AKO VZNIKLI: Calgary Flames

2
0

S prebiehajúcou offseason vám prinášame šiesty diel novej rubriky. V nej sa dozviete, ako vznikli jednotlivé tímy NHL, kto stál pri ich vzniku, a ako vstúpili do svojej prvej sezóny.

Tím bol pôvodne založený v roku 1972 v Atlante pod názvom Atlanta Flames. NHL pridala na sezónu 1972/73 dva rozširujúce tímy ako reakciu na konflikt medzi konkurenčnou Svetovou hokejovou asociáciou (WHA). Prvá franšíza išla na Long Island do New Yorku, známy ako New York Islanders, druhá putovala do Atlanty. Franšízu v Atlante získal developer nehnuteľností Tom Cousins, ktorý tiež vlastnil Atlanta Hawks z Národnej basketbalovej asociácie (NBA). Založenie klubu stálo 6 miliónov dolárov a domovom sa im stala novopostavená aréna Omni Coliseum. Práve Tom Cousins pomenoval organizáciu Flames ako poctu vypáleniu Atlanty generálom armády Spojených štátov počas americkej občianskej vojny.

Klub sa presťahoval v roku 1980 do kanadského mesta Calgary, ako ho teraz poznáme. Dôvod presunu bol jasný, Cousins dal klub na predajný trh po tom, čo posledné sezóny bol nízky záujem o hokej v meste Atlanta. Taktiež mal problém s podpismi hráčov a vyhlásil, že za 8 sezón, čo klub existuje prišiel o 12 miliónov dolárov. Kanadský podnikateľ Nelson Skalbania bol jedným z uchádzačov o tím a súhlasil s kúpou Flames za 16 miliónov dolárov, čo bola v tom čase najvyššia cena, aká kedy bola zaplatená za franšízu NHL. Predaj bol oznámený 21. mája 1980 a franšíza sa presťahovala do Kanady, kde sa oficiálne stala Calgary Flames.

Prvé podpisy

Prvým podpisom pre organizáciu Flames bol brankár Phil Myre, vybratý ako prvý z rozširovacieho draftu v júni 1972, druhým podpisom bol nováčik Dan Bouchard. O dva dni neskôr sa odohrával amatérsky draft, na ktorom si Flames vyberali ako druhý celkovo. Ich výberom bol kanadský center Jacques Richard. Flames si vybrali celkovo 10 hráčov na amatérskom drafte, no len ich prvý výber bol podpísaný na ich prvú sezónu, pretože generálny manažér klubu mal vypracovaný kompletný zoznam hráčov, ktorých si vyberú na drafte, no väčšina boli mladí a neskúsení hráči, ktorí neboli dobrí adepti na prvú sezónu klubu v NHL.

Zostava na sezónu 1972/73

Brankári: Phil Myre, Dan Bouchard

Obrancovia: Arnie Brown, Ron Harris, Kerry Ketter, Randy Manery, Bob Paradise, Noel Picard, Bill Plager, Noel Price, Pat Quinn

Útočníci: Curt Bennett, Rey Comeau, Butch Deadmarsh, Norm Gratton, Ernie Hicke, Bill Hogaboam, Billy MacMillan, Keith McCreary (C), Lew Morrison, Jacques Richard, Leon Rochefort, Larry Romanchych, Morris Stefaniw, John Stewart

Dresy

Vtedajšia Atlanta Flames, dnešný Calgary Flames, nastúpili v sezóne 1972/73 s farebnou kombináciou biela, červená a žltá.

Zdroj: nhluniforms.com

Prvá sezóna

Flames debutovali na ľade New Yorku Islanders 7. októbra 1972. Zápas vyhrali 3:2 a prvý gól za Flames strelil Morris Stefaniw, ktorý nastúpil len do 13 zápasov NHL a jeho jediný gól v tejto lige je práve prvý gól Flames. Domáci debut zažili o týždeň neskôr 14. októbra vo vypredanej aréne Omni Coliseum a na ľade privítali Buffalo Sabers. Atlanta skončila na 7. mieste v Západnej divízii s bilanciou 25 výhier a 38 prehier, ktoré im nestačili na play-off. Môžeme povedať, že prvá sezóna bola úspešná, od začiatku sezóny sa predalo vyše 7000 permanentiek a priemerne bolo 12 500 fanúšikov na zápas.

Zdroj: FB/Atlanta Flames

Autor: Petra Franeková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *