Zažil sezónu ako z nočnej mory a jeho budúcnosť je neistá!

Talentovaný slovenský útočník Jakub Demek zažil najnáročnejšiu sezónu vo svojej kariére. Kvôli zraneniu ramena nehral 6 mesiacov a prvý zápas v tomto ročníku odohral až vo februári. Po zranení sa však vrátil v dobrej forme a v drese Kamloops Blazers si zahral aj na prestížnom Memorial Cupe.

Rodák z obce Beniakovce začal s hokejom v Košiciach, kde si prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami a zahral si aj v extralige za prvým tím. Mimo Košíc pôsobil iba v projekte slovenskej osemnástky a na Slovensku pôsobil až do roku 2021.

V tomto roku sa jeho meno objavilo na dvoch draftoch. Najprv 30. júna, kde si ho na CHL Import Drafte vybral tím Edmonton Oil Kings z WHL a potom 24. júla na NHL Drafte, kde si ho zo 128. miesta vybral tím Vegas Golden Knights. Stal sa taktiež jediným draftovaným Slovákom daného ročníka.

Počas následujúcej sezóny pôsobil prvýkrát mimo Slovenska v tíme, ktorý si ho vybral na CHL Import Drafte. Prvú sezónu v zámorí zvládol výborne. Vyšla mu najmä prvá polovica sezóny, v ktorej si držal neskutočnú bodovú šnúru, keď bodoval v 18 zápasoch po sebe.

Jakub Demek počas tréningu reprezentácie (zdroj: TASR)

Zúčastnil sa aj šampionátu do 20 rokov, kam prichádzal ako jeden z lídrov. Avšak turnaj bol po pár zápasoch zrušený, respektíve presunutý na leto. Druhá polovica sezóny bola už trochu horšia, kde ho spomalili hlavne zranenia.

„Do majstrovstiev sveta juniorov bolo všetko parádne. Nielen produktívne, ale aj herne. Darilo sa mi, veril som si. Po majstrovstvách som mal zdravotné problémy, a potom to šlo trochu dolu vodou. Do play-off som sa však do toho znova dostal.”

povedal Jakub Demek v rozhovore pre ŠPORT.SK

Sezónu zakončil so ziskom 54 kanadských bodov v 55 stretnutiach základnej časti. V playoff odohral ďalších 19 duelov, počas ktorých získal 17 kanadských bodov. S tímom sa prebojoval až do finále, kde si zahral proti tímu Seattle Thunderbirds, v ktorom v tom čase pôsobil Samuel Knažko. V šietom zápase série, v ktorej Edmonton viedol 3:2 na zápasy, si Jakub pripísal víťazný gól a rozhodol tak o zisku titulu pre svoj tím.

Zisk titulu vo WHL znamenal pre Edmonton taktiež postup na prestížny Memorial Cup. Je to najprestížnejšia juniorská klubová trofej, o ktorú každoročne bojujú víťazi najlepších kanadských juniorských líg, teda víťazi OHL, QMJHL a WHL.

Vyhrať Memorial Cup sa Edmontonu bohužial nepodarilo a Jakub si v 3 zápasoch pripísal iba 1 asistenciu. Pripísal si však zaujímavý rekord. Hneď v prvom zápase proti Shawinigan Cataractes získal rekord turnaja v počte vyhraných buly za jeden zápas, keď sa mu ich podarilo vyhrať až 26.

Po takto úspešnom ročníku však prišla sezóna ako z najhoršieho sna. Už počas finálovej série v lige si privodil zranenie ramena. Neskôr sa počas leta zúčastnil odložených majstrovstiev sveta do 20 rokov, kde sa mu vôbec nedarilo a zranenie sa zhoršilo natoľko, že ročník ani nezačal.

„Mal som to ešte pred letnými MS U20, už vo finále ligy. Niečo som si spravil s ramenom, mal som tam zlomenú nejakú kosť, niečo s chrupavkou. Potom sme sa dohodli, že pôjdem na majstrovstvá a uvidíme, ako na tom budem. No cítil som bolesť aj počas spánku, čiže ma poslali na operáciu.”

povedal počas sezóny Jakub Demek pre ŠPORT.SK

Operáciu ramena absolvoval hneď v septembri, no napriek tomu už na začiatku sezóny vedel, že na ľad tak skoro nepostaví. Rehabilitácia takého zranenie totiž často trvá 4-6 mesiacov. Kvôli zraneniu prišiel aj o decembrové majstrovstvá sveta do 20 rokov, pričom to bola jeho posledná šanca zahrať si na tomto turnaji.

„Komunikoval som o tom s lekármi z Vegas. Jednoznačne mi povedali, že ak by som na majstrovstvách veľmi chcel hrať a bola by to jediná vec, na ktorej mi v živote záleží, tak by sa to teoreticky možno dalo, ale potom by som si rameno pokazil do budúcej kariéry. Risk bol veľmi vysoký.”

priblížil situáciu ohľadom MS do 20 rokov Jakub Demek pre ŠPORT.SK

V rámci vynútenej pauzy bol celý čas v Kanade, pretože vedenie chcelo aby tam zostal. Najviac času trávil s fyzioterapeutom a počas zápasov chodil na štadión, aby trávil čas s tímom a snažil sa pomáhať kde sa dalo.

„V myšlienkach som uvažoval nad tým, aké to bude, keď zas vynechám polovicu sezóny. Pracoval som aj stále pracujem s mentálnym koučom, ktorý mi veľmi pomáha.“

povedal Jakub Demek v rozhovore pre tvnoviny.sk

Kým sa zotavoval zo zranenia, jeho klub ho vymenil za niekoľko pickov na CHL Import Drafte do tímu Kamloops Blazers. Pre Jakuba to však nebola až tak zlá správa, kedže Edmonton bol v tejto sezóne jeden z najhorších klubov vo WHL, pričom Kamloops sa v západnej konferencii pohybovalo na popredných priečkach.

Na prvý zápas v sezóne nastúpil až 18. februára proti klubu Red Deer Rebels, bodovo sa prvýkrát presadil v 4. zápase, ktorý odohral v drese Kamloops. Prvý gól sa mu podarilo streliť v prvom zápase na domácom štadióne Sandman Centre.

Celkovo v sezóne odohral 29 zápasov, strelil 8 gólov a na 14 prihral. V playoff sa s Kamloops dostal až do semifinále WHL, kde ich však vyradil tím Seattle Thunderbirds, nad ktorým minulý rok Demek zvíťazil a získal titul. Aj napriek neúspechu v playoff si však Jakub na Memorial Cupe zahral aj tento rok. Kamloops totiž Memorial Cup v tomto ročníku organizovalo, kde však obsadili poslednú 4. priečku.

Počas offseason už bol v kempe Vegas, avšak trénoval iba mimo ľadu. Absolvoval veľa konzulácií s lekármi ohľadom jeho ramena. Taktiež komunikoval s trénermi ohľadom jeho budúcnosti, ktorá je neistá. Všetko sa bude odvíjať od toho, aké výkony podá v kempe Vegas na jeseň.

„Stále mám menšie problémy, ale dávame to dohromady a postupne je to lepšie a lepšie. Pripravujem sa už aj na ľade a robím všetko preto, aby som prišiel stopercentne pripravený do kempu. Je mi jasné, že moje výkony tam budú veľmi dôležité a potom sa rozhodne o mojom ďalšom klubovom pôsobisku,“ 

okomentoval jeho momentálnu situáciu Jakub Demek pre hockeyslovakia.sk

Autor: Alex Höger

Foto: oilkings.ca

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *