AKO VZNIKLI: Arizona Coyotes

S prebiehajúcou offseason vám prinášame aj druhý diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Momentálna organizácia Coyotes pôvodne niesla úplne iné meno a nachádzala sa úplne v inom meste. Nazývala sa Winnipeg Jets. Jej pôvod siaha do roku 1972, kedy okrem NHL existovala aj takzvaná WHA, teda svetová hokejová asociácia. Pôvodný tím Winnipegu bol vtedy jedným zo zakladateľov tejto ligy.

27. decembra 1971 sa stal vtedajší Winnipeg oficiálne jednou zo zakladajúcich organizácii WHA. Pôvodným majiteľom bol Ben Hatskin, ktorý bol lokálnou celebritou a taktiež aj človekom, ktorý zbohatol na svojom biznise s prepravnými kontajnermi. Tím následne prebral názov Winnipeg Jets.

Prvé podpisy

Prvým podpisom v novozaloženej organizácii sa stal Norm Beaudin a získal tak prezývku “the Original Jet“ alebo teda pôvodný Jet. Prvým väčším podpisom sa stal legendárny Bobby Hull, ktorý bol nešťastný kvôli svojmu nízkemu platu, keďže v tom období bol hviezdnym hráčom NHL. Počas doby, kedy vznikala WHL, zažartoval o tom, že by šiel hrať do Winnipegu Jets za milión dolárov. To, že to v tej dobe bola absurdná suma, nezastavilo majiteľa Bena Hatskina, ktorý spoločne s ostatnými vlastníkmi ligy vymysleli plán na privedenie Hulla. Spoločne sa teda zložili na jeho plat a Jets s Hatskinom na čele podpísali Hulla na 10 rokov v hodnote jeden milión dolárov. NHL sa síce snažila zabrániť jeho podpisu cez súdny spor, ale aj napriek tomu sa Hull upísal Winnipegu a stal sa najväčšou hviezdou WHA.

Do prvej sezóny v histórii vstupoval vtedajší Winnipeg na čele s generálnym manažérom Annisom Stukusom a kapitánom Abom McDonaldom. Ich domovským stánkom sa stala Winnipeg Arena.

Zdroj: puckstruck.com

Zostava zo sezóny 1972-73

Brankári: Joe Daley, Ernie Wakely, Gordon Tumilson

Obrancovia: Larry Hornung, Joe Zanussi, Steve Cuddie, Bob Ash, Bob Woytovich

Útočníci: Bobby Hull, Norm Beaudin, Chris Bordeleau, Dan Johnson, Ab McDonald, Milt Black, Wally Boyer, Dunc Rousseau, Cal Swenson, Jean Guy Gratton, Bill Sutherland, Garth Rizzuto, Freeman Asmundson, Brian Cadle

Dresy

Vtedajší Winnipeg Jets, dnešná Arizona Coyotes, nastúpil v sezóne 1972-73 v dresoch s farebnou kombináciou biela, modrá a červená.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

V prvej sezóne nastúpila organizácia Jets do západnej konferencie v už spomínanej WHL. Prvý zápas odohrali 12. októbra 1972 proti New Yorku Raiders. Kuriozitou je, že v tomto zápase sa neobjavila najväčšia hviezda Bobby Hull, ktorý sa v tej dobe súdil s jeho bývalým klubom Chicagom Blackhawks kvôli už spomínanej zmluve. Napriek tomu Winnipeg vyhral ich prvý zápas v pomere 6-4. Bobby Hull sa stihol pripojiť k tímu len na 15 zápasov, v ktorých však vstrelil 51 gólov a stal sa tak prvým držiteľom ceny pre najužitočnejšieho hráča WHA. So skóre 43 výhier, 31 prehier a 4 prehry po predĺžení obsadili prvé miesto v konferencií a druhé miesto v lige. V ich premiérovej sezóne sa tak dostali do playoff, v ktorom sa dostali až do finále. V ňom však podľahli klubu New England Whalers 1-4 na zápasy.

Autor: Ján Koštial

Foto: Glenn Cratty/Allsport

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *