Napínavý siedmy zápas priniesol až štyri predĺženia. Třinec sa teší z postupu do finále.

Napínavá semifinálová séria medzi víťazom českej najvyššej súťaže z posledných 4 sezón, Třincom a Spartou Praha nabudenou skvelou atmosférou O2 Arény. Sparta Praha premrhala trojzápasové vedenie v sérii a nakoniec pyká až koncom sezóny.

Sparťania začali zápas výborne, keď už v piatej minúte otvoril skóre po prihrávke Filipa Chlapíka, Jakub Krejčík. Vedenie domácim ale dlho nevydržalo, keď bol na začiatku dvanástej minúty vylúčený Aaron Irving za hrubosť a bolo zrovnané. Počas presilovky skóroval Kanaďan Adam Helewka, ktorý v čase 11:41 prestrelil Jakuba Kovářa. Domáci dostali v prvej tretine ešte 2 možnosti presilovky, ale nevyužili ani jednu a do kabín sa šlo za stavu 1:1. Hernú aj streleckú prevahu mala ale Sparta, keď prestrieľala hostí pomerom až 14 ku 3.

Třinec není tým, který se nedá porazit. Máme hlavy nahoře, burcuje sparťan  Krejčík | Livesport.cz
Strelec oboch gólov domácich, Jakub Krejčík. zdroj: livesport.cz

Druhú tretinu začali domáci v presilovke, keď bol na konci prvej tretiny vylúčený za seknutie obranca Třinca, Adam Smith. 10 sekúnd pred koncom presilovky už opäť viedli domáci. Strelou od modrej čiary totiž svoj druhý gól v zápase zaznamenal Jakub Krejčík a opäť priblížil domácu Spartu k finále. Presilovku si vybojovali aj hostia, keď Vladimíra Draveckého st. podrazil v strede ľadovej plochy Roman Horák. Na konci prvej minúty mohol príklepom vyrovnať Marko Daňo, Jakub Kovář bol ale pozorný. Za nedovolené bránenie pod na konci pätnástej minúty druhej tretiny posadený na trestnú lavicu aj Libor Hudáček. Našťastie pre Třinec nebolo toto vylúčenie potrestané. Väčší rozruch spôsobilo až nahodenie Andreja Nestrašila na konci tretiny, ktoré skončilo na konštrukcii Kovářovej brány. Práve Andrej Nestrašil sa mohol tešiť z gólu pri svojom 200. zápase v najvyššej českej súťaži.

Jakub Kovář před semifinále play off
Domáci brankár Jakub Kovář. zdroj: HC Sparta Praha/Facebook

Začiatok tretej tretiny bol podobný, ako tej druhej. Puk skončil v bráne už po necelých troch minútach. Hoci David Cienciala dorazil puk do odkrytej Kovářovej brány v rozmere pravidiel, rozhodcom sa nepáčila vysoká hokejka Marka Daňa len pár sekúnd pred gólovou situáciou. Výbornú trénerskú výzvu nám ukázal pražský tréner Pavel Gross a stav sa tak udržal stále 2:1 pre Spartu. Zbytočné podrazenie nám ukázal aj sparťanský Vojtech Mozík, ktorý poslal Třinec do výhody až o dvoch hráčov, keďže odvolali na striedačku Ondřeja Kacetla. Táto taktika im vyšla na výbornú, keďže už o pár sekúnd zrovnal stav len 55 sekúnd pred koncom zápasu Marko Daňo doklepnutím do prázdnej brány. Podobne ako v predchádzajúcom zápase Třinec vyrovnal v poslednej hernej minúte, keď v šiestom zápase skóroval Daniel Voženílek len 0,2 desatiny sekundy pred koncom.

Hokej: Daňo a Hudáček režírovali triumf Třinca s Českými Budějovicami |  SPORTNET
Strelec vyrovnávajúceho gólu, Marko Daňo. zdroj: TASR

V tomto momente ešte fanúšikovia nevedeli, že si na štadióne pozrú ešte jeden zápas. V prvom predĺžení si vytvorili väčšie šance hosťujúci Oceláři, ale ani jednu z nich nevyužili. Najväčšiu šancu prvého predĺženia mal na druhej strane sparťanský útočník Jan Buchtele, ktorý stroskotal na vynikajúco chytajúcom Ondřejovi Kacetlovi. Kacetl sa vytiahol aj v druhom predĺžení, keď po chybe domácej obrany útočili dvaja domáci na Mariana Adámka a Kacetla v bránkovisku. Najväčšiu šancu zápasu ale spálil domáci kapitán Michal Řepík, keď v takmer celej otvorenej bráne našiel presne miesto, do ktorého smerovala vyrážačka Ondřeja Kacetla. Kacetl ukázal to, že sa dokáže na play-off nabudiť a predvádzať neskutočné výkony. Tretie predĺženie malo zo všetkých najmenšie grády. Hráči aj fanúšikovia sa akoby pripravovali na to, čo prišlo v 122. minúte. Na začiatku štvrtého predĺženia našiel totiž krásnou prihrávkou Marian Adámek slovenského reprezentanta Miloša Romana, ktorý sa do prázdnej brány nemýlil a zaistil Třincu už šieste finále v rade.

Třinec ve druhém nejdelším extraligovém zápase dokonal historický obrat. O  porážce Sparty rozhodl Miloš Roman - Ruik.cz
zdroj: Lukáš Filipec, HC Oceláři Třinec

Vo finále sa tím Oceláři Třinec stretne s víťazom základnej časti, Pardubicami, ktoré zatiaľ v play-off prehrali len jediný zápas ešte v štvrťfinále a ťahajú 6-zápasovú šnúru výhier. Prvý finálový zápas započne 16.apríla o 18:00 v pardubickej Enteria Aréne.

zdroj titulnej fotografie: HC Oceláři Třinec/Facebook

Autor článku: Michal Bruňo