Hokejisti z netradičných hokejových krajín, ktorí si niekedy zahrali v NHL #1

Keď počujeme NHL, väčšine napadne ten hráč a ten hráč. Takmer všetci z nich sú ale z hokejových mocností, ako sú napríklad Kanada, USA, Švédsko či Fínsko. Len málokto si povšimne aj tie menšie krajiny, ako napríklad Holandsko. A práve na tieto krajiny sa pozrieme.

V tomto článku budú zahrnutí hlavne hráči, ktorí boli úplne prvými pre danú krajinu v NHL. Dneskajšie krajiny budú v abecednom poradí od A po K. Mnoho hráčov bolo narodených v netradičných krajinách, ale reprezentovali Kanadu alebo iné krajiny. Títo hráči tu nebudú spomenutí.

Hneď pri prvej krajine by sa dalo polemizovať. Tou krajinou je Austrália. Austrália hráva Majstrovstvá sveta v hokeji v IIA divízii spolu s tímami ako Chorvátsko alebo Gruzínsko. Ale v histórii mala Austrália 2 hráčov v NHL. Prvým bol brankár Jason Elliott, ktorý bol v sezónach 2000/2001 a 2001/2002 v štruktúre tímu Detroit Red Wings. Nikdy ale šancu v NHL zápase nedostal. Úplne opačným prípadom je ľavé krídlo Nathan Walker. Ten začal kariéru v českých juniorkách a v sezóne 2017/2018 zažil debut v NHL v drese Edmontonu. Momentálne je stále stabilným hráčom St. Louis Blues, kde odohral už 99 zápasov.

Nathan Walker

zdroj: bvmsports.com

Druhou krajinou na zozname je Holandsko. Holandsko sa tento rok predstavilo v IB divízii na Majstrovstvách sveta, kde sa len o chlp udržalo pred zostupujúcim Srbskom. V histórii sa taktiež predstavili zatiaľ v NHL len 2 Holanďania. Prvým z nich bol už v sezóne 1973/1974 obranca Ed Kea. V tejto sezóne odohral 3 zápasy v drese Atlanty Flames. Stala sa z neho opora obrany a celkovo odohral v NHL až 10 sezón. Holandsko sa ale môže pýšiť aj hráčom, ktorý hrá momentálne v NHL. Je to útočník Detroitu Red Wings, Daniel Sprong. Sprong sa prvýkrát predstavil v NHL už v 18 rokoch v drese Pittsburghu Penguins. Práve v roku 2015 si ho aj vybrali na drafte v druhom kole na celkovo 46.mieste.

Daniel Sprong

zdroj: seattletimes.com

Treťou krajinou na zozname je Chorvátsko. Ich prvým hráčom v NHL bol naturalizovaný Kanaďan Shaone Morissonn. Chorvátsko hrá v rovnakej divízii na MS ako už spomínaná Austrália. Taktiež malo 2 hráčov v histórii v NHL. Morissonn sa dočkal svojho debutu v NHL v 20 rokoch, keď nastúpil v sezóne 2002/2003 na 11 zápasov v drese Bostonu Bruins. V NHL hral až do sezóny 2010/2011. Po nej odišiel do AHL a neskôr aj do KHL. Druhým chorvátskym hráčom v NHL bol útočník Borna Rendulić. Ten sa dostal v sezónach 2014/2015 a 2015/2016 do 14 zápasov v NHL v drese Colorada Avalanche. V ďalšej sezóne si pripísal ešte 1 štart za Vancouver Canucks, ale celú sezónu odohral v AHL v tíme Utica Comets.

Borna Rendulić

zdroj: adler-mannheim.de

Štvrtou krajinou na zozname je Írsko. Írsko nemá momentálne ani národný tím, ktorý by hrával pravidelne na Majstrovstvách sveta, ale zvyčajne hrávali v divízii III A. Keď by sme mali nájsť prvého hráča Írska v NHL, musíme ísť do dávnej histórie. Prvým a jediným hráčom Írska v NHL je totiž Jim McFadden. McFadden odohral v NHL celkovo 7 sezón. Jeho debut nastal v sezóne 1947/1948, keď odohral 60 zápasov za Detroit Red Wings. Tam odohral 4 sezóny a sťahoval sa do Chicaga Blackhawks.

Jim McFadden

zdroj: mbhockeyhalloffame.ca

Poslednou krajinou na tomto zozname je Japonsko. Japonsko je jedinou ázijskou krajinou na dneskajšom zozname. V tomto roku zvíťazili na MS v divízii 1B, čo značí, že sa v budúcom roku predstavia v druhej najlepšej divízii, čo je 1A. Aj napriek tomu, že sú najlepšie postaveným tímom v dnešnom zozname, mali v histórii zatiaľ len 1 hráča, ktorý okúsil ľad NHL. Tým hráčom je brankár Yutaka Fukufuji. Fukufuji začal svoju kariéru už v roku 1999. Celkovo ale v NHL odohral len 4 zápasy v drese Los Angeles Kings. V týchto 4 zápasoch si pripísal úspešnosť zákrokov len 83,9%, a preto bol ihneď poslaný do AHL a neskôr až do ECHL. Od sezóny 2010/2011 je stabilným hráčom tímu Nikko Icebucks. Jedine odišiel na sezónu 2014/2015 do dánskej ligy, ale v ďalšej sezóne sa ihneď vrátil.

Yutaka Fukufuji

zdroj: eliteprospects.com

Foto: 1000logos.net

Autor: Michal Bruňo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *