AKO VZNIKLI: Buffalo Sabres

S prebiehajúcou offseason vám prinášame štvrtý diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Aj napriek tomu, že tím Buffala je momentáne v prestavbe a nezažíva najlepšie obdobie, ich história nie je na zahodenie. Ich vznik sa datuje do roku 1970, kedy spoločne s Vancouverom Canucks vstúpili ako expanzívne tímy do NHL. Prvými majiteľmi Sabres sa stali Seymour H. Knox III a Northrup Knox, ktorí boli taktiež potomkami majetnej rodiny sídiacej v New Yorku. V predstavenstve tímu sa nachádzal aj Robert E. Rich Junior, neskorší majiteľ tímu Buffalo Bisons pôsobiaceho v nižšej bejzbalovej lige.

Ešte predtým, ako Sabres vstúpili do NHL, malo mesto už odžité skúsenosti s ľadovým hokejom. Buffalo Bisons boli popredným tímom Americkej hokejovej ligy (AHL) existujúcej od roku 1940, kde sa im podarilo vyhrať aj Calderov pohár.

Buffalo sa pôvodne mohlo volať Bisons, avšak ich majiteľom sa tento nápad nepozdával z dôvodu, že tímy z Buffala a okolia disponovali touto prezývkou v rôznych športoch už desaťročia. Preto vyhlásili anketu o nové meno, v ktorej zvíťazila prezývka Sabres. Seymour Knox to odôvodnil tak, že šabľa, poväčšine vlastnená generálmi, by mohla byť v názve efektívna.

Zdroj: NHL.com

Vstupný draft a podpisy

Vedenie Buffala angažovalo pred svojou prvou sezónou v NHL bývalého generálneho manažéra a hlavného trénera Toronta Maple Leafs Puncha Imlacha na rovnaké pozície, ako v Toronte.

Na vstupnom drafte 1970 sa stala kuriózna situácia, ktorej súčasťou boli dva najnovšie tímy NHL Vancouver a Buffalo. V tom roku mali obidva tímy kvôli tomu, že expandovali, rovnakú šancu na prvý výber v drafte. V tej dobe išlo o veľa, keďže v hre bolo veľké meno v podobe juniorského fenoménu Gilberta Perreaulta. Vtedajší prezident ligy Clarence Campbell sa teda rozhodol, že roztočí kolesom šťastia, ktoré obsahovalo 20 čísel. Ak sa koleso zastaví na prvých desiatich, prvý výber získa Vancouver. Ak sa koleso zastaví na druhých desiatich číslach, prvý výber bude putovať do Sabres. Po roztočení kolesa sa zdalo, že ukazovateľ zastavil na čísle 1, a tak Campbell pogratuloval delegácii z Vancouveru. Zastavil ho však Imlach, ktorý požiadal o prekontrolovanie čísla, na ktorom sa ukazovateľ zastavil. Campbell napokon uznal, že nešlo o číslo 1, ale o číslo 11. A tak Buffalo získalo medzi svoje rady najväčší talent tej doby.

Zostava zo sezóny 1970-71

Brankári: Dave Dryder, Roger Crozier, Joe Daley

Obrancovia: Hap Myers, Mike McMahon, Paul Terbenche, Jean-Guy Lagace, Terry Bell, Francois Lacombe, Jean-Guy Talbot, Tracy Pratt, Jim Watson, Reg Fleming, Doug Barrie, Al Hamilton

Útočníci: Gilber Perreault, Phil Goyette, Gerry Meehan, Don Marshall, Eddie Shack, Steve Atkinson, Paul Andrea, Larry Keenan, Ron Anderson, Dick Duff, Floyd Smith, Cliff Schmautz, Phil Krake, Kevn O’Shea, Randy Wyrozub, Bill Inglis, Brian Perry, Butch Deadmarsh, Brian McDonald

Dresy

Buffalo už od začiatku svojej existencie nastupuje vo farebnej kombinácii modrá, žltá a biela.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Buffalo v prvej sezóne nastupovalo na domáce zápasy v aréne Buffalo Memorial Auditorium, kde predtým nastupoval už spomínaný AHL tím Buffalo Bisons. V debutovej sezóne viedol Sabres najmä hráč s draftovým číslom číslo jeden, Gilbert Perreault. Ten v nováčikovskej sezóne zaznamenal dychvyrážajúcich 72 bodov, z ktorých 38 boli vstrelené góly. Vďaka tejto sezóne sa mu podario získať aj Calder trophy pre najlepšieho nováčika sezóny. Napriek tomu však Buffalo skončilo s 24 výhrami, 39 prehrami a 15 prehrami po predĺžení až na piatom nepostupovom mieste vo východnej konferencii. Na štvrté Toronto stratili 19 bodov, a tak sa dá povedať, že ich úvodná sezóna nedopadla úplne podľa ich predstáv.

Autor: Ján Koštial

Foto: sabrenoise.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *