli tejto témy a diskutovali o možnostiach zatraktívnenia hry troch proti trom inými pravidlami, napríklad zákazom opustiť útočné pásmo s pukom na hokejke či zavedením časovaču na strelu, podobne ako v basketbale.

Blížiace sa stretnutie generálnych manažérov by už mohlo ponúknuť konkrétnejšie riešenie, no insider Pierre LeBrun to neočakáva: „Viem, že liga toto od posledných stretnutí generálnych manažérov blízko sledovala. Asi sme si všetci vedomí, že toto nie je spôsob, akým chceme aby predĺženie vyzeralo. Nechceme aby to bolo len o držaní puku a častom vychádzaní z útočného pásma, no podľa mojich informácii odporučí liga generálnym manažérom, aby sa tomu bližšie nevenovali. Myslia si, že to také zlé nie je a stále to funguje, no určite si vypočujú názory generálnych manažérov.“

Listina dlhodobo zranených

Ďalšou aktuálnou témou pre generálnych manažérov budú aj súčasné pravidlá okolo listiny dlhodobo zranených hráčov. Tie súčasné dovoľujú klubom využívať celý plat hráča na listine dlhodobo zranených na iných hráčov. Keďže sa v playoff platový strop neráta, dovoľuje to tímom mať v nadstavbe sezóny mužstvo nad limitom platového stropu. Toto pravidlo využili pri zisku Stanley Cupu Tampa Bay v roku 2021, či Vegas v minulej sezóne.

Golden Knights opäť vzbudili diskusiu ohľadom týchto pravidiel na trade deadline, keď získali platovo drahých hráčov – Anthonyho Manthu, Tomáša Hertla a Noaha Hanifina vďaka tomu, že na LTIR je momentálne ich kapitán Mark Stone a brankár Robin Lehner.

„Musíme si vyjasniť, že nikto v lige si nemyslí, že by Golden Knights porušili akékoľvek pravidlá. Myšlienka niektorých tímov, ktoré o tomto už informovali ligu, je konverzácia ohľadom zmeny systému ohľadom listiny dlhodobo zranených. Funguje tento systém tak ako by mal? Liga je samozrejme na túto konverzáciu pripravená. Nebude to prvýkrát, čo budú generálni manažéri rozoberať túto tému.“ povedal insider TSN Pierre LeBrun.

Známy kanadský novinár ale ani tentokrát zmenu neočakáva: „Pamätám si stretnutie generálynch manažérov pred dvomi rokmi. Túto tému tam rozoberali, no žiadne zmeny neurobili. Hlavným dôvodom toho je, že by to muselo zahŕňať vyjednávanie s hráčskou asociáciou. Pravidlá o LTIR sú zahrnuté v kolektívnej zmluve medzi ligou a NHLPA.,
(ktorá platí až do leta 2026).“

Trénerské výzvy či góly kopnutím

Podobne ako tomu býva pomerne často, zrejme nás budú čakať menšie zmeny v pravidlách. Tento rok by sa mali opäť diskusie točiť okolo trénerských výziev a rozhodcovských prezeraní faulov či gólov na videu. Podľa Darrena Dregera sa budú na stretnutí generálnych manažérov prehodnocovať kritéria na zobratie si trénerskej výzvy. Taktiež zrejme bodom diskusie bude objasnenie nedovoleného bránenia brankárom pri góloch.

Zaujímavým bodom, ktorý podľa Dregera budú generálni manažéri preberať, sú pravidlá ohľadom kopnutia puku do brány. Predovšetkým v aktuálnej sezóne sme videli viacero kontroverzných gólov ako napríklad nedávny gól Chrisa Kreidera proti Chicagu:

Gól Chrisa Kreidera na Petra Mrázka bol uznaný

„Podľa väčšiny generálnych manažérov bol toto právom gól. Ako býva ale zvykom, generálni manažéri túto tému spolu s vedením ligy preberú. Možné je aj, že odhlasujú nejakú zmenu pravidiel ohľadom kopnutia puku do brány. Teraz sa to stalo vo viac-menej bezvýznamnom zápase, no ak sa podobná situácia stane v playoff, či rozhodne Stanley Cup, budú s tým všetci uzrozumení?“ dodal Dreger.

Zákaz reverzných hitov?

Zaujímavým bodom diskusie generálnych manažérov budú aj takzvané reverzné hity – hity, keď hráč s pukom telom odstaví hráča, ktorý ho ide atakovať. Spúšťačom diskusie je nedávny reverzný hit Alexisa Lafreniérea na Mikhaila Sergacheva, pri ktorom ruský obranca utrpel dvojitú zlomeninu nohy:

„Samozrejme, nikto si nemyslí, že v tejto situácii urobil Lafreniére niečo zlé. Bol to ale reverzný hit a generálni manažéri a všeobecne väčšina ľudí okolo hokeja nemá rada reverzné hity. Nie je to ani reverzný hit ako taký, ale predovšetkým reverzné hity pri zadných mantineloch. Určite to bude bodom diskusie medzi generálnymi manažérmi. Možno uvidíme sprísnenie metra pri posudzovaní reverzných hitov, tak ako sme pred 20 rokmi boli svedkami sprísnenia metra pri sekaní či krosčekoch.“ povedal o reverzných hitoch a prípadnej diskusii o nich Darren Dreger.

Výstupy z diskusii generálnych manažérov by sme mali spoznať už v najbližších dňoch. Stretnutie je na programe od pondelka do stredy.

titulná fotka: NHL.com

autor článku: Michal Semko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *