Začátek extraligy už klepe na dveře, kdo je favoritem?

Už tři sezony po sobě je úřadujícím mistrem Třinec, letos je ale favorit jinde. Týmy již mají po přípravných zápasech, ale to v hokeji nic neznamená, je to jen zlomek. Pojďme se podívat na to, kdo má na titul blízko.

Největším favoritem jsou Pardubice a to jak papírově, tak u sázkových kanceláří. Do kádru dali velkou část peněz a ohlásili zajímavá jména. Celé to podtrhli Václavem Varaďou, nejúspěšnějším extraligovým trenérem posledních dob. Velkou výhodou je určitě fakt, že defakto celý tým udrželi spolu, to se nikomu nepovedlo.

Odešli jen tři hráči, z toho dva brankáři, nýbrž vystřídat neskutečného Romana Willa byl oříšek. Dominik Frodl patří k těm nejlepším brankářům, v jiném klubu by určitě dostal pozici prvního, a tak se rozhodl zkusit štěstí v Plzni. Jan Růžička neměl tolik šancí ukázat, co umí vzhledem ke kvalitní dvojici, a tak odchází do Boleslavi. Jedinou letošní posilou je Martin Kaut, ten působil v NHL. Upřímně se ale nedá říci, že by to byla výrazná posila, v zámoří se moc neukázal, těžko říci, co od něj čekat.

Kvalitní výsledky se očekávají i od Sparty, ALE… Sparta je mezi favority skoro pokaždé, většinou se ale odehrává ten stejný scénář. Na podzimu špatné výsledky, jméno hledat až na spodních příčkách tabulky a pak přijde nový rok. Sparta se neuvěřitelně vyšvihne nahoru a do playoff jde z předních příček, ale.. Vždy je tam někdo po titulu hladovější, a tak čeká už SEDMNÁCT let, podaří se letos prokletí prolomit?

Nastaly velké změny, a to hlavně v realizačním týmu, největší změnou je ale trenér Pavel Gross. Ten doposud sbíral zkušenosti hlavně v německých ligách, a právě s těmi by měl Spartě pomoci. Kádr sčítá hodně ztrát, ale neznamená to, že ztratil kvalitu, zde jde spíše o kvantitu. Odešli hlavně cizinci od kterých se čekalo mnohem více, než jen průměr. Jako největší ztrátu se dá brát David Tomášek, který odchází do zahraničí.

Nejzvučnější posilou je určitě navrátilec Filip Chlapík, ten se vrací po roce ve Švýcarsku. Opomínat by se však neměla ani jména jako Aaron Irving, Jani Lajunen nebo Josh Kestner. Fanouškům udělá určitě úsměv na tváři výborná situace v brankovišti. Jako jednička se do brány znovu postaví Jakub Kovář a krýt záda mu bude Josef Kořenář.

Hodně se očekává i od Vítkovic, přeci jen, ani minulý rok to nebylo tak daleko. Ostravský klub se nepouštěl do žádných veleakcí, stále má ale kádr více než slušný. Největší ztrátu hlásí určitě v brankovišti, minulý rok zde válel Aleš Stezka, letos si ale musí poradit bez něj. Vítkovice ale věří, že Matěj Machovský jej dokáže nahradit.

Co se týče posil, určitě je příjemným překvapením Stuart Percy, který v minulé sezoně získával skoro bod na zápas. Zajímavou posilou je potom třeba francouzský centr Valentin Claireaux. Důležité je, že si Vítkovice udrželi například Dominika Lakatoše nebo Peter Mueller.

No a v neposlední řadě se určitě nesmí opomínat již zmiňovaný Třinec. Co může ještě takový klub vylepšit ? Například příchod navrátilce. Ano, vrací se Richard Pánik, který z klubu před 14 lety odešel do zámoří. Zajímavou posilou je určitě i Tomáš Kundrátek z Brna nebo Adam Polášek ze Sparty.

Odchodů hlásí sice Třinec devět, ale nejsou mezi nimi žádná jména, která by svým odchodem Třinci vyloženě ublížila. Přeci jen, může něco mistrovi ublížit? Asi nic. Oceláři jsou tedy, stejně už jako pár let znovu jedni z favoritů. Největší změnou je ale to, že nezáří z prvního místa, to jim zatím totiž „vyfoukli“ již zmiňované Pardubice.

Pojďme se ale podívat i na druhý konec tabulky, tedy na baráž. Letos se opět očekává to stejné, Kladno v baráži. Je známo, že vzhledem k finančním prostředkům si nemůžou Rytíři dovolit žádnou velkou posilu, a tak se musí spokojit s málem. Po sedmnácti letech se do klubu například vrátil Michal Frolík, ačkoliv nejde o žádného vyčnívajícího střelce, aspoň minimálně by Kladnu pomoci mohl. Příjemnou zprávou bylo i prodloužení smlouvy s Tomášem Plekancem, který i přes veškeré snahy v minulé sezoně nepomohl k lepšímu umístění.

Je to ale stále hokej. Stát se může cokoliv, favoritem může být klidně i někdo jiný. Extraliga startuje již 14. září, uvidíme, jak vše nakonec dopadne.

Autor: Tereza Schillerová

Foto: Press upp media

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *