Severania prekvapivo bez bodu proti Švajčiarsku

V druhý hrací deň privítal zahmlený Zimný štadión Pavla Demitru zápas Fínska proti Švajčiarsku. Pred týmto zápasom sa viedlo mnoho debát o možnom víťazovi, ktorým sa napokon stali hráči s helvétskym krížom na hrudi.

Pred zápasom tréneri oboch tímov urobili niekoľko zmien v kádroch. V prípade Švajčiarov išlo len o zmenu v bránkovisku, v prípade Fínov bolo zmien viacero aj napriek tomu, že v predchádzjúcom zápase dokázali vstreliť Kanade až deväť gólov.

Nie dobrou vizitkou pre organizátorov bola už na rozcvičke prítomná hmla, ktorá privítala pri úvodnom buly aj fanúšikov. Už v druhej minúte sa dostávajú do početnej prevahy hráči švajčiarskeho mužstva po tom, ako hákoval Hemming. Napriek tejto výhode sa na prvý pohľad nedokázali usadiť v útočnom pásme. Celkovo však ich defenzíva podávala dobrý výkon najmä v dostupovaní fínskych hráčov a nedovolila im nebezpečnejšie zakončenie.

Do konca prvej tretiny sa hra preklápala zo strany na stranu, príležitosti boli aj na jednej aj na druhej strane pričom fínske obranné pásmo stále zdobila vrstva hmly, pre ktorú mal brankár Rimpinen jednoznačne zhoršený výhľad. Napriek tomu úspešne čelil niekoľkým akciá vratane švajčiaskeho prečíslenia dvoch na jedného, ktoré sa mu napokon podarilo pokryť.

Do druhej tretiny vstupovali Fíni jednoznačne nervóznejší, čo bolo cítiť aj pri pohľade na ich striedačku a trénera Marka Kauppinena. Túto nervoziu sa im odarilo pretaviť vo väčšiu šancu v štvrtej minúte, kedy švajčiarska obrana pochybila v striedaní a sám na bránku sa vďaka tomu rútil Vääräalä, ktorý svoju šancu zahodil strelou ponad bránku.

Najväčšou príležitosťou Fínov bol jednoznačne zmätok pred bránkov Lachata v 8. minúte, kedy fínski hráči vyslali niekoľko dorážok a tie boli následne zblokované ako brankárom, tak obrancami. Hneď po tejto príležitosti fauloval Antte Vikla a poslal Švajčiarov do početnej výhody. Tá bola využitá po minúte, kedy po mätúcej kombinácii skóroval sponad kruhov Yannik Ponzetto.

O niekoľko minút udreli Švajčiari opäť po tom, ako z čista jasna prišla strela od modrej čiary v podaní Joela Kurta. Jeho strelu sa podarilo vo vzduchu tečovať cloniacemu Bossonovi, a tak bolo cítiť na Fínoch veľkú frustráciu, ktorá sa odrazila aj na následnom zbytočnom faule Keinänena.

Niekoľko sekúnd pred koncom sa Fíni dostali do prieniku, pri ktorom zatiahol záchrannú brzdu Kimi korbler a putoval za to na trestnú lavicu. To dalo Fínom výhodu o jedného hráča, ktorá sa presunula aj do tretej tretiny. Hráči zo Škandinávie túto ponúknutú možnosť ale nevyužili a nasledovala ešte väčšia frustrácia a taktiež yákerná hra z ich strany. Na trestnú lavicu sa opäť pozrel Hemming. Výsledkom bola slušne zahraná presilovková formácia švajčiarskeho tímu s jedným mínusom, ktorým bola chyba jedného z obrancov, po ktorej sa do samostatného úniku dostal Väärälä. Ten výhodnú situáciu nevyužil vďaka dobrému bekčeku Švajčiarska.

V polovici tretej tretiny sa Fínom konečne podarilo skórovať zásluhou Muhonena, ktorému nahrával Suoniemi. Odpoveď od Švajčiarska na seba nenechala dlho čakať, a hneď po buly vletel do fínskej tretiny Antenen. Následne našiel na strede voľne stojaceho Wehrliho, ktorý strelou švihom poslal Švajčiarov opäť do vedenia o dva góly.

Ponukou pre Fínsko sa v podobe presilovky stal na konci tretej tretiny aj faul Lennyho Gigera, tú však fínski hráči odmietli a do konca zápasu sa už nezmohli na žiadny presný zásah.

Fínsko – Švajčiarsko 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)

Góly: 51. Muhonen (Suoniemi) – 30. Ponzetto (Forget, Reber), 37. Bosson (Kurt, Tarchini), 52. Wehrli (Antenen, Grossniklaus)

Autor: Ján Koštial

Foto: hlinkagretzkycup.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *