Dominancia českých hokejistov a Slovák opäť jednotkou!

Každoročne si kluby z najlepších kanadských juniorských súťaží na CHL Import Drafte vyberajú do svojho tímu hráčov mimo Kanady a USA. Podobne ako minulý rok, tak aj tento rok to bolo najmä o Čechoch a Slovákoch.

Najväčšie zastúpenie majú na drafte hráči z Česka, vybraných bolo až 28 českých hokejistov, pričom najlepšie umiestnenie získal Adam Jecho, ktorého si vybral z 3. miesta tím Edmonton Oil Kings z Western Hockey League.

Medzi najzaujímavejšie české mená určite patrí Jakub Štancl, ktorého si pred týždňom na NHL Drafte vybralo St. Louis Blues zo 106. miesta. Ďalej trojica talentovaných obrancov pre budúcoročný NHL Draft Adam Jiříček, Tomáš Galvas a Dominik Badinka. Prvý menovaný sa však počas budúcej sezóny pravdepodobne presúvať do zámoria nebude. Už tento rok dostal dosť priestoru v českej extralige a preto presun späť k juniorom nedáva až taký zmysel. Avšak pri Galvasovi a Badinkovi by pôsobenie v zámorí zmysel dávalo, keďže obidvaja strávili väčšinu sezóny v juniorských súťažiach v Česku, respektíve Fínsku.

Krajinou s druhým najväčším počtom hráčom sa s 12 hokejistami stalo Slovensko. Po roku sa opäť prvým vybraným hokejistom stal Slovák. Minulý rok to bol Adam Sýkora, tento rok to je Martin Mišiak, ktorý prešiel aj NHL Draftom, kde si ho vybralo Chicago Blackhawks.

Výberom číslo 2 sa stal Juraj Pekarčík, prospekt St. Louis Blues. ktorého si vybral tím Acadie-Bathurst Titan z QMJHL. Juraj má na ďalšiu sezónu podpísanú zmluvu s HK Nitra, kde pôsobil aj tento rok a tak nie je isté, kde ho budúci rok uvidíme.

Presunúť do zámoria by sa mohli aj Ondrej Maruna, Samuel Kupec či Andrej Tomašec, ktorých budúci rok čaká draft do NHL, ale aj dvojica hráčov Slovana Bratislava Roman Kukumberg a František Dej, kedže v prvom tíme Slovana veľa priestoru nedostali.

Vybraný bol aj Tomáš Pobežal tímom Kitchener Rangers z OHL, v ktorom túto sezónu pôsobil aj Filip Mešár. Tomáš sa môže zúčastniť NHL Draftu až v roku 2025. Jeho budúcnosť je teda tiež neistá, keďže podobne ako Pekarčík, má podpísanú zmluvu s HK Nitra, kde by mal pôsobiť v prvom tíme.

Mimo českých a slovenských hokejistov malo najväčší počet hráčov Fínsko, konkrétne 8. Celkovo bolo vybraných 75 hráčov zo 14 krajín, pričom zastúpenie mali aj krajiny ako Poľsko, Ukrajina či Japonsko.

Autor: Alex Höger

Foto: whl.ca

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *