Opakuje sa éra Original Six? Nová ženská liga odhaľuje šesť franšíz

Nová profesionálna ženská hokejová liga bola oficiálne odhalená v utorok 29. augusta so šiestimi inauguračnými franšízami a 24-zápasovou sezónou, ktorá počne v januári 2024.

Najvyššou ženskou hokejovou ligou bola od roku 2015 Premier Hockey Federation, ktorá sa pôvodne volala National Womens Hockey League. Mala napredovať k špičkovým ligám v mužskom hokeji v Severnej Amerike, no nízke platy zaznamenali, že hráčky si museli hľadať druhé zamestnanie a televízne pokrytie bolo nevýrazné. To viedlo k veľkým štrajkom, odchodom talentovaných hráčok a už v sezóne 2019/20 sa pohybovali slabšie hráčky, a máloktoré mená, ktoré by fanúšikovia poznali.

V júni tohto roku sa PHF a zväz dohodli, a umožnili založiť novú ligu, ktorú vlastnia Mark Walter Group a Billie Jean King Enterprises.

Šesť tímov v novej profesionálnej ženskej hokejovej lige bude rovnomerne rozdelených medzi USA a Kanadu. Tri tímy sa predstavia v Amerike a tri v Kanade. Americké franšízy sa nachádzajú v Bostone, Minneapolis-St. Paul (Minnesota) a v New Yorku. Kanadské franšízy sa nachádzajú v Montreale, Toronte a Ottawe.

Podrobnosti o domácich arénach, názvoch tímov a logách sa majú určiť. Taktiež je naplánovaný aj živý prenos na televíznych obrazovkách. Harmonogram sezóny bude taktiež známy v najbližších mesiacoch. Očakáva sa, že bude trvať od začiatku januára do konca mája, poprípade začiatku júna. Jeho súčasťou bude prestávka na aprílové majstrovstvá sveta žien IIHF.

Od 1. septembra prebieha 10-dňové obdobie voľných hráčok, do ktorého môžu tímy podpísať až tri hráčky na štandardné zmluvy. Taktiež sú už známe výsledky draftovej lotérie uskutočnenej s cieľom určiť poradie výberu pre úvodný draft PWHL, ktorý je naplánovaný na 18. septembra 2023.

Draft pozostáva z 15 kôl a bude mať takzvaný „hadí formát“, v ktorom po dokončení kola si v tom nasledujúcom budú vyberať v opačnom poradí ako v predchádzajúcom kole (napr. Montreal bude mať posledný výber v prvom kole, no prvý v druhom kole).

Výber v úvodnom 1. kole:
1. Minnesota, 2. Toronto, 3. Boston, 4. New York, 5. Ottawa, 6. Montreal.

Konečné súpisky budú mať 23 aktívnych hráčok. Liga hovorí, že šesť hráčok v každom tíme podpíše trojročné zmluvy vo výške minimálne 80 000 dolárov ročne, zatiaľ čo väčšina ostatných hráčok bude mať jednoročné, prípadne dvojročné zmluvy.

Zdroj: Dave Sandford/Getty Images

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *