V nové pravidelné sérii HISTORICKÝ DEN se budeme věnovat nejdůležitějším bodům historie československé a následně jenom české hokejové reprezentace. A kde jinde začít než na úplném začátku. Tou úplně první byla v letech 1909 – 1914 hokejová reprezentace Čech.
Začalo to ve Francii, když…
Když v roce 1909 obdržela, již 9 let hrající, Slávia Praha pozvánku na nejstarší reprezentační turnaj v Chamonix. Každou zemi zde reprezentoval jeden tým. Anglii reprezentoval tým Princes Ice Hockey Club, Francii CP Paříž, Belgii FPB Brusel, Švýcarsko Club des Patineurs de Lausanne a Čechy měla reprezentovat již zmíněná Slávia. Čerstvě zformovaný Český hokejový svaz se však rozhodl po návrhu jednoho ze spoluzakladatelů Emila Procházky vyslat na turnaj reprezentační tým Čech (tehdy korunní země Rakouska-Uherska). Turnaje se zúčastnilo osm hráčů, následně pojmenováno jako osm mušketýrů. I přes to, že všechny zápasy prohráli, nabrali cenné zkušenosti do budoucnosti. Na turnaji skončili poslední s výsledky: Čechy – Francie 1:8, Čechy – Švýcarsko 2:8, Čechy – Velká Británie 0:11, Čechy – Belgie 2:4. Tím úplně prvním střelcem v reprezentačním dresu byl jednadvacetiletý rodák z Českých Budějovic Jan Palouš. Hrálo se na dvě poloviny, každá s délkou 20 minut, stejně jako na několika následujících mistrovstvích Evropy.
Test s Kanaďany
Dva roky po prvním turnaji se tým se lvem na prsou poprvé utkal s kanadským týmem. Na začátku nového roku, přesněji 7. ledna, přijel do Prahy výběr Oxford Canadians, složený z kanadských studentů studujících jednu z nejprestižnějších anglických univerzit. Zápas ovládl tým Oxfordu, avšak jen 4:0, což všichni brali jako velký úspěch, jelikož Kanada byla tehdy bezkonkurenčně nejlepší hokejovou zemí. Mezi třemi tyčemi tehdy výborně zachytal do budoucna jeden z nejlepších českých brankářů Karel Wälzer.
Poprvé mistry Evropy
První mistrovství Evropy se odehrálo v roce 1910 ještě bez účasti Čech, avšak v roce 1911 se již objevili a rovnou skončili na prvním místě! A to i přes to, že jako jediná země jsme neměli možnost trénovat na umělé ledové ploše. Stalo se tak v německém Berlíně. Tehdy se mistrovství zúčastnili čtyři země: Německo, Čechy, Belgie a Švýcarsko. České mužstvo bylo do turnaje zařazeno s podmínkou, že první dva zápasy musí odehrát ve stejný den. V prvním zápase čekalo na Čechy Švýcarsko, se kterým jsme si jasně poradili výsledkem 13:0. Následné zápasy byly značně těsnější. S Němci jsme zvítězili 4:1, s Belgií pouze 3:0. Čechy s přehledem zvítězili, o čemž vypovídá i skóre 20:1.
Obhajoba se uskutečňovala v Praze
Přesně po roce chtěli hráči se lvem na prsou obhajovat titul, což se mělo stát na prvním mistrovství Evropy v Praze. Ještě před začátkem však nastaly první problémy. I když panoval leden, voda na tréninkovém hřišti fotbalového týmu Slávie nechtěla zamrznout. Bylo to vinou oblevy, která sice na poslední chvíli ustala, ale led se nepodařilo udělat kvalitní, a tak se během celého šampionátu na něm objevovaly díry, do kterých zapadávaly puky. I přes nekvalitní led vstoupili Češi do turnaje velmi dobře. V prvním zápase porazili výběr Rakouska, složený především z pražských Rakušanů, 5:0. Následoval zápas s Německem, který měl rozhodnout o novém resp. staronovém šampionovi. Jenže zápas velmi ovlivnil led. Díky špatnému ukotvení branky se odehrál velmi kontroverzní moment. Puk vystřelený Otakarem Vindyšem se dostal těsně před bránu, která se kvůli špatnému ukotvení posunula a rozhodčí gól uznal. Bohužel kvůli špatné komunikaci si Němci mysleli, že gól uznán nebyl. Proto, když dostali na konci zápasu gól od Josefa Šroubka, nevěnovali tomu pozornost (mysleli si, že vedou 2:0). Když byl vyhlášen výsledek zápasu 2:2, strhla se vlna nevolí, poněvadž Češi vyhráli díky lepšímu skóre. Na shromáždění LIHG (dnešní IIHF) se proto rozhodlo o anulování zápasu, který se měl opakovat další rok. Zápas se však již nikdy nezorganizoval, a proto skončilo ME 1912 bez vítěze.
Nikdy ne horší než druzí
Reprezentace Čech se zúčastnila ještě dvou mistrovství. V roce 1913 se jim již vyhrát nepodařilo. Díky remíze s Belgií, i přes zbylé dvě výhry proti týmům Německa a Rakouska, se reprezentace Čech umístila díky horšímu skóre na druhém místě. Ale o rok později jsme opět odjížděli se zlatem na krku. Na posledním mistrovství Evropy před první světovou válkou, hraném opět v Berlíně, nás čekaly pouze Německo a Belgie. S oběma týmy jsme si poradili, a to výsledky 9:1 s Belgií a 2:0 s Německem. Duel s Německem byl zároveň poslední zápas reprezentace Čech. Jejím nástupcem se stala až v roce 1920 Československá hokejová reprezentace.
Věnováno prvním průkopníkům hokeje v Česku:
Otakaru Vindyšovi, Boleslavu Hammerovi, Josefu Grussovi, Janu Fleischmannovi, Jaroslavu Jarkovskému, Janu Paloušovi a Ctiboru Malému.
Zdroj náhledového obrázku: Wikipedie
Autor: Petr Brychta