Dříve ostudně opustil Calgary, nyní se Bill Peters ukáže ve WHL

V roce 2019 osudně opustil Calgary poté, co ho obránce Akim Aliu obvinil z rasismu. To ale nebylo jediným případem Billa, na povrch po obvinění vycházelo věcí spoustu. Příjemnou zkušenost s ním neměl například ani český hráč Michal Jordán.

Osmapadesátiletý Peters má na svém kontě mimo nesprávné chování však i dobré výsledky. V roce 2008 vyhrál Memorial Cup s Chiefs. Právě po angažmá zde se dostal do koloběhu. Stal se asistentem v Detroitu a jako hlavní kouč následně vedl Carolinu a Calgary. Právě Calgary se mu stalo osudným. Díky celé situaci odešel po působení v celku Flames do ruské KHL, zde vydržel dva roky. Nyní dostává novou šanci, své schopnosti může ukázat v juniorské organizaci WHL.

Co se ale vlastně v Calgary tehdy odehrálo? Nešlo o jeden případ, okolo Akima se to táhlo delší dobu. Peters se sice omluvil, ovšem až pár let od incidentu. Dopis Flames sice napsal, ale samotnému Akimovi se omluvil až před rokem.

„Zajímalo by mě, proč se teď chce omlouvat. V době incidentu jsem jako nejmladší hráč vedl bodování týmu. Řval po mě slovo na N(myšleno jako rasistická urážka) a místo omluvy mi ještě nakládal a poslal mě do ECL. Prošel jsem velmi temným obdobím. Nadával mi a ztrapňoval mě před celým mužstvem. Po pravdě, kdybych nikdy nic neoznámil, pořád by trénoval v NHL. Jsem pro to, aby se lidem dávala druhá šance, ale jen pokud jsou upřímní“

Aliu jako reakci na pozdní omluvu

Díky tomu, že právě Aliu přišel s obviněním na povrch, přibývali další a další. Jordán se například nechal slyšet, že i on měl s Petersem nepříjemné zkušenosti. Kouč Caroliny celou situaci potvrdil, dodal ale, že celý incident byl vyřešen.

Bylo velkým překvapením, že někoho, jako je právě Peters si chce prestižní liga vzít na spolupráci. Sám Peters se však nechal slyšet, že si všechno nechal projít hlavou a do trénování vstupuje jako nový člověk.

„Během posledních několika let jsem se snažil pochopit své předchozí protičernošské rasistické myšlenky a činy. Během cesty k nápravě jsem se hodně poučil a cítím se připravený na návrat ke koučování. Mám natolik vlivnou pozici, abych mohl pozitivně usměrňovat vůdce komunity a přispět k lepšímu začlenění hokejové generace“

Bill Peters

Autor: Tereza Schillerová

Foto: RDS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *