Zápas sa mal rozhodnúť hodom mincou! Toto je päť najdlhších zápasov v histórii NHL!

Detroit Red Wings vs Montreal Maroons – 173min 30s

Najdlhší zápas v histórii NHL sa odohral v roku 1936. V prvom zápase národného semifinále, pred príchodom konferencií, hostili Maroons Red Wings.

Pravé krídlo Detroitu Mud Bruneteau skóroval po 16 minútach a 30 sekundách v šiestom predĺžení, čím zabezpečil Red Wings víťazstvo 1:0 a vedenie v sérii 1:0. Na ceste za Stanleyho pohárom nakoniec Montreal zdolali v troch zápasoch.

Red Wings a Maroons odohrali ekvivalent takmer troch celých zápasov. Zápas sa začal o 20:30 vo Forum v Montreale, Bruneteauov gól padol o 2:25 h ráno nasledujúceho dňa po 116 minútach 30 sekundách predĺženia.

Bruneteau, 21-ročný nováčik, bol nepravdepodobným kandidátom na hrdinstvo v predĺžení. Do play-off vstupoval s dvoma gólmi v 24 zápasoch počas svojej prvej sezóny v NHL. Zápas ukončil, keď zachytil chybnú prihrávku Heca Kilrea a strelou do dolej časti brány prekonal brankára Maroons Lorna Chabota.

March 24: Red Wings win longest game in NHL history
Zdroj: NHL.com

Hoci strely na bránku nie sú oficiálnou štatistikou NHL, brankár Red Wings Normie Smith, ktorý počas zápasu schudol 12 kilogramov telesnej hmotnosti, údajne zaznamenal 92 zákrokov.

Boston Bruins vs Toronto Maple Leafs – 164min 46s

Zápas sa konal v Maple Leaf Gardens a začal sa 3. apríla 1933. Zdalo sa však, že sa nikdy neskončí. Ani rozhodcovia netušili, ako ho ukončiť po siedmich bezgólových tretinách, troch v riadnom hracom čase a štyroch v predĺžení, bez gólu.

Vtedy sa generálni manažéri, Conn Smythe z Toronta a Art Ross z Bostonu, dohodli. Nakoniec sa zhodli, že zápas by sa mal rozhodnúť kurióznym spôsobom a to hodom mincou, za predpokladu, že s tým budú súhlasiť hráči. Hráči sa napokon dohodli že tento zápas chcú odohrať až do samého konca.

Brankári Lorne Chabot z Maple Leafs a Thompson z Bruins boli bezchybní. Chabota prekonal raz Alex Smith v tretej tretine, ale gól bol anulovaný pre ofsajd. Do konca riadneho hracieho času ani jeden z tímov neskóroval.

V piatom predĺžení sa zdalo, že Maple Leafs majú víťazstvo na dosah. Cotton zachytil voľný puk za bránkou Bruins, obkorčuľoval ju a pokúsil sa ho zasunúť medzi Thompsonovu korčuľu a tyč. Keď sa na Cottona vrhli obrancovia Bostonu, rozhodca Odie Cleghorn hru prerušil. Cotton argumentoval tým, že hráč Bostonu vylovil puk z bránky skôr, ako ho rozhodca videl, ale rozhodca ho neuznal a piate predĺženie sa skončilo o pol druhej ráno, pričom ani jeden z tímov neskóroval.

Maratónsky zápas NHL, rozhodol gól, ktorý strelil najmenej pravdepodobný hrdina z oboch tímov. Drobný útočník Toronta Ken Doraty. Na tú dobu najdlhší zápas v histórii, sa prišlo pozrieť rekordných 14 540 divákov.

Bolo 1:55 ráno. Puk skončil v sieti v čase 4:46 šiesteho predĺženia, po celkovo 164 minútach a 46 sekundách hokeja. Bol to dovtedy najdlhší zápas NHL v histórii, hoci rekord vydržal len tri roky

NHL Rewind: Blame it on the Elephants - The Hockey News
Zdroj: thehockeynews.com

Philadelphia Flyers vs Pittsburgh Penguins – 152min 01s

Zápas Flyers proti Penguins s piatimi predĺženiami je dodnes jedným z najdlhších v histórii NHL a najdlhším v modernej ére. Dokázať si udržať energiu v podstate počas ôsmich tretín hry je obdivuhodné.

Flyers prehrávali v sérii 2:1 a do štvrtého zápasu nastúpili v bývalej Civic Arene v Pittsburghu. Flyers sa nachádzali v situácii, keď museli vyhrať, pretože prehra by viedla k tomu, že by za stavu 3:1 prehrali.

V štvrtom zápase padol gól na každé mužstvo, keďže tímy išli do piatich predĺžení v rade. V riadnom hracom čase sa presadili Alex Kovaľov za Penguins a LeClair za Philadelphiu. Až Keith Primeau, ktorý bol získaný začiatkom roka v rámci výmeny Brind’Amoura, vystrelil na brankára Penguins Rona Tugnutta, čím sa remíza zlomila a Flyers sa dočkali víťazstva.

Vďaka Primeauovi, ktorý bol neskôr v roku 2001 vymenovaný za kapitána tímu, sa Philadelphii podarilo dostať na vrchol. Samotný Primeau pokračoval v pomerne solídnej kariére. V 312 zápasoch nazbieral 87 gólov a 126 asistencií, čo predstavuje 213 bodov.

Keď si fanúšikovia Flyers a Penguins spomenú na konkrétne zápasy, ktoré definujú ich rivalitu, bezpochyby sa do tohto rozhovoru zaradí aj štvrtý zápas semifinále NHL v roku 2000.

Series in Review: Flyers-Penguins 2000
Zdroj: 973espn.com

Columbus Blue Jackets vs Tampa Bay Lightning – 150min 27s

Puk padol na ľad o 15:00 východného času a zápas play-off medzi Tampa Bay Lightning a Columbus Blue Jackets trval viac ako šesť hodín. Zápas sa nakoniec skončil o 21:22. Tampa Bay vyhrala 3:2 v piatom predĺžení.

Súboj trval tak dlho, že zápas Boston Bruins v úvodnom kole play-off proti Caroline Hurricanes, ktorý sa mal začať o 20:00, sa presunul na druhý deň ráno.

Bol to hokejový maratón najzvláštnejších rozmerov v možno najzvláštnejšom roku v histórii NHL, keď pandémia prinútila ligu hrať bez fanúšikov v budovách v dvoch mestách, ktoré sú centrami play-off – Edmontone a Toronte.

Medzi jednotlivými tretinami, keď sa hra posunula do piateho predĺženia, hráči pili vodu a iontové nápoje, konzumovali gélové balíčky a jedli energetické tyčinky a banány, aby si uchovali energiu a zabránili kŕčom. Napokon napätie ukončil Brayden Point z Tampy Bay víťazným gólom. Bol to jeho druhý gól v noci.

Brankár Columbusu Joonas Korpisalo vytvoril novodobý rekord s 85 zákrokmi, čím prekonal 73 zákrokov brankára Islanders Kellyho Hrudeyho v siedmom zápase semifinále divízie v roku 1987. Brankár Lightning Andrej Vasilevskij bol takmer zabudnutou hviezdou. Zaznamenal 61 zákrokov, čo je klubový rekord.

Obranca Columbusu Seth Jones bol najvyťaženejším hráčom, keď strávil na ľade 65:06 minút, čo je najvyšší počet minút v jednom zápase od sezóny 1997/1998.

Lightning score late equalizer before eliminating Blue Jackets in overtime  | CBC Sports
Zdroj: SBC Sports

Anaheim Ducks vs Dallas Stars – 140min 48s

Piaty najdlhší zápas v histórii NHL sa odohral v roku 2003, keď Ducks bojovali proti Stars v prvom zápase semifinále Západnej konferencie. Po vyrovnanom stave 3:3 na konci riadneho hracieho času rozhodol Petr Sýkora.

Sýkora bol hrdinom tretieho najdlhšieho zápasu play-off v modernej ére. Na čerstvom ľade skóroval Sýkora 48 sekúnd pred koncom piateho predĺženia. „Hviezdam“ a Mighty Ducks z Anaheimu chýbalo deväť minút, aby odohrali ekvivalent dva a pol zápasu.

Stars sa nedokázali spamätať z emocionálnej depresie z prehry v prvom zápase. Dallas prehral aj druhý zápas v predĺžení, hoci toto stretnutie s náhlou smrťou sa skončilo len 1:44 min pred koncom úvodného dejstva.

Brankár Anaheimu Jean-Sebastien Giguere, ktorý o dve kolá neskôr získal Conn Smythe, inkasoval 60 zo 63 striel, zatiaľ čo brankár Dallasu Marty Turco pri prehre odvrátil 50 z 54 striel.

Anaheim vyhral všetkých sedem predĺžení počas svojho postupu do finále. Viac zápasov v predĺžení v play-off vyhrali len Montreal Canadiens (10) v sezóne 1992/1993. Anaheim však prehral sedemzápasové finále Stanleyho pohára proti New Jersey Devils.